Obličkové kamene-učinkyObličkové kamene vznikajú nahromadením minerálnych solí. Tie sa usadzujú kdekoľvek v močových cestách. Pri nasýtení moču kryštálovými látkami a pri zmenený pH moču, napríklad pri rôznych infekciách, dochádza ku kryštalizácii.

Rozlišujeme niekoľko druhov obličkových kameňov a to vápenné kamene, ktoré tvoria šťaveľan alebo fosforečnan vápenatý, ďalej potom urátové kamene z kyseliny močovej, kamene tvorené fosfátom horečnato-amónnym a v neposlednom rade kamene cystínové.

Ak by sa u vás vyskytli problémy s obličkovými kameňmi, budete pociťovať nepríliš silnú bolesť v dolnej časti chrbta, ťažkosti s močením alebo sa u vás môžu vyskytovať častejšie infekcie. Najbolestivejším príznakom je obličková kolika. Bolesť je cítiť väčšinou v bedrách na strane, kde sú močové cesty podráždené. Môže vystreľovať do brucha a tiež môže bolieť aj triesla. Takto postihnutý pacient zvyčajne opakovane zvracia alebo je mu minimálne zle od žalúdka.

Príčiny obličkových kameňov


Vápenné kamene vznikajú v dôsledku zvýšenej hladiny vápnika v krvi a následne v moči. Možnou príčinou, ktorá je z väčšej časti dedičná je to, že v čreve dochádza k zvýšeniu vstrebávaniu vápnika. Ďalej potom môže byť porušená funkcia prištítnych teliesok alebo tzv. predávkovanie vitamínom D.

Častou príčinou je tiež nadmerný prísun rafinovaných cukrov, ktoré stimulujú tvorbu inzulínu (nadmerné vylučovanie vápnika močom). Nebezpečná je tiež prílišná konzumácia živočíšnych bielkovín a šťaveľanov (špenát, rebarbora, repa, arašidy, jahody, egreše, špargľa, kakao, čokoláda, černice, sladké zemiaky, pečená fazuľa, pór, rebarbora, hroznové víno, coca-cola). Urátové kamene vznikajú nadmernou hladinou kyseliny močovej v krvi a dehydratáciou. Kamene z fosfátu horečnato-amónneho sú tvorené infekciou (najmä u žien) a v neposlednom rade cystínové kamene zapríčiňuje dedičnosť.

Liečba obličkových kameňov

Zásadné je klinické vyšetrenie v oblasti brucha bedier. Ďalej potom nasledujú obličkové testy, krvné testy a testy moču. Nemenej dôležité je röntgenologické vyšetrenie a podanie liekov na utíšenie bolesti. Súčasťou liečby je samozrejme tiež diéta. Ak táto primárna liečba nezaberá je nutná liečba chirurgická, tj. operatívne odstránenie obličkových kameňov.

Čo užívať na obličkové kamene

Vitamín B, vitamín C, vitamín E a horčík.

Kedy navštíviť lekára s obličkovými kameňmi

Pri vyššie spomenutých príznakoch radšej navštívte svojho lekára, aby ste predišli veľmi bolestivej obličkovej kolike. V prípade koliky je viac než jasné, že k lekárovi musíte ísť okamžite, pretože bolesti spôsobené obličkovou kolikou sú absolútne neznesiteľné. Lekár vás tak môže vyšetriť a stanoviť odbornú diagnózu poprípade vhodnú liečbu.

Čo by ste mali vedieť

Obličkové kamene sú pomerne časté ochorenie, ktoré postihuje cca 4% z nás, pričom muži sú na tom 2 až 3 krát horšie. U mužov sa obličkové kamene vyskytujú častejšie ako u žien. Ak sa u vás už v minulosti vyskytla obličková kolika máte až 50% šancu, že sa vám zopakuje ešte raz.