lupus-účinkyMotýľovité začervenanie kože tváre môže byť prvou známkou autoimúnneho ochorenia – lupusu, pri ktorom imunitný systém napáda vlastné zdravé bunky. Rôzne formy liečenia pomáhajú zmierňovať príznaky, spomaľovať postup choroby a posilňovať celkový zdravotný stav.

Chronické zápalové ochorenie vyznačujúce sa vzplanutím a opätovnými remisiamilupus (lupus erythematosus) – je v anglosaských krajinách nazývaný „great Impostor“ alebo „veľký podvodník“, pretože môže spôsobovať pestrú paletu príznakov kdekoľvek v organizme vrátane kože, kĺbov, srdca, mozgu a obličiek. Ženy bývajú lupusom postihované desaťkrát častejšie ako muži.

Lupus sa prejavuje bolesťou a zápalami v kĺboch, horúčkou, únavou, bolesťou na hrudi, kašľom, vypadávaním vlasov, silným sklonom k slnečným spáleninám, rozmazaným videním, zväčšenými uzlinami. Je ešte mnoho iných príznakov, pretože lupus môže postihnúť každý orgán, príznaky sa typicky objavujú po prvýkrát medzi 15 až 35 rokmi, správna diagnóza môže byť obtiažna.

Príčiny lupusu


Keď lupus udrie, robí imunitný systém všetko zle a vytvára abnormálne bunky, ktoré cestujú po tele a napádajú zdravé tkanivá. Nie je jasné, čo je príčinou tohto stavu, ale svoju úlohu môže hrať dedičnosť, pohlavné hormóny alebo infekcie. Najrôznejšie podnety – slnenie, pôrod, stres, lieky a drogy môžu vyvolať záchvat ochorenia.

Liečba lupusu

Veľké množstvo doplnkov užívaných spoločne po dlhšiu dobu môže upokojiť príznaky lupusu, spomaľovať progresiu ochorenia a zmenšovať spotrebu klasických liekov, ktoré mávajú vážne vedľajšie účinky. Všetky doplnky je možné užívať zároveň s klasickými liekmi, ale pretože ide o veľmi závažné ochorenie, možno iba pod lekárskym dohľadom. Priaznivé účinky môžete pocítiť počas jedného mesiaca.

Vitamín B komplex účinkuje v celom tele pri udržiavaní dobrého stavu kože, slizníc, krvi a kĺbov. Spolu s antioxidantom- vitamínom C, E a selénom – dokáže urýchliť hojenie a pomáha chrániť srdce, cievy, kĺby, kožu a iné orgány, ktoré môže zápalový podobný lupusu proces poškodiť.

Vitamín E býva zvlášť prospešný pri napadnutí kože a kĺbov. Rovnako prospešné môžu byť omega-3 mastné kyseliny rybieho tuku alebo pupalkový olej, môžu zmierniť kĺbové zápaly, zápaly kože, obličiek a iných orgánov. Môžu tiež znižovať hladinu cholesterolu, ktorá býva zvýšená.

Zinok podporuje hojenie a spoločne s vitamínom C môže pomáhať pri regulácii imunitného systému. Zinok však vyčerpáva zásoby medi, je preto nutné podávať ju spolu s ním. Podľa fytoterapeutov priaznivo ovplyvňujú príznaky lupusu lipový kvet, lopúch, gotu kola a divoký jam. Môžete ich užívať spoločne aj jednotlivo l0g sušených liečiviek prelejte 200 ml vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Potom čaj zlejte a pite raz alebo dvakrát denne.

Čo používať na lupus

Kedy navštíviť lekára s lupusom

Ak spozorujete nevysvetliteľné vleklé ťažkosti, najmä ak je medzi príznakmi horúčka, bolesti v kĺboch, chudnutie a vyrážky, poprípade dýchacie ťažkosti. Snažte sa určiť správnu diagnózu pokiaľ možno skoro, väčšinou to nejakú dobu trvá. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o lupuse

Klasické lieky na lupus, vrátane vysokých dávok steroidných hormónov a liekov proti rakovine, môžu mať rovnako nepriaznivé vedľajšie účinky ako lupus sám: môžu spôsobiť oslabenie kostí, kataraktu, cukrovku a iné závažné problémy. Doplnky môžu pomôcť znížiť dávky týchto liekov a tým obmedziť vedľajšie účinky.

Vyhýbajte sa slnečnému žiareniu pri pohybe vonku a užívajte krémy s ochrannými faktormi. Veľa odpočívajte, a ak je to možné, skúste skupinovú terapiu, aby ste znížili stresAntioxidant selén môže pomôcť v ochrane pred poškodením kĺbov, nervov, srdca a iných orgánov napadnutých lupusom.