bolesť-hrdlaStres a únava rovnako ako prechladnutie a virózy zvyšujú našu náchylnosť k bolestiam v hrdle. Našťastie ide o ochorenie, ktoré veľmi dobre odpovedá na prírodnú liečbu, tá prináša nielen úľavu od bolestí a iných nepríjemných pocitov, ale môže stlmiť aj zápal v hrdle. Bolesti v hrdle nie sú o sebe chorobou, ale príznakom ochorenia.

Pocit škrabania a pálenia, ktorý začína vzadu v ústach a šíri sa dole k hrtanu, je vyvolávaný zápalom. Ak je sliznica hrdla podráždená alebo napadnutá infekciou, organizmus odpovie tým, že vyšle do postihnutej oblasti viac krvi, ktorá prináša biele krvinky a iné obranné prostriedky na zvládnutie infekcie, následkom je začervenanie, zdurenie a bolesť hrdla.

Príčiny bolesti hrdla


Najčastejšími príčinami bolestí hrdla sú bakteriálne a vírusové infekcie, no svoju úlohu hrá aj alergia, znečistené ovzdušie, suchý vzduch a tabakový dym. Vírusy vyvolané nachladnutím napádajú sliznicu v hrdle priamo, v prípade alergií vzniká bolesť hrdla následkom prítomnosti väčšieho množstva hlienu a opuchu slizníc.

Pri vírusovej infekcii býva nástup bolestí prudký, ale bolesť tiež rýchlejšie odchádza a jej priebeh je miernejší. Bakteriálna infekcia je vždy ťažšia, spôsobuje silné bolesti hrdla, ťažkosti pri prehĺtaní a je sprevádzaná horúčkou.

Príznaky bolesti hrdla

Bolesť hrdla sprevádza začervenanie, pálenie alebo bolesti hrdla vystreľujú niekedy do uší. Pri bolestiach v krku je sťažené, bolestivé prehĺtanie, pocit “knedle v krku“, ďalej sa prejavuje chrapotom a zväčšenými krčnými uzlinami.

Liečba bolesti hrdla

Odporúčané doplnky sú určené na posilnenie imunitného systému, pomáhajú hojiť zapálené tkanivo v hrdle a zmierňovať bolesť. Ak nie je odporučené inak, majú sa užívať spoločne a tak dlho kým trvajú príznaky bolesti v krku. Môžu sa tiež kombinovať s voľnopredajnými liekmi aj s predpísanými antibiotikami.

Vitamín C pomáha zvládať infekcie horných dýchacích ciest, ktoré spôsobujú bolesti hrdla. Je prirodzeným antihistaminikom, a preto môže znižovať tvorbu zápalových protilátok u alergikov. Cesnak a echinacea majú antivírusové a antibakteriálne vlastnosti, užívajte ich pri prvých známkach podráždenia v hrdle.

Pri nachladnutí skúste zinkové pastilky, môžu vám pomôcť zažehnať bolesti v krku a podľa vedeckých štúdií môžu skrátiť trvanie choroby. Ak neznášate chuť zinku, pite čaj z amerického brestu alebo ibišovho koreňa. Tieto byliny pokryjú sliznicu, čo uľahčí prehĺtanie a zmierni bolesť. Americký brest tiež obsahuje zložky známe ako oligomerické proantokyanodové komplexy (OPC), ktoré potláčajú infekcie a alergické reakcie. Ak máte silne zdurenú sliznicu, môžete si pridať sladké drievko (sušený koreň alebo tinktúru), pri vysokom krvnom tlaku ju však neužívajte.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri bolesti hrdla

  • vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
  • echinacea 200 mg výťažku štyrikrát denne (štandardizovaný na obsah 3,5 percenta echinakosidu)
  • cesnak 400 až 600 mg sušeného koncentrátu štyrikrát denne (každá tableta má dodať 4 000 mcg alicinového potenciálu)
  • zinok jedna pastilka každé tri až štyri hodiny (neužívajte dlhšie ako päť dní)
  • americký brest – čaj: lyžičku na šálku horúcej vody podľa potreby (možno kombinovať alebo nahradiť nálevom z ibišovho koreňa)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak sú bolesti veľmi silné – môže to byť bakteriálna infekcia, ak máte horúčku nad 38°C bez príznakov prechladnutia, ak máte veľmi silné ťažkosti pri prehĺtaní ak sa zároveň objaví vyrážka alebo ak trvajú mierne bolesti dlhšie ako týždeň.

Bolesť hrdla – zaujímavosti a rady

Bolesti hrdla zmierňuje časté kloktanie počas dňa. Skúste tieto bylinková kloktadla: vriacou vodou sparte zmes voduľky, sladkého drievka, malinového lístia a amerického brestu, sceďte a nechajte vyhladnúť aby bol čaj vlažný. Ďalšie účinné kloktadlo si pripravíte, keď lyžičku šalvie zalejete 200 ml vriacej vody, nechajte vychladnúť a sceďte.

Lekár by vám nemal predpisovať antibiotiká, ak nie je potvrdené, že ide o bakteriálnu infekciu. Antibiotiká môžu zničiť v črevách užitočné baktérie, ktoré udržujú správnu funkciu zažívacieho ústrojenstva, doplňte ich preto užívaním probiotík.

Zinkové pastilky môžu pomôcť zvládnuť nachladnutie a zabrániť rozvoju bolesťou v krku. Podľa nových výskumov zinok neúčinkuje u detí. V štúdii u 249 detí školského veku bolo zistené, že u tých, ktoré pri prechladnutí užívali zinkové pastilky, trvali príznaky rovnako dlho ako u tých, ktoré užívali placebo (priemerne 9 dní). Podľa iných štúdií u dospelých chorých môžu zinkové pastilky skrátiť trvanie prechladnutia takmer o polovicu. Dôvod týchto rozdielnych výsledkov nie je známy.

Pri bolesti hrdla používajte zvlhčovač vzduchu, bráni vysychaniu slizníc. Nefajčite a vyhýbajte sa zafajčeným miestnostiam. Pite veľa tekutín (osem a viac šálok denne). Vhodnejšie sú teplé tekutiny – napríklad polievky a čaje.

Bolesť hrdla
5 (99.23%) 26 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Bolesti a kŕče svalov Hoci nejde o nič vážne, bolesti a kŕče svalov, ktoré vznikajú z fyzického prepätia sú veľmi nepríjemné. Môžu postihnúť víkendových chalupárov rovnako ...
Nervové poruchy Všetci poznáme pálčivý pocit a brnenie v "presedenej" alebo "preležanej" nohe, ktoré vznikajú prechodným stlačením nervu; poruchy nervového systému vš...
Bercové vredy (vredy predkolenia) Vredy predkolenia - bercové vredy (ulcrus cruris) je poškodenie povrchu kože. S týmto typom ochorenia sa stretávame veľmi často najmä u žien. Spôsobuj...
Bradavice Bradavice sú nákazlivé nezhubné kožné výrastky obsahujúce odumreté kožné bunky. Na ich vzniku sa podieľajú vírusy. Sú prenášané buď priamo kontaktom k...
Osýpky Choroba je výsledkom infekcie vírusom osýpok. Ide o jedno z najčastejších detských ochorení na celom svete. Jeho existencia pretrváva v rozvojových kr...
Angelika čínska Angelika čínska (archangelika) je prísadou mnohých ženských potravinových doplnkov. Je tradičným tonikum používaným v Ázii na posilnenie ženského repr...
Raynaudova choroba Predstavte si, že v zime vyjdete von a prsty vám znecitlivejú, to isté sa vám môže prihodiť v lete, keď sa napijete studeného nápoja. Práve to sa stáv...
Dráždivé črevo Hoci asi 20 percent dospelých trpí príznakmi dráždivého čreva (inak nazývaného aj syndróm dráždivého čreva), pri vyšetrení sa často nenájdu organické ...