Všetky ženy majú v období menštruácie určité nepríjemnosti (mierne kŕčovité bolesti jeden alebo dva prvé dni), ale mnoho žien trpí nepravidelnosťami, ktoré im prinášajú každý mesiac ťažké bolesti a iné ťažkosti – menštruačné poruchy. Ako presne sa poruchy menštruácie prejavujú, prečo vznikajú a ako ich úspešne liečiť?
Najčastejšie tri menštruačné poruchy sú kŕčovité bolesti (dysmenorea), silné alebo predĺžené krvácanie (menorágia), a nepravidelná alebo nedostavujúca sa menštruácia (amenorea). Tieto stavy postihujú obvykle ženy v období hormonálnych zmien, hlavne pri dospievaní a v rokoch krátko pred prechodom, môžu sa však vyskytnúť aj kedykoľvek v reprodukčnom veku.
Príčiny poruchy menštruácie
Menštruačné bolesti vyvolávajú protaglandiny – látky podobné hormónom, ktoré sa uvoľňujú počas menštruácie z maternicovej sliznice (endometria). O menorágii sa hovorí vtedy, keď je krvácanie tak silné, že žena musí meniť tampón či vložku každú hodinu, alebo ak trvá doba krvácania dlhšie ako týždeň.
Najčastejšou príčinou tohto stavu je síce hormonálna nerovnováha, ale ťažké krvácanie môže vyvolať aj zlá výživa alebo rast nádoru (najčastejšie myómu) v maternici. Maternicové cievy sami majú sklon ku slabnutia stien a ľahko praskajú. K nepravidelnostiam menštruácie môže viesť nielen hormonálna nerovnováha, ale aj extrémne fyzická záťaž alebo nerozumný diétny režim.
Príznaky poruchy menštruácie
Menštruačné kŕče alebo ostré bolesti v podbrušku a v chrbte vystreľujúce niekedy do nôh, môžu byť sprevádzané aj nevoľnosťou, hnačkou a únavou. Veľmi silné menštruačné krvácanie. Vynechávanie alebo nepravidelnosti menštruácie.
Liečba poruchy menštruácie
Užívanie doplnkov sa riadi charakterom vašich menštruačných porúch. Všetky doplnky odporúčané na tejto stránke je možné kombinovať s predpísanými aj voľne predávanými liekmi. Na potlačenie menštruačných bolestí prispievajú omega-3 mastné kyseliny z rybieho tuku alebo ľanové oleje, ktoré pomáhajú blokovať tvorbu prostaglandínov.
Drnek zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu vyrovnávaním hladiny hormónov a pôsobí priaznivo aj na bolesti prsníkov. Ak nemáte silné krvácanie, môžete pridať archangeliku, ktorá zvyšuje pôsobenie drnku. Uvedené prostriedky môžu znížiť spotrebu analgetík (ibuprofénu). Skôr než začnete liečiť amenoreu, presvedčte sa, že nie ste tehotná.
Potom skúste drnek a archangeliku s multivitamínovým a multiminerálným doplnkom. Tieto prostriedky môžu vyrovnať hormonálnu hladinu a upraviť menštruačný cyklus. Priaznivý účinok je však väčšinou viditeľný až za šesť mesiacov.
K liečeniu menorágia používajte liečivku kapsičku pastiersku. Niektoré ženy potrebujú prídavok železa, pretože silné krvácanie vyčerpá jeho zásoby a znížená hladina železa paradoxne podporuje krvácanie. Vždy než sa začnete samy liečiť prípravkami železa, nechajte si u lekára skontrolovať jeho hladinu v krvi.
Čo používať na poruchy menštruácie
- Rybí tuk dve kapsuly po 1.000 mg denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
- Drnek 100 mg štandardizovaného výťažku alebo 40 kvapiek tinktúry v pohári vody, raz denne (vždy ráno)
- archangelika 200 mg výťažku alebo 30 kvapiek tinktúry trikrát denne
- Kokošková pastierska 3 ml (asi 60 kvapiek) tinktúry trikrát denne
- Železo 20 mg denne (lekár vám po skúške krvi môže predpísať aj vyššiu dávku, ale liečenie musí riadiť sám)
- 500 mg vitamínu C a 250 mg flavonoidov dvakrát denne (ponúkame v jednom doplnku)
Kedy navštíviť lekára s poruchou menštruácie
Ak vám kŕče úplne spôsobujú únavu, ak trvajú dlhšie ako tri dni, alebo ak sú aj mimo doby krvácania. Ak musíte meniť vložku každú hodinu. Ak mate prvýkrát v dospelosti silné kŕče. Ak máte silné kŕče pri užívaní antikoncepcie. Ak nie ste tehotná a menštruačné krvácanie sa trikrát nedostavilo alebo je menštruačný interval dlhší ako 45 dní.
Ak krvácate medzi mesiačikmi (intramenstruačné krvácanie) alebo po menopauze. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Zaujímavosti a rady o poruche menštruácie
Pri menštruačných poruchách môžu priaznivo pôsobiť najrôznejšie bylinné čaje. Na zmiernenie kŕčov je vhodný harmančekový kvet (Viburum opulus).
Pri veľkom krvácaní pite po malých dúškoch čaj z kapsičky pastierskej, malinového lístia alebo alchemilky. Čaj pripravujte z dvoch lyžičiek liečivky, ktorú ste si vybrali, prelejte 225 ml horúcej vody, nechajte 10 až 15 minút lúhovať a sceďte. K uvoľneniu maternice a tým k úľave menštruačných kŕčov si urobte horúcu kúpeľ alebo si priložte elektrickú dečku.
Cvičte, aktivita uvoľňuje endorfíny, prirodzené látky organizmu proti bolesti. Drnek, angelika a iné liečivky, napríklad ploštičník, ktoré zmierňujú menštruačné ťažkosti, sa často predávajú v jednom doplnku ako „prípravok pre ženy“.