Echinacea je divoko rastúca rastlina s purpurovými kvietkami podobnými sedmokráske. Táto rastlina pochádza pôvodom zo Severnej Ameriky. V stredoamerických štátoch USA bola rozšírená v trávnatých prériách, kde ju indiánske kmene po stáročia používali na hojenie rán a ako prostriedok proti hadiemu uštipnutiu.
Echinacea sa stala veľmi obľúbenou bylinkou európskych pionierov pri osídľovaní Ameriky. Používali ju ako univerzálny prostriedok proti infekčným chorobám. Rovnako bola používaná liečiteľmi a staršími generáciami lekárov, s nástupom antibiotík však táto rastlina stratila na význame. Teraz si však opäť získava obľubu, pretože podporuje imunitný systém pri prechladnutí, chrípke a iných infekciách. V Anglicku je to obľúbená záhradná kvetina.
Využitie echinacey
Z deviatich odrôd tejto rastliny sa ako liečivé používajú tri: Ehinacea angustifolia, Echinacea pallida a Echinacea purpurea. Objavujú sa snáď v stovkách komerčných prípravkov, ktoré využívajú všetky časti rastliny – kvety, listy, stonky aj korene. Ako potravinový doplnok sa vyrába prakticky vo všetkých formách.
Táto rastlina obsahuje početné množstvo účinných zložiek, o ktorých sa predpokladá, že posilňujú imunitný systém. V posledných rokoch sa stala jedným z najčastejšie používaných liečiv na svete. Echinacea znižuje náchylnosť k chorobám z prechladnutia, priaznivo ovplyvňuje infekčné choroby, pomáha v boji proti aftám, opakovaným infekciám dýchacích a močových ciest a zápalom stredného ucha. Urýchľuje hojenie povrchových rán a kožných zápalov.
Echinacea dokáže pomáhať v prevencii dvoch najčastejších vírusových ochorení – zápalu dýchacích ciest a chrípky. Najúčinnejšia je pri prvých príznakoch ochorenia. Podľa jednej štúdie bol u pacientov náchylných na prechladnutia výskyt ochorení u skupiny ľudí užívajúcich túto bylinku po dobu ôsmich týždňov o 35 percent nižšií ako u skupiny ľudí užívajúcich placebo.
Takisto frekvencia nachladnutia bola u nich menej častá – medzi jednotlivými recidívami uplynulo až 40 dní, zatiaľ čo v skupine s placebom iba 25 dní. Štúdie potvrdzujú, že echinacea pomáha tiež pri zdurení slizníc, horúčke a bolestiach hlavy, ktoré sprevádzajú prechladnutie. Príznaky bývajú menej výrazné a rýchlejšie miznú.
Účinky echinacey
Echinacea je prírodné antibiotikum, prostriedok proti infekcii a pomáha ničiť baktérie aj vírusy v organizme. Táto rastlina pôsobí tak, že stimuluje bunky imunitného systému, ktoré sú kľúčovou zbraňou v boji proti infekcii. Echinacea navyše podporuje v bunkách tvorbu prirodzenej protivírusovej substancie zvanej interferón.
Tieto účinky sú však relatívne krátkodobé, takže je vhodné užívať echinaceu počas akútnej infekcie v krátkych intervaloch – vždy po niekoľkých hodinách. Táto bylinka môže mať svoju cenu tiež pri niektorých recidivujúcich chorobách, ako je zápal ďasien, infekcie močových ciest a zápal stredného ucha. Niekedy sa tiež používa pri liečení streptokokových a stafylokokových infekcií, u herpetických infekcií, ako je pásový opar alebo herpes simplex, a pri zápaloch priedušiek a prínosových dutín.
Echinacea normalizuje imunitnú odpoveď aj pri autoimúnnych stavoch, napríklad pri ekzéme, na ktorý je tradičným liekom. Medzi autoimunitné choroby, pri ktorých sa môže táto rastlina uplatniť, patrí aj lupus, roztrúsená skleróza, únavový syndróm a AIDS.
Určitý vplyv môže mať tiež na niektoré formy rakoviny, najmä u pacientov s poškodenou imunitou po chemoterapii a ožarovaní. Túto rastlinu možno použiť aj lokálne na kožu. Jej šťava podporuje hojenie všetkých druhov vyrážok, abscesov, ekzémov, popálenín a preležanín. Pri liečení bolestí a zápalov hrdla možno tinktúru zriediť a použiť ako kloktadlo.
Nežiadúce účinky
Echinacea v odporúčaných dávkach nemá žiadne vedľajšie účinky, taktiež v tehotenstve a pri dojčení nie je známy žiadny nežiadúci prejav. Ak sa objaví z dôvodu alergie vyrážka alebo dýchacie ťažkosti obráťte sa ihneď na lekára.
Užívanie echinacey
Echinacea je k dostaniu v najrôznejších formách, preto si vždy dobre prečítajte etiketu. Väčšinu tabliet tvorí práškový koreň, nie extrakt z rastliny. Pri nachladnutí alebo chrípke je nutná vysoká dávka – až 200 mg päťkrát denne. Podľa jednej rozsiahlej štúdie sa stav chorých zlepšoval oveľa rýchlejšie pri dávkach 900 mg / deň než pri dávke 450 mg / deň alebo pri placebo. Pri iných infekciách je odporúčaná dávka asi 200 mg trikrát alebo štyrikrát denne.
Pri dlhodobom užívaní na podporu imunity, najmä u pacientov so sklonom k recidívam zápalov, striedajte echinaceu každé tri týždne s inou bylinkou posilňujúcou imunitný systém, napr. s voduľkou, valeriánou a pod. Táto bylina je tiež vhodná ako čaj v zmesi s inými bylinkami.
Niekedy sa odporúča echinaceu užívať nanajvýš osem týždňov a znovu pokračovať až po osemdňovej prestávke. Lekári a liečitelia používajúci fytoterapiu ju však uplatňujú nepretržite pri liečení autoimúnnych stavoch, hlavne pri ekzémoch. Užívať sa môže s jedlom alebo nalačno.
Zaujímavosti a rady
V Nemecku bola echinacea podávaná malej skupine pacientov s pokročilou rakovinou hrubého čreva spolu s chemoterapiou. Zdalo sa, že rastlina môže predĺžiť život chorých, pravdepodobne posilnením schopnosti imunitného systému bojovať so zhubnými bunkami. Z uvedenej práce však nemožno definovať úlohu tejto rastliny pri zhubnom bujnení – to bude vyžadovať ešte veľa ďalších výskumov.
Ak máte predpísanú liečbu antibiotikami, používajte echinaceu navyše, ale nenahradzujte ňou liečbu odporúčanú lekárom. Pri ťažkých infekciách, napr. pri TBC, býva táto rastlina neúčinná. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Echinacea obsahuje látku, ktorá páli na perách a na jazyku, ak sa užíva v tekutej forme. Práve pálenie na perách je známkou toho, že ste kúpili kvalitný prípravok.