Ploštičník, používaný už dlho na liečenie ženských ťažkostí, dorastá do výšky až 2,5 metra a je nápadný svojimi bielymi chlpatými kvetmi. Jeho domovom je predovšetkým Severná Amerika, kde je tiež nazývaný aquawroot čiže „ženský koreň“ alebo rantlom root. Najbežnejší výraz pre túto rastlinu je však blafl snakeroot čiže „čierny hadí koreň“. Je to vlastne opis vzhľadu koreňa, ktorý je čierny a hadovito zakrútený.
Je v ňom obsiahnutý komplexný systém prírodných chemických látok, z ktorých niektoré sa svojím účinkom vyrovnajú najúčinnejším moderným liekom. Pokrútené čierne korene ploštičníka boli už pred stáročiami známe ako zdroj jedného z najlepších liekov pre ženy. Domorodí obyvatelia a aj ženy prvých pionierov osídľujúcich Ameriku starostlivo korene oddeľovali, aby získali jeden z najlepších prírodných liekov.
Využitie ploštičníka
Ploštičník zmierňuje príznaky prechodu, zvlášť návaly horúčavy. Zmierňuje menštruačné bolesti a iné ťažkosti, napríklad predmenštruálny syndróm. Ďalej táto rastlina pôsobí protizápalovo a tlmí svalové bolesti, uvoľňuje hlien na slizniciach a uľahčuje odkašliavanie.
Účinky ploštičníka
Hlavné priaznivé účinky: Je obľúbeným prostriedkom proti návalom v období prechodu, vysychaniu vaginálnej sliznice a ostatným príznakom menopauzy. Vedecké štúdia preukázali, že ploštičník môže znížiť hladinu LH (luteotropného hormónu), ktorý sa tvorí v hypofýze. V období prechodu dochádza k vzostupu hladiny tohto hormónu a to sa považuje za jednu z príčin návalov. Táto bylina ďalej obsahuje fytoestrogény, rastlinné zložky, ktoré majú účinok podobný ľudským estrogénom.
Fytoestrogény sa viažu na receptory hormónu v prsiach, maternici aj inde v tele a zmierňujú tak príznaky prechodu bez zvýšenia rizika rakoviny prsníka a iných možných vedľajších účinkov substitučnej hormonálnej terapie. Niektorí odborníci sa domnievajú, že fytoestrogény pomáhajú v prevencii rakoviny prsníka skôr tým, že zadržujú vlastný telesný estrogén pred vnikaním do buniek prsného tkaniva.
Ďalšie priaznivé účinky: Svojím protikŕčovým pôsobením môže táto rastlina znižovať menštruačné kŕče zvyšovaním prietoku krvi tiež užitočný počas pôrodu a po pôrode. Pretože vyrovnáva hladiny hormónov, môže prospievať ženám, ktoré trpia predmenštruačným syndrómom, ale pri týchto problémoch je vhodnejší skôr drnek (bitkár agnus).
Ploštičník má tiež sedatívne a protizápalové účinky, ale tie nie sú tak výrazné. Cenné môžu byť najmä pri liečení svalových bolestí a pri nervovo podmienených bolestiach, ako je ischias a podobné neuralgie. Pre svoju schopnosť uvoľňovať hlien sa odporúča pri kašli. Určitý vplyv má vraj tento koreň aj na hučanie v ušiach.
Užívanie ploštičníka
Vyhľadávajte kapsuly alebo tablety obsahujúce výťažok so štandardným obsahom 2,5 percenta triterpénov, aktívne zložky ploštičníku.
- V menopauze alebo pri predmenštruačných ťažkostiach: 40 mg dvakrát denne. Pri liečení predmenštruačných problémoch začať s užívaním týždeň až desať dní pred začiatkom menštruácie.
- Pri menštruačných bolestiach: 40 mg trikrát alebo štyrikrát denne podľa potreby.
- Návod na užívanie: túto rastlinu je možné užívať kedykoľvek počas dňa, najlepšie pri jedle, aby sa znížila možnosť podráždenia žalúdka. Priaznivé účinky sa objavia asi za štyri až osem týždňov. Niektorí odborníci odporúčajú obmedziť použitie na dobu maximálne šesť mesiacov, aj keď súčasné štúdia dokazujú, že dlhšie užívanie nie je nebezpečné a nie je sprevádzané významnejšími vedľajšími účinkami.
Vedľajšie účinky
Aj keď ploštičník skutočne nemá toxické účinky, môže u niektorých ľudí vyvolávať žalúdočnú nevoľnosť. Podľa jednéjštúdia môže viesť u žien k menšiemu váhovému prírastku a závratom. Môže tiež znižovať krvný tlak. Mimoriadne vysoká dávka môže vyvolať nevoľnosť, vracanie, spomalenie tepu, silné potenie a bolesti hlavy.
Zaujímavosti a rady o ploštičníku
Obklady nasiaknuté čajom z ploštičníka sa môžu používať na upokojenie svalových a kĺbových bolestí. Sušený koreň varte asi 20 až 30 minút vo vode. Tekutinu nechajte trochu vychladnúť (ale má byť stále dosť teplá, len nesmie popáliť povrch kože). Na postihnuté miesto priložte potom asi na 20 minút ešte horúci obklad.
Hoci táto rastlina môže pomôcť zmierňovať návaly a suchosť vaginálnej sliznice rovnako účinne ako substitučná hormonálna liečba, neexistujú dôkazy, že by táto rastlina bola účinná v prevencii osteoporózy, ako je tomu u klasickej substitučnej liečby.
Ploštičník bol hlavnou súčasťou bylinnej zmesi Lydii Pinkhamovej. Toto kedysi veľmi obľúbené „tonikum pre ženy“ sa v USA doteraz predáva. Nikdy neužívajte túto rastlinu v tehotenstve a pri dojčení. Bylinný derivát môže interferovať s klasickou liečbou, napríklad s užívaním hormonálnej antikoncepcie.
Ak užívate lieky na zvýšený krvný tlak, úplne vynechajte túto bylinu, pretože krvný tlak výrazne znižuje. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom. Koreň ploštičníka sa suší, drví na prášok a predáva sa ako potravinový doplnok vo forme kapsúl.