Vitamín B5Vitamín B5 má dôležitú úlohu pri normálnych metabolických funkciách. Je súčasťou koenzýmu A, medziproduktu metabolizmu cukrov, tukov a bielkovín a vstupuje do Krebsovho cyklu, taktiež sa podieľa na tvorbe hemoglobínu.

Potravinové doplnky obsahujúce kyselinu pantoténovú môžu pomôcť pri liečení rôznych porúch a prospieť tým, ktorých strava obsahuje upravované potraviny. Vitamín B5 sa vyskytuje v dvoch formách – pantetin a kalcium pantotenát.

Iné názvy: Kyselina pantoténová, Kyselina D-pantothenová

Rozpustnosť vitamínu: vo vode

Funkcia vitamínu B5


Kyselina pantoténová pomáha udržiavať zdravý centrálny nervový systém, pomáha telu využívať sacharidy, tuky a bielkoviny, zlepšuje stav pri chronickom únavovom syndróme, pri migréne, zažívacích problémoch a niektorých alergických stavoch.

Účinky vitamínu B5

Vitamím B5 má v ľudskom organizme viacero nezastupiteľných funkcií. Medzi tie najdôležitejšie patrí zvýšenie plodnosti, podpora dlhovekosti a tvorba protilátok v tele. Využíva sa pri infekciách, bežných ťažkostiach ako sú zápcha, hnačka, vracanie, plynatosť, liečba drobných popálenín, popraskaná koža, ďalej zabraňuje starnutiu a šupinatenie kože, zlepšuje stav vlasov a jeho blahodarný vplyv je popisovaný aj pri strese a zvýšenej duševnej únave.

Kyselina pantoténová sa zúčastňuje na tvorbe rôznych enzýmov a štiepenia sacharidov, tukov a bielkovín z potravy, len tak ich môže organizmus využiť. Vitamín B5 telo potrebuje na udržanie správnej komunikácie medzi mozgom a nervovým systémom a k tvorbe určitých stresových hormónov.

Vďaka svojmu pozitívnemu účinku na hojenie rán, jaziev a popálenín je často aplikovaný ľuďom pred a po operácii pre lepšiu regeneráciu pooperačných rán. Zlepšuje stav organizmu pri chronickom únavovom syndróme, migréne, zažívacích ťažkostiach a niektorých prípadoch alergie.Najrôznejšie zdroje ďalej odporúčajú kyselinu pantoténovú ako doplnok liečby kožných ochorení, pri prevencii aterosklerózy, na zlepšenie pamäti a koncentrácie, rastu vlasov či pri odstraňovaní kŕčov v nohách.

Nedostatok vitamínu B5

Nedostatok vitamínu B5 sa prejavuje zvýšenou potrebou spánku počas dňa, čo je spôsobené zníženou hladinou cukru v krvi. Ďalej stratou chuti do jedla, žalúdočnými ťažkosťami, zápchou, pálením nôh a celkovou duševnou únavou spojenou s nespokojnosťou a podráždenosťou. Vzhľadom k faktu, že sa tento vitamín vyskytuje vo väčšine potravy, je jeho nedostatok vzácny. Skôr sa vyskytuje akútna spotreba vitamínu B5 pri špecifických ochoreniach, ktorú organizmus nedokáže pokryť zo svojich vlastných rezerv.

Nedostatok vitamínu B5 spolu s nedostatkom vitamínu B6 spôsobuje závažné poruchy v štiepení a syntéze bielkovín, poškodzuje metabolizmus a samotný nedostatok vitamínu B5 vedie k dermatologickým poruchám, ktoré sa môžu prejaviť ako vyrážky, svrbenie alebo akné.

Nadbytok vitamínu B5

Rovnako ako ostatné vitamíny B-komplexu je aj vitamín B5 úplne rozpustný vo vode a jeho nadbytočné množstvo je z organizmu odvádzané močom preč bez ďalšieho ukladania. Aj vyššie dávky nemajú toxické účinky a predávkovania je takmer vylúčené. Iba citliví jedinci môžu reagovať na vysokú dávku vitamínu B5 kožnými vyrážkami alebo nevoľnosťou a hnačkou.

Zdroje vitamínu B5

Vitamín B5 sa nachádza takmer vo všetkých potravinách, na ktoré si len spomenieme. Odtiaľ tiež pochádza názov kyselina pantoténová, čo v gréčtine znamená všadeprítomný. Zdrojom vitamínu B5 sú predovšetkým mäso a vnútornosti, ďalej tiež celozrnné pečivo či strukoviny.

Užívanie vitamínu B5

Tehotenstvo a dojčenie kladie zvýšené nároky na príjem vitamínu B5. Odporúčaná dávka sa teda pohybuje od 3 mg (deti) až po 6 mg (dospelí), resp. 10 mg (tehotné a dojčiace). Podporná liečba pri odvykaní od fajčenia: 6 mg kyseliny pantoténovej denne ako súčasť komplexu vitamínu B. Pri migréne 4 mg kyseliny pantoténovej dvakrát denne.

Pri chronickom únavovom syndróme 5 mg dvakrát denne. Chronické tráviace ťažkosti: 5 mg kyseliny pantoténovej dvakrát denne.Pri alergiách 5 mg kyseliny pantoténovej dvakrát denne.

Zaujímavosti a rady

Zaujímavosťou je, že vôbec najbohatším zdrojom vitamínu B5 je takzvaná materská kašička, ktorá je potravou pre vyvíjajúcu sa včeliu larvu. Ak by včelia larva bola o kašičku ochudobnená, nevyliahla by sa z larvy kráľovná, ale včela robotnice. Materská kašička je preto hojne využívaná v kozmetike, pleťových krémoch, prípravkoch na opaľovanie, regeneračných krémoch a vlasových šampónov vrátane kondicionérov.