choroby-kožeKoža je najväčší telesný orgán zodpovedný za množstvo funkcií. Je tiež zraniteľná najrôznejšími chorobami, ktorých príčina nemusí byť vždy jasná. Choroby kože môžu postihnúť ktorúkoľvek časť tela a ich závažnosť sa pohybuje od podráždenia kože až k stavom ohrozujúcim život. Nejaké svrbenie alebo modriny má občas každý, ale v niektorých prípadoch to môže byť známkou závažného celkového ochorenia. Niektoré kožné ochorenia sú dôsledkom porúch vylučovacích orgánov (črevá, obličky a.i.).

Medzi najčastejšie choroby kože patrí ekzém (dermatitída), akné, lupus a psoriáza. Iným kožným ochorením sú bradavice, opar, slnečné spáleniny, mozole, kurie oká a nákazlivé choroby ako impetigo a svrab. Veľa ovocia a zeleniny, pitie veľkého množstva vody a rozumné užívanie doplnkov môžu ovplyvniť niektoré ťažkosti.

Príčiny chorôb kože


Strava obsahujúca veľa cukru, tuku a priemyselne čistených a spracovávaných surovín je pre kožu veľkou záťažou, rovnako ako škodliviny z prostredia, stres, fajčenie a UV lúče. Suchosť kože býva podmienená geneticky, ale zhoršuje sa zlou výživou alebo ak je koža vystavená slnku a mrazu. Veľmi suchá koža býva často spôsobená iba nedostatkom kožného mazu a vlhkosti alebo je dôsledkom zníženej činnosti štítnej žľazy. Kožu tiež môžu vysúšať niektoré lieky, ako spazmolytiká, antihistaminiká a diuretiká.

Stenčenie kože je prirodzeným dôsledkom starnutia, ale môžu ju spôsobiť aj steroidy. Ekzémy a rôzne vyrážky sú často vyvolané alergiou na kovy, slnko, kozmetiku, rastliny, potraviny a iné látky. Vzplanutie psoriázy môže vyvolať aj stres. Rovnako zlé vylučovanie toxínov z organizmu pri ochorení pečene či obličiek môže byť príčinou vyrážky. Nápadná tvorba modrín môže byť následkom nedostatkov vo výžive, poruchy zrážanlivosti (napr. pri užívaní lieku proti zrážaniu krvi), chudokrvnosti alebo nadváhy. Môže to však byť aj skorý príznak rakoviny. Kurie oká a mozole vznikajú tlakom alebo trením kože, napríklad pri zle padnúcej obuvi.

Príznaky chorôb kože

Choroby kože sprevádza svrbiaca, začervenaná, suchá, šupinatá či praskajúca koža so zníženou citlivosťou, hnedé škvrny alebo zmena farby. Rovnako aj zhrubnutie alebo stenčenie kože či nadmerná tvorba modrín.

Liečba chorôb kože

V boji proti suchej pokožke a pri liečení rôznych vyrážok dbajte na to, aby ste užívali vyvážené množstvo omega- 3 a omega-6 mastných kyselín v rybom tuku alebo ľanovom oleji. Tieto tuky tiež prinášajú úľavu pri svrbení a zápalových prejavoch na koži, od eryzipelu po svrab.

Najlepšie je ich kombinácia s antioxidantmi, napríklad s vitamínom C a vitamínom E, ktoré pomáhajú chrániť kožu pred poškodením zvonku a pred voľnými radikálmi poškodzujúcimi bunky. Tieto vitamíny upokojujú vyrážky a ekzémy, hoja popáleniny, odreniny aj rezné rany. Potláčajú zápal a zmierňujú svrbenie a suchosť kože.

Pri liečení suchej kože, akné a psoriázy ale i ako podpora hojenia poškodeného tkaniva je veľmi prospešný zinok. Ak máte podobné problémy, užívajte multivitamínový a multiminerálny doplnok s obsahom zinku a selénu. Zvyšovaním imunitných funkcií bojuje proti kožným infekciám aj echinacea, ktorú možno nanášať aj priamo na kožu pri liečení rán, ekzémov a popálenín.

Pri mnohých kožných ochoreniach – zvlášť zápalových – je veľmi účinný pupalkový olej, ktorý možno tiež aplikovať lokálne. Olej tea tree a levanduľový olej sa tiež nanáša na kožu, aby podporil hojenie hmyzieho bodnutia a uštipnutia, rezných raniek a odrenín a zabránil ich infikovaniu. Aloe vera upokojuje popáleniny a hojí poranenú kožu. Harmančekový krém a jogurt môžete použiť lokálne proti svrbeniu, nechtíkový krém proti zápalu.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri chorobách kože

  • rybí tuk dve kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • vitamín C 500 mg denne (ak sa objaví hnačka znížte dávku)
  • vitamín E 250 mg denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • zinok 15 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako mesiac, pridajte doplnok obsahujúci 2 mg medi)
  • echinacea 200 mg trikrát až štyrikrát denne (pri akútnej infekcii užívajte vždy po niekoľkých hodinách)
  • pupalkový olej 1 000 mg dvakrát až trikrát denne (užívajte pri jedle)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak sú choroby kože opakované, ak máte trvalo silné svrbenie, zvlášť ak je pri tom koža teplá – môže to byť svrab, ktorý je vysoko nákazlivý. Rovnako ak máte pretrvávajúcu vyrážku – môže to byť napríklad pásový opar.

Choroby kože – zaujímavosti a rady

Zmierňovať suchosť kože pomáha časté umývanie, používanie iba vlažnej vody a neparfumovaných mydiel a jemné vysušovaniu kože poťukávaním namiesto trenie uterákom. Potravinová alergia, napr. na vajcia, mlieko, čokoládu a oriešky, môže byť príčinou až 75 percent vyrážok u detí. Testy na alergiu preukážu či je príčinou niektorá špeciálna potravina. Taktiež sa odporúča spraviť si test na potravinovú intoleranciu. Podľa klinických skúšok môže stav pacientov s ekzémom zlepšiť vynechávanie lepku a mliečnych výrobkov.

Odvar z púpavy, žihľavy a lúčnej ďateliny stimuluje funkciu pečene a obličiek a tým podporuje vylučovanie toxínov a zlepšuje vzhľad kože. Pite najmenej šesť pohárov vody denne – pomôže to odstrániť z organizmu odpadové látky, ktoré môžu byť príčinou kožných ochorení. Obmedzte množstvo tučných jedál a jedzte viac ovocia a zeleniny, najmä mrkvy (obsahuje betakarotén), aby vaša koža bola zdravá a aby ste potlačili prejavy akné.