Stres a únava rovnako ako prechladnutie a virózy zvyšujú našu náchylnosť k bolestiam v hrdle. Našťastie ide o ochorenie, ktoré veľmi dobre odpovedá na prírodnú liečbu, tá prináša nielen úľavu od bolestí a iných nepríjemných pocitov, ale môže stlmiť aj zápal v hrdle. Bolesti v hrdle nie sú o sebe chorobou, ale príznakom ochorenia.
Pocit škrabania a pálenia, ktorý začína vzadu v ústach a šíri sa dole k hrtanu, je vyvolávaný zápalom. Ak je sliznica hrdla podráždená alebo napadnutá infekciou, organizmus odpovie tým, že vyšle do postihnutej oblasti viac krvi, ktorá prináša biele krvinky a iné obranné prostriedky na zvládnutie infekcie, následkom je začervenanie, zdurenie a bolesť hrdla.
Príčiny bolesti hrdla
Najčastejšími príčinami bolestí hrdla sú bakteriálne a vírusové infekcie, no svoju úlohu hrá aj alergia, znečistené ovzdušie, suchý vzduch a tabakový dym. Vírusy vyvolané nachladnutím napádajú sliznicu v hrdle priamo, v prípade alergií vzniká bolesť hrdla následkom prítomnosti väčšieho množstva hlienu a opuchu slizníc.
Pri vírusovej infekcii býva nástup bolestí prudký, ale bolesť tiež rýchlejšie odchádza a jej priebeh je miernejší. Bakteriálna infekcia je vždy ťažšia, spôsobuje silné bolesti hrdla, ťažkosti pri prehĺtaní a je sprevádzaná horúčkou.
Príznaky bolesti hrdla
Bolesť hrdla sprevádza začervenanie, pálenie alebo bolesti hrdla vystreľujú niekedy do uší. Pri bolestiach v krku je sťažené, bolestivé prehĺtanie, pocit „knedle v krku„, ďalej sa prejavuje chrapotom a zväčšenými krčnými uzlinami.
Liečba bolesti hrdla
Odporúčané doplnky sú určené na posilnenie imunitného systému, pomáhajú hojiť zapálené tkanivo v hrdle a zmierňovať bolesť. Ak nie je odporučené inak, majú sa užívať spoločne a tak dlho kým trvajú príznaky bolesti v krku. Môžu sa tiež kombinovať s voľnopredajnými liekmi aj s predpísanými antibiotikami.
Vitamín C pomáha zvládať infekcie horných dýchacích ciest, ktoré spôsobujú bolesti hrdla. Je prirodzeným antihistaminikom, a preto môže znižovať tvorbu zápalových protilátok u alergikov. Cesnak a echinacea majú antivírusové a antibakteriálne vlastnosti, užívajte ich pri prvých známkach podráždenia v hrdle.
Pri nachladnutí skúste zinkové pastilky, môžu vám pomôcť zažehnať bolesti v krku a podľa vedeckých štúdií môžu skrátiť trvanie choroby. Ak neznášate chuť zinku, pite čaj z amerického brestu alebo ibišovho koreňa. Tieto byliny pokryjú sliznicu, čo uľahčí prehĺtanie a zmierni bolesť. Americký brest tiež obsahuje zložky známe ako oligomerické proantokyanodové komplexy (OPC), ktoré potláčajú infekcie a alergické reakcie. Ak máte silne zdurenú sliznicu, môžete si pridať sladké drievko (sušený koreň alebo tinktúru), pri vysokom krvnom tlaku ju však neužívajte.
Doporučené dávkovanie doplnkov pri bolesti hrdla
- vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
- echinacea 200 mg výťažku štyrikrát denne (štandardizovaný na obsah 3,5 percenta echinakosidu)
- cesnak 400 až 600 mg sušeného koncentrátu štyrikrát denne (každá tableta má dodať 4 000 mcg alicinového potenciálu)
- zinok jedna pastilka každé tri až štyri hodiny (neužívajte dlhšie ako päť dní)
- americký brest – čaj: lyžičku na šálku horúcej vody podľa potreby (možno kombinovať alebo nahradiť nálevom z ibišovho koreňa)
Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Kedy vyhľadať lekára
Lekára vyhľadajte ak sú bolesti veľmi silné – môže to byť bakteriálna infekcia, ak máte horúčku nad 38°C bez príznakov prechladnutia, ak máte veľmi silné ťažkosti pri prehĺtaní ak sa zároveň objaví vyrážka alebo ak trvajú mierne bolesti dlhšie ako týždeň.
Bolesť hrdla – zaujímavosti a rady
Bolesti hrdla zmierňuje časté kloktanie počas dňa. Skúste tieto bylinková kloktadla: vriacou vodou sparte zmes voduľky, sladkého drievka, malinového lístia a amerického brestu, sceďte a nechajte vyhladnúť aby bol čaj vlažný. Ďalšie účinné kloktadlo si pripravíte, keď lyžičku šalvie zalejete 200 ml vriacej vody, nechajte vychladnúť a sceďte.
Lekár by vám nemal predpisovať antibiotiká, ak nie je potvrdené, že ide o bakteriálnu infekciu. Antibiotiká môžu zničiť v črevách užitočné baktérie, ktoré udržujú správnu funkciu zažívacieho ústrojenstva, doplňte ich preto užívaním probiotík.
Zinkové pastilky môžu pomôcť zvládnuť nachladnutie a zabrániť rozvoju bolesťou v krku. Podľa nových výskumov zinok neúčinkuje u detí. V štúdii u 249 detí školského veku bolo zistené, že u tých, ktoré pri prechladnutí užívali zinkové pastilky, trvali príznaky rovnako dlho ako u tých, ktoré užívali placebo (priemerne 9 dní). Podľa iných štúdií u dospelých chorých môžu zinkové pastilky skrátiť trvanie prechladnutia takmer o polovicu. Dôvod týchto rozdielnych výsledkov nie je známy.
Pri bolesti hrdla používajte zvlhčovač vzduchu, bráni vysychaniu slizníc. Nefajčite a vyhýbajte sa zafajčeným miestnostiam. Pite veľa tekutín (osem a viac šálok denne). Vhodnejšie sú teplé tekutiny – napríklad polievky a čaje.