Vitamín D je nenahraditeľný pre zdravé kosti a môže spomaliť proces osteoporózy. Posilňuje imunitný systém a chráni pred niektorými typmi rakoviny. Vitamín D, chemicky vlastne hormón, sa v tele tvorí ak je koža vystavená ultrafialovému žiareniu v slnečnom svetle. Mnoho ľudí nemá dostatok slnečného žiarenia, aby získalo potrebnú dávku, hlavne v zime.
Schopnosť tela tvoriť vitamín D klesá s vekom, takže u starších ľudí býva nedostatok vitamínu D bežný. Jeho uspokojivé zásoby však niekedy nemávajú ani mladí dospelí. Preto je dobré potrebnú hladinu vitamínu D dopĺňať z potravinových doplnkov.
Iné názvy: Kalciferol
Rozpustnosť vitamínu: v tukoch
Funkcia vitamínu D
Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika, udržuje zdravé kosti, posilňuje zuby, a môže chrániť pred niektorými typmi rakoviny. Základnou funkciou vitamínu D je regulácia hladiny vápnika a fosforu v krvi, čím pomáha pri stavbe a udržiavaní silných kostí a zdravých zubov.
Účinky vitamínu D
Vitamín D je dôležitý v prevencii osteoporózy, choroby, ktorá spôsobuje rednutie kostného tkaniva a tým zvyšuje riziko zlomenín. Bez dostatočného množstva nemôže vstrebávať z potravy ani z potravinových doplnkov dostatok vápnika bez ohľadu na to, koľko vápnika skonzumujete.
Ak sú hodnoty vápnika v krvi nízke, telo odoberá vápnik z kostí do krvi, aby bola pokrytá potreba svalov – obzvlášť srdcového – a nervov. Časom vedie toto prerozdelenie k strate kostnej hmoty. Vitamín D je dôležitý pre zdravý imunitný systém, pomáha v prevencii rakoviny prostaty a prsníka.
Nedostatok vitamínu D
Nedostatok vitamínu D u detí môže poškodiť kosti a vyvolať krivicu (rachitis), chorobné oslabenie kostí. U dospelých zvyšuje riziko osteoporózy. Nedostatok vitamínu D môže tiež vyvolať hnačky, nespavosť, nervozitu a svalové zášklby. Pravdepodobnosť krivice u detí je dnes malá, pretože deti trávia väčšinou dostatočnú dobu na slnku, aby si vytvorili rezervy tohto vitamínu.
Nadbytok vitamínu D
Organizmus sa dokáže zbaviť prebytočného vitamínu D zo slnečného žiarenia, ale veľké dávky užívané v potravinových doplnkoch môžu spôsobiť problémy. Denné dávky 25 až 50 mcg podávané dlhšie ako šesť mesiacov môžu spôsobiť zápchu alebo hnačku, bolesti hlavy, stratu chuti do jedla, nevoľnosti a zvracanie, nepravidelnosti srdcového rytmu a extrémnu únavu. Trvalo vysoké dávky môžu porušiť rovnováhu medzi vápnikom a fosforom. Oslabiť kosti a spôsobiť ukladanie vápnika v mäkkých tkanivách, napríklad vo svaloch.
Zdroje vitamínu D
Niektoré upravené raňajkové cereálie sú obohatené 1 až 25 mcg vitamínu D v každej porcii. Tučné ryby, hlavne losos, sleď a tuniak sú prirodzene bohaté na vitamín D.
Užívanie vitamínu D
Odporúčané denné množstvo pre dospelých nebolo presne stanovené, pretože sa predpokladá, že sa ho vytvorí dostatok pôsobením slnečného svetla na kožu. Pre ľudí nad 65 rokov a pre tehotné a dojčiace ženy je odporúčané množstvo 10 mcg denne. Iba pätnásťminútové ožiarenia tváre, rúk a ramien aspoň trikrát týždenne dokáže doplniť všetok telu potrebný vitamín D.
Ak je vám však viac ako 50 rokov a nechodíte veľa von v čase od 8 do 15 hodiny alebo sa pred slnkom schovávate, budete možno musieť uvažovať o doplnkoch vitamínu D. Mnohí lekári odporúčajú ľuďom nad 50 rokov 10 až 15 mcg denne, mladším ľuďom by pravdepodobne stačila dávka 5 až 10 mcg denne.
Potravinové doplnky môžete užívať kedykoľvek počas dňa, s jedlom alebo nalačno. Väčšina denných multivitamínov obsahuje až 10 mcg vitamínu D. Často tiež býva v potravinových doplnkoch s obsahom vápnika.
Zaujímavosti a rady
Nadmerné užívanie vitamínu D môže viesť k zvýšeniu hladiny vápnika v krvi, čo vedie k chudnutiu, nevoľnostiam a poškodeniu srdca či obličiek. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.