zápal-ďasienAk ste doteraz nemali problémy s ďasnami, tak je veľmi pravdepodobné, že ich v budúcnosti mať budete. Traja zo štyroch dospelých nad 35 rokov spoznajú citlivé, opuch a zápal ďasien. Je však viacero opatrení, ktoré vám uľavia od bolestí, pomôžu ďasná zahojiť a uchovať pevné zuby.

Ďasná môžu mať dva typy ochorení: gingivitída – zápal sliznice a parodontitída – zápal väzivového tkaniva okolo zubného koreňa, postihujúci spravidla aj kostené lôžko a jeho okolia.

Ku gingivitíde, ktorá sa prejavuje citlivým zapálením ďasien, dochádza, keď baktérie v ústach vytvoria tenkú vrstvu (tzv. plak) pokrývajúcu sliznicu aj zuby. Keď si toho nevšímate, vznikne z nej zubný kameň – tvrdá minerálna škrupina, ktorá dráždi ďasná. Časom môže viesť až k závažnejšej a horšie liečiteľnej parodontitíde.

V pokročilejších prípadoch tohto ochorenia ďasná miestami ustupujú a vytvárajú vačky okolo zubného lôžka, v ktorých môžu baktérie narušovať aj kosť okolo zubov. Príznakom takéhoto vážnejšieho ochorenia ďasien býva krvácanie, preto tento príznak neprehliadajte.

Príčiny zápalu ďasien


Hlavnou príčinou je nedostatočná ústna hygiena vrátane nedokonalého čistenia zubov a vyplachovania ústnej dutiny. K ďalším príčinám vedúcim k tvorbe zubného kameňa patrí strava s vysokým obsahom cukru, nedostatok vitamínu C a iných látok či fajčenie (chemické látky v tabaku poškodzujú zuby a ďasná).

Ďasná môžu tiež zhoršovať niektoré lieky, pretože znižujú tvorbu slín, ktoré zmývajú cukor a baktérie zo zubov. Ďasná žien sú pravdepodobne náchylnejšie v tehotenstve a v prechode vplyvom hormonálnych zmien. Tiež cukrovka a iné chronické choroby znižujúce odolnosť proti infekcii a riziko ochorenia ďasien zvyšujú.

Príznaky zápalu ďasien

Zápal ďasien sprevádzajú krvácajúce ďasná pri čistení zubov, začervenané a citlivé ďasná, trvalý zápach z úst a nepríjemná chuť v ústach či uvoľnené zuby.

Liečba zápalu ďasien

Kombinácia rôznych doplnkov môže pomôcť liečiť krvácanie a zápal ďasien. Zdravie ďasien ovplyvňuje mnoho faktorov. Prvým krokom pri liečení by malo byť užívanie multivitamínov a multiminerálov. Účinky by ste mali pozorovať už do dvoch týždňov. Ľudia s vysokým rizikom ochorenia ďasien môžu tieto prípravky užívať aj preventívne.

Denné užívanie antioxidantov, ako sú vitamín C alebo koenzým Q10, ochráni sliznicu ďasien proti bunkovému poškodeniu a urýchli hojenie.

Oba doplnky tiež zvyšujú imunitu a pomáhajú tak v obrane proti baktériám napádajúcim ďasná. Niektoré štúdie koenzýmu Q10 zisťujú, že znižuje hĺbku vačkov, ktoré sa vytvárajú okolo zubov. Tým tiež zuby upevňuje a skracuje dĺžku hojenia po chirurgických stomatologických zákrokoch. Podľa ďalších štúdií môže vitamín C a flavonoidy posilňovať väzivové tkanivo ďasien a upokojovať zápal. Najlepšie je užívať tieto prostriedky spoločne.

Krvácanie a zápalové prejavy ďasien je možné tiež liečiť lokálne. Dobre pôsobí vitamín E. Prepichnite kapsulu s jeho obsahom a olej votrite do postihnutých miest. Tento postup striedajte ďalší deň s nanášaním tekutej kyseliny listovej na sliznicu ďasien vatovým tampónom. Potom jemnou zubnou kefkou votrite do okrajov ďasien vitamín C v prášku. Túto miestnu liečbu vykonávajte dvakrát denne po bežnom vyčistení zubov.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri zápale ďasien

  • vitamín C 1 000 mg a 500 mg flavonoidov dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku vitamínu C)
  • vitamín E 250 mg dvakrát denne (prepichnite kapsulu a votrite vitamínový olej do ďasien, striedajte s kyselinou listovou, ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • koenzým Q10 50 mg jedenkrát denne (užívajte pri jedle, aby sa lepšie vstrebal)
  • tekutá kyselina listová – ponorte do tekutiny vatový tampón a priložte na okraje ďasien (na potreté miesta potom naneste vitamín C v prášku, obdeň striedajte s vitamínom E)
  • vitamín C v prášku asi pol lyžičky prášku si každý druhý deň vtierajte do okrajov ďasien (obdeň striedajte s vitamínom E)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Prečítajte si aj článok: Ako vyčistiť krv

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak máte červené a opuchnuté ďasná alebo uvoľnené zuby – môžete ešte zuby zachrániť.

Zápal ďasien – zaujímavosti a rady

Prírodné zubné pasty a vody obsahujú bylinu krvavec, ktorá obsahuje saponíny, triesloviny a fytoncídy. Tie pomáhajú odstraňovať zubné povlaky – prvý krok k vzniku zápalu ďasien.

Nemecký spolok zdravotných odborníkov skúmajúcich bylinné doplnky, uznal harmanček ako účinné kloktadlo pri liečení zápalu ďasien.

Pripravte si čaj z 2 až 3 lyžičiek sušených kvetov na šálku horúcej vody, nechajte 10 minút lúhovať, potom sceďte a vychlaďte. Čajom si denne vyplachujte ďasná a ústnu dutinu. Rovnakým spôsobom si môžete pripraviť sušenú šalviu, ktorá je tiež veľmi účinná.

Zdravé ďasná udržiavané prírodnými doplnkami a správnou starostlivosťou o zuby znamenajú viac ako len očarujúci úsmev. Štúdie zisťujú možnú spojitosť medzi bežným typom baktérií tvoriacich zubný povlak a vývojom srdcových ochorení. Táto spojitosť je ešte predmetom výskumu, no podľa jednej teórie sa môžu tieto baktérie dostať do krvi a podporiť tvorbu krvných zrazenín alebo poškodiť priamo srdcový sval.

Jemnou kefkou a pastou s obsahom fluoridu si trikrát denne čistite zuby aj jazyk, na ktorom sa zhromažďujú rovnaké baktérie ako na zuboch. Nejedzte sladké a lepkavé sacharidy alebo si aspoň dôkladne vyčistite po jedle zuby, aby ste odstránili všetky priľnuté čiastočky pokrmu. Je to zvlášť potrebné u starších ľudí, ktorých zuby sú ďasnami menej zakryté. Najmenej raz ročne navštívte svojho zubného lekára, aby skontroloval stav vašich ďasien a zubov.

Žuvacie tablety s vitamínom Cvynikajúci antioxidant na zápal ďasien. Po žuvaní si vždy dobre vypláchnite ústa, aby ste zabránili poškodeniu skloviny.