uzliny-účinkyUzlinu alebo tiež lymfatickú žľazu sa dá najlepšie prirovnať k bielej fazuli, ktorá je vyplnená väzivom tvoriacieho sieť, v ktorej sú umiestnené biele krvinky. Ďalej potom ju vypĺňa kôra a dreň obsahujúca rôzne typy bielych krviniek. Veľkostne uzlina kolíše medzi cca pol centimetrom, keď je v pokoji a niekoľkými centimetrami, keď sa aktivuje.

Z jednej strany vstupujú do uzliny lymfatické cievy a na opačnej strane z nej vystupujú. Nachádza sa vždy na určitých miestach tele napojená do siete lymfatických ciev. V niektorých miestach sa uzliny zhlukujú, napr. na krku, v podpazuší, v slabinách atď. Najznámejšími miazgovými uzlinami sú u človeka mandle.

Príčiny vzniku uzlín


V prípade, že sa uzlina aktivuje, môže zhnisať alebo sa rozpadnúť. Niektoré nádorové bunky sa niekedy v uzlinách uchytia a čím ďalej viac sa rozrastajú, namiesto toho, aby boli zneškodnené. Dochádza k tomu z toho dôvodu, že biele krvinky v uzlinách nerozpoznajú nádorové bunky a ďalej plávajú v uzline. Ďalším možným problémom môžu byť niektoré mikroorganizmy, ktoré uzliny osídľujú a ničia.

Najčastejšia reakcia na infekciu je zväčšenie uzlín. Rovnako tak sa prejavujú aj nádory. Rozdiel je len v tuhosti, pohyblivosti alebo bolestivosti uzliny. Také mikroorganizmy, ktoré dokáže uzlinu úplne zničiť sú napr. baktérie spôsobujúce tuberkulózu.Najčastejšími chorobami, ktoré sa prejavujú zväčšením uzlín sú mononukleózainfekčný zápal uzlín, tropické choroby alebo rôzne nádorové ochorenia atď ..

Príznaky vzniku uzlín

Každou uzlinou preteká miazga a práve uzlina funguje ako filter tejto pretekajúcej miazgy. Miazga je v uzlinách čistená od prípadných škodlivín či cudzorodého materiálu a súčasne je obohacovaná bielymi krvinkami a účinnými protilátkami. Ak sa v miazge nachádza príliš veľa škodlivých látok, uzlina sa aktivuje. Zväčší sa a prichádzajú do nej ďalšie biele krvinky. Pretože miazga vzniká z tekutiny, ktorá ide z krvných vlásočníc do medzibunkových priestorov, denne sa vytvoria až tri litre miazgy.

Liečba uzlín

Ochorenie uzlín môže byť primárne (lymfedém) alebo sekundárne, tzn. sprievodný jav nejakého iného ochorenia. Pri infekčnom zápale uzlín je dôležitý krvný obraz, serológia – dôkaz protilátok proti EB vírusu a zistenia či je zväčšená pečeň alebo slezina. Pri druhotnej bakteriálnej infekcii v krku alebo ušiach je vhodná liečba antibiotikami.

Čo je vhodné užívať na uzliny

Vitamín C, vitamín E, echinacea, cesnak, bylinná liečba podporujúca protibakteriálne účinky, a protivírusové účinky, púpava lekárska, mlieč zelinný, čierna báza.

Kedy navštíviť lekára s uzlinami

Pri ťažkostiach s uzlinami sa najčastejšie stretávame s príznakmi typu – horúčka, bolesť hlavy, bolesť končatín, bolesť hrdla, nechutenstvo, slabosť a únava, opuchy okolo očí, a pod. V tomto prípade bezodkladne navštívte svojho lekára, ktorý stanoví presnú diagnózu a zaháji vhodnú liečbu.