Nechty chránia špičky prstov na rukách a na nohách, často sú stredobodom pozornosti ako známka krásy. Môžu byť tiež vodítkom pri zisťovaní vášho zdravotného stavu a niektorých skrytých chorôb. Kľúčom k zdravým nechtom je správna výživa. Prečo vznikajú problémy s nechtami, ako sa prejavujú a ako ich účinne liečiť?
Nechty patria k najsilnejším tkanivám organizmu, skladajú sa takmer výhradne z väzivového tkaniva nazývaného keratín. Môžu však nastať rôzne problémy s nechtami – napríklad nechty rásť pomalšie ako normálne, slabnúť alebo sa lámať z najrôznejších príčin. Jednou z najčastejších príčin je hubová infekcia.
Príčiny problémov s nechtami
Kľúčovú úlohu v raste a vzhľade nechtov hrá výživa. Nedostatočný prívod skupiny vitamínov B môže napríklad spôsobiť ryhovanie nechtov, nedostatok vápnika ich suchosť a lámavosť. Nedostatok kyseliny listovej alebo vitamínu C je jedným z dôvodov, prečo sa tvoria zádery. Ak nie je krv dostatočne okysličená následkom skrytého ochorenia (napr. niektorých srdcových chorôb), môžu nechty zmeniť farbu a aj tvar.
Biele škvrnky na nechtoch bývajú známkou nedostatku zinku. Dlhodobý styk s chemickými látkami môže problémy s nechtami ešte viac prehĺbiť – nechty sa stanú slabé a lámavé. Pleseň na nohách môže infikovať aj nechty, najčastejšie vo vlhkých, prepotených topánkach a môže infikovať aj ten najtenší lom spôsobený fyzickou aktivitou – napr. joggingom.
Príznaky problémov s nechtami
Suché, lámavé nechty, ktoré sa štiepia a pomaly rastú, môžu byť následkom nedostatočnej výživy. Hrubé zažltnuté nechty (skôr u nôh) môžu byť napadnuté plesňou, poškodené zvyšky tkaniva pod nechtom môžu spôsobiť jeho odlupnutie od lôžka. Zmeny farby nechtov, ich tvaru a štruktúry môžu signalizovať skrytú chorobu.
Liečba problémov s nechtami
K celkovému posilneniu nechtov možno použiť najrôznejšie doplnky. Liečenie však musí trvať najmenej osem týždňov, než sú viditeľné nejaké výsledky. Biotín a ostatné vitamíny skupiny B užívané spoločne s vitamínom C a E majú kombinovaný účinok, ktorý pomáha organizmu vytvárať keratín a iné bielkoviny potrebné k výstavbe silných nechtov. Rovnako ako na posilnenie kostry prospieva vápnik a ďalšie minerály tak aj nechtom.
Rybí tuk (alebo ľanový olej) a pupalkový olej sú bohaté na dva rôzne typy esenciálnych mastných kyselín, ktoré obe vyživujú nechty a chránia ich pred praskaním. Niektorí liečitelia predpisujú na slabé nechty kremík, ale účelnosť tejto liečby nie je preukázaná. Nechty infikované plesňou sa liečia veľmi ťažko. Vitamín C s vitamínom E užívané vnútorne zostávajú dobrým prostriedkom, pretože zvyšujú imunitu a môžu pomáhať telu zvládať infekciu. Skúste tiež niekoľko mesiacov vtierať do chorých nechtov olej tea tree, cesnakový olej alebo nechtíkovú masť.
Čo používať na problémy s nechtami
- biotín 600 mcg dvakrát denne pri jedle po dobu ôsmich týždňov
- vitamín B komplex jednu tabletu každé ráno pri jedle
- vitamín C 500 mg dvakrát denne a 250 mg vitamínu E denne
- rybí tuk 2 kapsuly po 1.000 mg denne
- pupalkový olej 1.000 mg trikrát denne
- olej tea tree vtierajte do postihnutých miest dvakrát denne
Kedy navštíviť lekára s problémami nechtov
Nechty môžu signalizovať aj vážne problémy. Modrastý nádych môže byť prejavom astmy, biela čiara po dĺžke nechtu príznakom srdcového ochorenia. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Zaujímavosti a rady o problémoch s nechtami
Olej tea tree (melaleukový) je oveľa lacnejšie a má menej vedľajších účinkov ako predpisované protiplesňové lieky, ale rovnako ako ony nemusí vždy byť účinný. Napriek reklamným tvrdeniam želatína nechty ani neposilní, ani nepovzbudí ich rast. Jej bielkovina neobsahuje tú pravú zmes aminokyselín potrebnú k tvorbe nechtov.
Denná šálka čaju z ovsenej slamy, prasličky alebo žihľavového lístia môže pomôcť odstrániť problémy s nechtami. Tieto rastliny sú bohaté na kremík a iné minerály potrebné pre ich rast.
Nestrihajte kožičku u lôžka nechtov – chráni necht pred plesňami a baktériami. Pri domácich prácach a pri práci s chemickými prostriedkami noste gumové rukavice. Ak si máčate dlho ruky, ošetrite potom nechty vazelínou. Udržujte nechty krátke, dlhé nechty sa ľahšie lámu. Pred strihaním si nechty namočte, aby sa neštiepili a nelúpali. Pilulky postupne sa uvoľňujúceho vitamínu C pomáhajú pri tvorbe zdravých silných nechtov.