Každá bunka v tele potrebuje k svojmu využitiu aminokyseliny. Sú to bielkoviny obsiahnuté v potrave aj ľudskom organizme. Potravinové doplnky pomáhajú organizmu k zlepšeniu fyzickej výkonnosti a ľahšiemu zvládnutiu chorôb. V zažívacom systéme sa bielkoviny z potravy delia na jednotlivé aminokyseliny, ktoré sa potom znovu zlučujú na také typy bielkovín, ktoré ľudský organizmus potrebuje. Existujú dva typy aminokyselín: esenciálne (nevyhnutné) a neesenciálne.
Telo si dokáže vytvoriť neesenciálne aminokyseliny, ale esenciálne môže získať len z potravy. K neesenciálnym patrí alanín, arginín, asparagín, kyselina asparágová, cysteín, kyselina glutámová, glutamín, glycín, prolín, serín, taurín, tarosin. K esenciálnym aminokyselinám patrí histidín, arginín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán a valín.
Využitie aminokyselín
Amino doplnky pomáhajú liečiť srdcové choroby, znižujú krvný tlak, podporujú imunitný systém a upravujú niektoré nervové poruchy. Sú to nevyhnutné látky na údržbu a obnovu svalov, šliach, kože, väziva, žliaz, nechtov a vlasov. Prispievajú k tvorbe hormónov (inzulín), neurotransmiterov a rôznych telesných tekutín a enzýmov, ktoré spúšťajú telesné funkcie. Amino doplnky sú vysoko účinné pri liečení srdcových chorôb.
Účinky jednotlivých aminokyselín
Karnitín koncentrovaný v bunkách srdcového svalu je podobný aminokyseline, ktorú si telo vytvára z lyzínu – posilňuje činnosť srdca, pomáha pri úprave srdcového zlyhania a môže zlepšiť vyhliadky na prežitie srdcovej príhody. Karnitín sa tiež zúčastňuje na metabolizme tukov a môže tak pomáhať znižovať vysoké hladiny triglyceridov (krvných tukov príbuzných cholesterolu). Karnitín vyživuje svaly, pretože v nich umožňuje spaľovanie tuku na energiu.
Neesenciálna aminokyselina arginín znižuje riziko infarktu a mozgových príhod rozširovaním ciev a znižovaním krvného tlaku. Zmierňuje tiež bolesti pri angine pectoris. Glutamín koncentrovaný v bunkách zažívacieho traktu môže pomáhať v liečení vredovej choroby a zlikvidovať príznaky dráždivého čreva a divertikulózy. Lyzín patrí k najúčinnejším liekom pri oparoch a pri liečení pásového oparu a aftózneho zápalu ústnej sliznice. (Arginín môže naopak vyvolať výsev oparu na perách alebo na pohlavných orgánoch.)
Taurín lieči srdcové zlyhanie, znižuje vysoký tlak vyrovnávaním pomeru draslíka a sodíka v krvi regulovaním nadmernej aktivity centrálneho nervového systému. Taurín môže byť dobrodením pre epileptikov tým, že v mozgu zvyšuje tvorbu niektorých látok. Je tiež hlavnou zložkou žlči a môže pomáhať pri prevencii žlčových kameňov. Priaznivé účinky môže mať tiež u diabetikov, pretože uľahčuje využitie inzulínu.
N-acetylcysteín (NAC) je vedľajší produkt aminokyseliny cysteínu, ktorý sa vstrebáva lepšie ako cysteín. Povzbudzuje tvorbu antioxidantov v organizme a sám má antioxidačné účinky. Podporuje tiež úpravu bunkových poškodení a posilňuje imunitný systém. NAC tiež účinne zrieďuje hlien v dýchacích cestách pri chronickej bronchitíde a užíva sa k ochrane pečene pri predávkovaní acetaminofenolom (paracetamolom). Predpokladá sa tiež priaznivý účinok pri roztrúsenej skleróze.
Nežiadúce účinky aminokyselín
Potravinové doplnky obsahujúce aminokyseliny neužívajte dlhšie ako tri mesiace v prípade, že doplnky neužívate pod dohľadom lekára. Potravinové doplnky užívajte na lačný žalúdok a v inom čase ako doplnok s jednotlivou aminokyselinou. Ak sú amino doplnky užívané v odporúčanom množstve nemajú vedľajšie účinky. Len pri predávkovaní môžu byť toxické a vyvolať nevoľnosť s vracaním alebo hnačkou.
Užívanie aminokyselín
Odporúčané dávky takýchto doplnkov nájdete pri jednotlivých ochoreniach. Ak užívate niektorú z aminokyselín dlhšie ako jeden mesiac, berte ju v doplnkoch s obsahom komplexnej zmesi aminokyselín, aby ste si boli istí, že prijímate primerané a vyvážené množstvo.
Doplnky sú účinnejšie, keď si nekonkurujú s aminokyselinami obsiahnutými v potrave s vysokým obsahom bielkovín. Užívajte ich preto najmenej hodinu a pol pred jedlom alebo po jedle (najlepšie ráno hneď po prebudení alebo večer pred spaním).
Zaujímavosti a rady
Arginín môže znižovať zhlukovanie krvných doštičiek a ich priľnavosť k cievnej stene a tým predísť srdcovým a mozgovým príhodám. Arginín prospieva ľuďom s vysokou hladinou cholesterolu v krvi.
Najviac opatrné by mali byť pri používaní aminokyselín tehotné a dojčiace matky, diabetici, ľudia s ochorením pečene a pacienti s vysokým krvným tlakom. Lekári používajú injekcie alfa-lipoovej kyseliny k záchrane života ľudí, ktorí omylom zjedli jedovatú muchotrávku.