Hlasné dýchanie, tzv. chrápanie je spôsobené vibráciami mäkkého podnebia. Ide o chorobu, konkrétne ide o poruchu spánku. Ľudia, ktorí trpia chrápaním môžu mať vo väčšine prípadoch napr. vysoký krvný tlak, chronickú nádchu alebo môžu trpieť nadváhou. V najhoršom prípade sa prejavuje syndróm spánkového apnoe.
Tento syndróm vyvoláva ochorenie srdca a cievnu mozgovú príhodu. K chrápaniu bývajú náchylnejší muži cca 25%, ľudia stredného veku a starší, fajčiari, obézni ľudia a tí, ktorí požijú alkohol niekoľko hodín pred spaním. Ženy sú k chrápaniu menej náchylné, avšak touto poruchou trpí cca 15% žien v populácii.
Príčiny chrápania
K chrápaniu dochádza najmä u mužov, u ľudí stredného a vyššieho veku, u fajčiarov, alergikov a u ľudí s nadváhou. Ľudia, ktorí majú väčšiu hmotnosť trpia chrápaním, pretože tuk okolo hrtana zužuje ich dýchacie cesty a tak podporuje dýchanie ústami. Čím je človek obéznejší, tým sa pravdepodobnosť chrápania zvyšuje. Fajčiari mávajú opuchnutú sliznicu, pretože fajčenie dráždi nos a krk. Ich dýchacie cesty sa zúžia, a preto majú fajčiari tendenciu dýchať ústami. Rovnako podporuje dýchanie ústami alkohol. Ten uvoľňuje krčné, tvárové a čeľustné svaly.
Príznaky chrápania
Ľudia, ktorí trpia chrápaním si spravidla túto poruchu ani neuvedomujú. Každopádne viac ako sebe, narušujú spánok svojho partnera. Hlasné chrápanie možno zmierniť pomocou niekoľkých metód. Tie ho môžu zmierniť alebo úplne odstrániť a tým pomôžu tiež zlepšiť váš celkový zdravotný stav.
Liečba chrápania
K tomu, aby ste zabránili či znížili problémy s chrápaním je potrebné odstrániť jeho príčiny. Tzn. zhodiť prebytočné kilá, prestať fajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu, nejesť najmenej tri hodiny pred spaním, chodiť spať a vstávať približne v rovnaký čas a nakoniec je vhodné podložiť čelo postele, tak aby sa zvýšilo o 7-10cm. Pri alergii alebo nádche je vhodné kloktať studenú vodu s kvapkou mätového oleja. Ten uvoľní dýchacie cesty.
Čiastočne môžu pomôcť aj doplnky na spanie.
Kedy vyhľadať lekára
Lekára treba navštíviť v okamihu, keď nezaberajú vyššie uvedené metódy, ak sa vy a váš partner cítite cez deň nevyspatí alebo v okamihu, kedy vás váš partner upozorní na to, že počas chrápania prestávate dýchať (spánkové apnoe).
Chrápanie – zaujímavosti a rady
Poruchy spánku a chrápanie možno zmierniť zmenou životného štýlu, najrôznejšími medikamentóznymi prostriedkami alebo chirurgickou liečbou. Väčšinou sa odporúča spať v miestnosti, ktorá je chladná, vyvetraná a zbavená všetkých rušivých zvukov a svetiel. Ako mierne sedatívum zaberá pohár teplého mlieka. Taktiež môžete pri spaní vyskúšať rôzne polohy. Najúčinnejšia poloha je spánok na boku. Ak sa stále vraciate do polohy na chrbte, všite si do pyžama mäkkú loptičku (tenisovú). Pri spánku na chrbte totiž dochádza k tomu, že jazyk a čapík blokujú hrtan.
Rekord najhlasnejšieho chrápania patrí mužovi zo Švédska. Tento preborník sa vyrovnal hlasnej diskotékovej hudbe (asi 93 decibelov).