Na celom svete trpia únavovým syndrómom milióny ľudí. Spory o jeho príčine viedli k vzniku mnohých mien pre toto ochorenie, zvlášť v anglicky hovoriacich krajinách. Názov „chronický únavový syndróm“ je však najpoužívanejší. Chronický únavový syndróm sa vyznačuje pocitom hlbokého a trvalého vyčerpania. Do polovice deväťdesiatych rokov bol známy pod názvom myalgická encefalomyelitída.
Chorí majú poruchy spánku, zle sa im sústredí a nezvládajú svoje denné úlohy. Mnohí trpia skrytou depresiou. Lekári sa stále nemôžu zhodnúť či je únavový syndróm špecifické ochorenie alebo len súbor spolu nesúvisiacich príznakov. Syndróm chronickej únavy býva niekedy diagnostikovaný ako fibromyalgia – podobné ochorenie sprevádzané však navyše bolesťami vo svaloch. Obe tieto choroby postihujú častejšie ženy ako mužov.
Príčiny chronického únavového syndrómu
Špecifická príčina chronického únavového syndrómu nie je známa, ale určitú úlohu môže zohrávať oslabená imunitná odpoveď. Ľudia s týmto ochorením mávajú často aj iné poruchy imunity. Asi 65 percent tvoria alergici (v porovnaní s 20 percentami postihnutých v celkovej populácii) a niektorí trpia autoimúnnym ochorením, ako je lupus, pri ktorom imunitný systém napáda zdravé tkanivá vlastného organizmu.
Mnohí pacienti uvádzajú, že pred vypuknutím únavových ťažkostí prekonali chrípku, a príznaky naozaj pripomínajú vírusové ochorenie. Medzi podozrivé infekčné činitele patrí vírus Epstein-Barrovej (vyvolávajúci mononukleózu) a candida (častá príčina kvasinkových ochorení). Tieto infekcie môžu mať vážnejšie následky, ak je organizmus podvyživený a stresovaný. Chronický únavový syndróm sa tiež pripisuje vplyvu toxínov zo znečisteného životného prostredia, nízkemu krvnému tlaku, zápalu mozgu a abnormálnej hormonálnej hladine.
Príznaky chronického únavového syndrómu
- trvalá alebo stále sa vracajúca únava po dobu najmenej šiestich mesiacov, nezmierni sa ani po spánku alebo odpočinku
- úbytok pamäti, neschopnosť sústredenia, bolesť hlavy
- zvýšená teplota, bolesti svalov alebo kĺbov, chrapot, bolesti v krku, zväčšené uzliny na krku alebo v podpazuší
- pretrvávajúca svalová bolesť spolu s vyššie popísanými príznakmi môže svedčiť o fibromyalgii
Liečba chronického únavového syndrómu
Akýkoľvek nedostatok dôležitých nutričných látok môže spôsobiť únavu, preto k doplnkom uvedeným v tabuľke užívajte niektorý účinný multivitamínový a multiminerálny prípravok.
Začnite s vitamínom C, karotenoidmi a ľubovníkom, ktorý má veľmi účinné protivírusové vlastnosti. Inou bylinkou zvyšujúcou imunitu je echinacea – môžete ju striedať s kozincom, ktorý má tiež antivírusové a imunitu zvyšujúce účinky, ďalej Pau D’Arco (Tabebuia), ktorá bojuje s infekciou alebo posilňujúci voduľka.
Pri svalových kŕčoch užívajte horčík. Sladké drievko a sibírsky ženšen posilňujú nadobličky, ktoré vylučujú hormóny (napr. kortizol) neutralizujúce stres. Taktiež je potrebné posilňovať imunitu prípravkom Wobenzym. Pozitívny účinok doplnkov sa objavuje asi za štyri týždne.
Doporučené dávkovanie doplnkov pri chronickom únavovom syndróme
- vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
- karotenoidy dve tablety zmiešaných karotenoidov denne pri jedle
- ľubovník 300 mg výťažku trikrát denne
- echinacea 200 mg výťažku raz denne
- horčík 400 mg jedenkrát denne (užívajte pri jedle, ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
- sibírsky ženšen 100 až 300 mg dvakrát denne
- sladkého drievka 200 mg trikrát denne (ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku poraďte sa s lekárom)
- kozinec 200 mg štandardizovaného výťažku dvakrát denne
- Tabebuia 250 mg dvakrát denne (neužívať v tehotenstve a pri dojčení)
Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Kedy vyhľadať lekára
Lekára vyhľadajte, keď únava trvá dlhšie ako dva týždne alebo je sprevádzaná náhlou stratou na váhe, svalovou slabosťou či inými neobvyklými príznakmi. Ak užívate nejaké lieky, únava môže byť vedľajším účinkom niektorých liekov, lekár môže vylúčiť aj iné možné a často liečiteľné príčiny.
Chronický únavový syndróm – zaujímavosti a rady
Vlečúca únava bola v 19. storočí známa ako neurasténia. Medzi lieky patril aj výťažok zo sladkého drievka. Centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu v USA stanovilo smernice pre diagnózu tohto ochorenia v roku 1988, a tak bola otvorená cesta ďalšiemu lekárskemu výskumu chronického únavového syndrómu. V roku 1980 bol chronický únavový syndróm nesprávne chápaný ako ochorenie zavinené spôsobom života „pracuj s nasadením, relaxuj s nasadením“ – mladých pracovníkov pri náročnom pracovnom zaťažení.
Jedzte zdravú stravu, v ktorej by malo byť aspoň päť kusov ovocia alebo zeleniny denne. Vyskúšajte relaxačné techniky, ako je meditácia a joga. Snažte sa dobre spať.