poruchy menštruácie-účinkyVšetky ženy majú v období menštruácie určité nepríjemnosti (mierne kŕčovité bolesti jeden alebo dva prvé dni), ale mnoho žien trpí nepravidelnosťami, ktoré im prinášajú každý mesiac ťažké bolesti a iné ťažkosti – menštruačné poruchy. Ako presne sa poruchy menštruácie prejavujú, prečo vznikajú a ako ich úspešne liečiť?

Najčastejšie tri menštruačné poruchy sú kŕčovité bolesti (dysmenorea), silné alebo predĺžené krvácanie (menorágia), a nepravidelná alebo nedostavujúca sa menštruácia (amenorea). Tieto stavy postihujú obvykle ženy v období hormonálnych zmien, hlavne pri dospievaní a v rokoch krátko pred prechodom, môžu sa však vyskytnúť aj kedykoľvek v reprodukčnom veku.

Príčiny poruchy menštruácie


Menštruačné bolesti vyvolávajú protaglandiny – látky podobné hormónom, ktoré sa uvoľňujú počas menštruácie z maternicovej sliznice (endometria). O menorágii sa hovorí vtedy, keď je krvácanie tak silné, že žena musí meniť tampón či vložku každú hodinu, alebo ak trvá doba krvácania dlhšie ako týždeň.

Najčastejšou príčinou tohto stavu je síce hormonálna nerovnováha, ale ťažké krvácanie môže vyvolať aj zlá výživa alebo rast nádoru (najčastejšie myómu) v maternici. Maternicové cievy sami majú sklon ku slabnutia stien a ľahko praskajú. K nepravidelnostiam menštruácie môže viesť nielen hormonálna nerovnováha, ale aj extrémne fyzická záťaž alebo nerozumný diétny režim.

Príznaky poruchy menštruácie

Menštruačné kŕče alebo ostré bolesti v podbrušku a v chrbte vystreľujúce niekedy do nôh, môžu byť sprevádzané aj nevoľnosťou, hnačkou a únavou. Veľmi silné menštruačné krvácanie. Vynechávanie alebo nepravidelnosti menštruácie.

Liečba poruchy menštruácie

Užívanie doplnkov sa riadi charakterom vašich menštruačných porúch. Všetky doplnky odporúčané na tejto stránke je možné kombinovať s predpísanými aj voľne predávanými liekmi. Na potlačenie menštruačných bolestí prispievajú omega-3 mastné kyseliny z rybieho tuku alebo ľanové oleje, ktoré pomáhajú blokovať tvorbu prostaglandínov.

Vitamín C a flavonoidy posilňujú drobné vlásočnice v maternici, takže znižujú nebezpečenstvo ich praskania a následného krvácania.

Drnek zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu vyrovnávaním hladiny hormónov a pôsobí priaznivo aj na bolesti prsníkov. Ak nemáte silné krvácanie, môžete pridať archangeliku, ktorá zvyšuje pôsobenie drnku. Uvedené prostriedky môžu znížiť spotrebu analgetík (ibuprofénu). Skôr než začnete liečiť amenoreu, presvedčte sa, že nie ste tehotná.

Potom skúste drnek a archangeliku s multivitamínovým a multiminerálným doplnkom. Tieto prostriedky môžu vyrovnať hormonálnu hladinu a upraviť menštruačný cyklus. Priaznivý účinok je však väčšinou viditeľný až za šesť mesiacov.

K liečeniu menorágia používajte liečivku kapsičku pastiersku. Niektoré ženy potrebujú prídavok železa, pretože silné krvácanie vyčerpá jeho zásoby a znížená hladina železa paradoxne podporuje krvácanie. Vždy než sa začnete samy liečiť prípravkami železa, nechajte si u lekára skontrolovať jeho hladinu v krvi.

Čo používať na poruchy menštruácie

  • Rybí tuk dve kapsuly po 1.000 mg denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • Drnek 100 mg štandardizovaného výťažku alebo 40 kvapiek tinktúry v pohári vody, raz denne (vždy ráno)
  • archangelika 200 mg výťažku alebo 30 kvapiek tinktúry trikrát denne
  • Kokošková pastierska 3 ml (asi 60 kvapiek) tinktúry trikrát denne
  • Železo 20 mg denne (lekár vám po skúške krvi môže predpísať aj vyššiu dávku, ale liečenie musí riadiť sám)
  • 500 mg vitamínu C a 250 mg flavonoidov dvakrát denne (ponúkame v jednom doplnku)

Kedy navštíviť lekára s poruchou menštruácie

Ak vám kŕče úplne spôsobujú únavu, ak trvajú dlhšie ako tri dni, alebo ak sú aj mimo doby krvácania. Ak musíte meniť vložku každú hodinu. Ak mate prvýkrát v dospelosti silné kŕče. Ak máte silné kŕče pri užívaní antikoncepcie. Ak nie ste tehotná a menštruačné krvácanie sa trikrát nedostavilo alebo je menštruačný interval dlhší ako 45 dní.

Ak krvácate medzi mesiačikmi (intramenstruačné krvácanie) alebo po menopauze. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o poruche menštruácie

Pri menštruačných poruchách môžu priaznivo pôsobiť najrôznejšie bylinné čaje. Na zmiernenie kŕčov je vhodný harmančekový kvet (Viburum opulus).

Pri veľkom krvácaní pite po malých dúškoch čaj z kapsičky pastierskej, malinového lístia alebo alchemilky. Čaj pripravujte z dvoch lyžičiek liečivky, ktorú ste si vybrali, prelejte 225 ml horúcej vody, nechajte 10 až 15 minút lúhovať a sceďte. K uvoľneniu maternice a tým k úľave menštruačných kŕčov si urobte horúcu kúpeľ alebo si priložte elektrickú dečku.

Cvičte, aktivita uvoľňuje endorfíny, prirodzené látky organizmu proti bolesti. Drnek, angelika a iné liečivky, napríklad ploštičník, ktoré zmierňujú menštruačné ťažkosti, sa často predávajú v jednom doplnku ako “prípravok pre ženy”.

Poruchy menštruácie
5 (99.2%) 25 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Angelika čínska Angelika čínska (archangelika) je prísadou mnohých ženských potravinových doplnkov. Je tradičným tonikum používaným v Ázii na posilnenie ženského repr...
Vitamín C Vitamín C je najznámejší a najrozšírenejší zo všetkých vitamínov a zároveň aj najhojnejšie používaný potravinový doplnok. Skutočný rozsah jeho priazni...
Vitamín B12 Aj ľahký nedostatok vitamínu B12 môže zvyšovať riziko srdcových ochorení, depresie a možno aj Alzheimerovej choroby. Vitamín B12, inak tiež nazývaný k...
Vitamín D Vitamín D je nenahraditeľný pre zdravé kosti a môže spomaliť proces osteoporózy. Posilňuje imunitný systém a chráni pred niektorými typmi rakoviny. Vi...
Vitamín E Vitamín E je nesmierne dôležitá látka s antioxidačnými schopnosťami, má veľa vynikajúcich účinkov, napríklad v prevencii srdcových ochorení, rakoviny ...
Vitamín B9 Vitamín B9 je nevyhnutný pre telesné funkcie, ktoré vyžadujú bunkové delenie. Zvlášť dôležitý je pre vývoj plodu a pomáha pri tvorbe kľúčových chemick...
Očná infekcia Ak siahnete automaticky po očných kvapkách v okamihu, keď oči začnú slziť, červenať, páliť a svrbieť tak môžete niekedy stav skôr zhoršiť než zlepšiť....
Alergia Alergia znamená zvýšenú citlivosť na látky - alergény, ktoré normálne človeku žiadne ťažkosti či zdravotné problémy nespôsobujú, ale u citlivého č...