slnečné spáleniny-účinkyPartie tenisu alebo poležanie pri rybníku alebo pri mori môže mať nielen príjemné, ale aj nepríjemné následky – slnečné spáleniny. Niektoré liečivé doplnky vám môžu uľaviť od pálčivých bolestí a pomôcť predísť dlhodobému poškodeniu kože.

Slnečné spáleniny sú začervenané a zápalové reakcie povrchových vrstiev kože, ktoré vznikajú príliš dlhým pôsobením slnečných lúčov na kožu. Slnečná spálenina môže byť mierna s ľahkým začervenaním, stredná popálenina už vytvára malé pľuzgieriky a závažná, charakterizovaná purpurovo červenou kožou, horúčkou a zimnicou.

Príznaky sa objavujú postupne a za 24 hodín dosahujú maximá. Slnečným spáleninám je lepšie sa vyhnúť, pretože okrem poškodenia kože urýchľujú jej starnutie a zvyšujú riziko kožnej rakoviny v neskoršom živote.

Príčiny slnečných spálenin


Dĺžka pôsobenia slnečných lúčov vyvolávajúcich slnečné spáleniny sa mení v závislosti od individuálnej kožnej pigmentácie, zemepisnej polohy, ročnom období a dennej dobe. Prirodzenou ochranou organizmu proti slnečnému žiareniu je melanín, kožný pigment, ktorý pohlcuje slnečné UV lúče, svetlovlasí ľudia so svetlými očami majú menej melanínu než ľudia s tmavou pokožkou a sú náchylnejší k spáleniu. Aj niektoré lieky a kozmetika môžu zvýšiť citlivosť kože k ultrafialovým lúčom.

Príznaky slnečných spálenin

Mierne spáleniny: Ružová až začervenaná, na dotyk horúca koža
Stredne ťažké spáleniny: Červená koža s malými pľuzgierikmi, ktoré svrbia a praskajú
Ťažké slnečné spáleniny: Tmavočervená až purpurová koža s pľuzgierikmi alebo bez nich, sprevádzaná triaškou, bolesťami hlavy, nevoľnosťou, závratmi a horúčkou

Liečba slnečných spálenin

Doplnky nemôžu slnečným spáleninám zabrániť, ale natreté na koži aj užívané vnútorne môžu zmierniť ťažkosti aj škody, ktoré spálením vznikajú. Miestne liečenie prináša okamžitú chladivú úľavu. Pri miernych spáleninách pridajte do chladného kúpeľa 10 kvapiek harmančekového a 10 kvapiek levanduľového oleja; na 30 minút sa do kúpeľa ponorte, aby ste zmiernili bolesť a zvlhčili kožu.

Prospešný môže byť aj vlažný kúpeľ obsahujúci šálku rozpustenej jedlej sódy. Ak je spálenie závažnejšie, pripravte si na potretie kože zmes z niekoľkých kvapiek harmančekového alebo levanduľového oleja (alebo oboch) a polievkovej lyžice neutrálneho oleja – napríklad mandľového. Olej nanášajte dvakrát denne na postihnuté miesta.

Gél z aloe vera výrazne upokojuje kožu a urýchľuje hojivý proces.

Pôsobením slnečných lúčov sa uvoľňujú voľné radikály, nestabilné kyslíkové molekuly, ktoré môžu poškodiť kožu. Antioxidanty, napríklad vitamín C a E, užívané vnútorne tieto radikály zneškodňujú. Ak je to potrebné, môžete ich užívať dlhodobo. Na vážnejšie spáleniny môžete použiť krém s vitamínom E, aby podporil hojenie a zabránil zjazveniu kože.

Vnútorne môžete užívať tiež rybí tuk alebo ľanový olej; sú dobrým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré zmierňujú zápalovú reakciu a podporujú hojenie.

Čo je vhodné používať na slnečné spáleniny

  • Harmančekový olej niekoľko kvapiek do chladného kúpeľa alebo zmiešajte s lyžicou mandľového oleja (alebo iného neutrálneho oleja) a nanášajte dvakrát denne na kožu (môžete pridať levanduľový olej alebo použiť rumančekovú alebo nechtíkovú masť)
  • Levanduľový olej niekoľko kvapiek do chladného kúpeľa alebo zmiešajte s lyžicou mandľového či iného neutrálneho oleja a dvakrát denne vtierajte do kože (používajte spolu s harmančekovým olejom)
  • Gél z aloe vera naneste na postihnutú kožu podľa potreby (použite čerstvý list aloe alebo gélový prípravok)
  • Vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
  • Vitamín E 250 mg dvakrát denne alebo miestne ako krém (neužívajte, ak beriete lieky proti zrážaniu krvi)
  • Rybí tuk 2 kapsuly denne (neužívajte, ak beriete lieky proti zrážaniu krvi)

Kedy navštíviť lekára so slnečnými spáleninami

Ak máte triašku, bolesti hlavy, závraty alebo horúčku. Ak sa vám tvoria veľké pľuzgiere, ktoré sa ľahko infikujú. Ak máte neobvykle silné bolesti alebo svrbenie. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o slnečných spáleninách

Na urýchlenie hojenia si pripravte vlastný krém s vitamínom E: otvorte vitamínovú kapsulu a olej vytlačte do lyžice hydratačného krému. Aloe vera je prostriedok proti slnečnému spáleniu preverený stáročiami. Skúste pestovať vlastnú aloe na okennom parapete; budete mať vhodný zdroj hojivého gélu.

Početné prostriedky proti spáleninám obsahujú ako kľúčovú prísadu práve aloe vera.

Aby ste si boli istí, že získate čo najviac priaznivých účinkov, vyberte si prípravok obsahujúci aspoň 20 percent aloe vera. Nemeckí vedci v Mníchove objavili, že užívanie kombinácie vitamínu C a E znižuje celkovú reakciu na poškodenie slnečným žiarením. Liečba tiež môže znížiť riziko dlhodobého poškodenia, ktoré spôsobuje predčasnú vráskavosť a rakovinu kože.

Ľudia používajúci celý rok ochranné krémy proti slnku nestrácajú z kože takmer žiadne Langerhansove bunky, ktoré sú centrom imunitného systému v koži. Užívajte krémy s ochranným faktorom minimálne 15. Nezostávajte na slnku od 10 do 15 hodiny, kedy je ultrafialové žiarenie najsilnejšie; chráňte sa vzdušným odevom, bavlnenou šatkou alebo košeľou a klobúkom so širokým okrajom.

Bolesti spôsobené spálenou kožou zmiernite obkladom z bavlnenej látky namočenej v chladnom mlieku. Na postihnuté miesta tiež môžete priložiť vrecúška s čajom – tanín v čaji zmierňuje bolesti. Pripravte si kúpeľ s pridaním šálky jemnej ovsenej múky. Pomáha to zmierňovať bolesti a svrbenie kože. (Niekedy sa predáva ako koloidná ovsená múka). Hustý priezračný gél obsiahnutý v listoch aloe vera je chladivý a hojivý balzam na slnkom spálenú kožu.