pestrec mariánskyPestrec mariánsky je jedna z najrozsiahlejšie preštudovaných a zdokumentovaných liečiviek. Do dnešného dňa o ňom bolo napísané viac ako 300 vedeckých prác, ktoré potvrdzujú priaznivé účinky tejto byliny. Táto bylina sa používa na liečenie už od antického Grécka a Ríma.

Pestrec, známy rovnako dobre pod botanickým názvom Silybum marianum so svojou účinnou zložkou sylimarínom, patrí do čeľade hviezdicovitých. Má purpurové kvety a mliečne biele žilkovanie na listoch. Kvitne od júna do augusta a koncom leta sa zbierajú jeho semená, ktoré sa používajú na terapeutické účely.

Pestrec mariánsky – využitie


Pestrec chráni pečeň pred toxickými látkami vrátane liekov a chemických škodlivín. Lieči choroby pečene, hlavne cirhózu a zápal pečene. Zmierňuje poškodenie pečene alkoholom, pomáha v prevencii a liečení žlčových kameňov a pomáha pri liečení psoriázy.

Účinky pestreca mariánskeho

Vedecký výskum na zhodnotenie jeho liečivých účinkov, predovšetkým na pečeňové ochorenia, aj naďalej pokračuje. Jeho účinnosť z najväčšej časti vychádza z komplexu troch zložiek chrániacich pečeň a známych pod súhrnným názvom silymarín. Tie tvoria 4 až 6 percent obsahu zelených semien.

Hlavné priaznivé účinky: Medzi liečivé účinky tejto rastliny patrí schopnosť posilňovať pečeň, jeden z najdôležitejších orgánov ľudského tela.

Pečeň spracuváva živiny vrátane tukov a ďalších súčastí potravy. Ďalej neutralizuje a detoxikuje početné látky ako lieky, drogy, chemické prímesy potravy a alkohol. Táto bylina tiež pomáha chrániť pečeň riadením spotreby glutatiónu. Zlúčeniny podobnej aminokyselinám, ktorá je nevyhnutná pre detoxikačné procesy.

Pestrec je tiež mocným antioxidantom. V prevencii poškodenia buniek vysoko reaktívnymi molekulami voľných radikálov je ešte výkonnejší než vitamíny C a E. Podporuje regeneráciu nových zdravých pečeňových buniek. Tie postupne nahrádzajú bunky staré a poškodené. Zmierňuje tiež veľmi veľa závažných pečeňových ochorení vrátane vírusových infekcií a cirhózy.

Táto bylinka je tak účinná, že sa niekedy podáva v injekčnej forme na oddelení intenzívnej starostlivosti na zdolanie zhubných účinkov jedovatých húb devastujúcich tkanivo pečene. Pestrec môže byť tiež prospešný pri ochrane pečene alkoholikov, pretože nadmerný konzum alkoholu vyčerpáva glutatión.

Ďalšie priaznivé účinky: U chorých na rakovinu znižuje pestrec možnosti liekového poškodenia pečene pri chemoterapii. Taktiež urýchľuje zotavovanie rýchlejších procesov vedúcich k odstráneniu toxických látok, ktoré by sa mohli v tele hromadiť . Táto bylina tiež upokojuje zápaly a môže spomaľovať bujnenie kožných buniek pri psoriáze (lupienke).

Pestrec môže byť prospešný aj u endometriózy, najčastejšej príčine ženskej neplodnosti, pretože pomáha pečeni spracovávať hormón estrogén, ktorého vysoká hladina zhoršuje bolesti a iné príznaky tohto ochorenia. Táto bylina môže prospievať aj pri prevencii a liečení žlčových kameňov, lebo zlepšuje odtok žlče a tráviacých šťavy nabité cholesterolom, z pečene do čriev, kde pomáha tráviť tuky.

Užívanie pestreca mariánskeho

Dávkovanie pestreca mariánskeho: Odporúčaná dávka je do 200 mg štandardizovaného extraktu (obsahujúceho 70 až 80 percent silymarínu) trikrát denne.

Nižšie dávky bývajú však tiež účinné. Často sa táto bylina tiež kombinuje s inými liečivkami a živinami, napríklad s púpavou, chopinom, metionínom a inozitolom. Tieto kombinácie môžu byť označené ako “pečeňový komplex” alebo “lipotrofné faktory” (“lipotrofné” znamená, že liek má schopnosť metabolizovať tuky; bráni vytváraniu tukových látok v pečeni). Presné dávkovanie býva vyznačené na etikete.

Návod na užívanie: Výťažok z pestreca mariánskeho je najúčinnejší, ak sa užíva medzi jedlami. Ak však chcete užívať samotnú liečivku v prášku, posypte si ňou svoju rannú porciu obilnín. Priaznivé účinky tejto rastliny môžete pozorovať počas jedného až dvoch týždňov, ale pri chronickom ochorení je potrebné aj dlhodobé liečenie. Rastlina sa zdá byť bezpečná aj pre tehotné a dojčiace ženy a neboli zaznamenané žiadne interakcie s inými liekmi.

Nežiaduce účinky

Táto bylina je považovaná za jednu z najbezpečnejších liečiviek na trhu a nie sú pri užívaní popisované žiadne vedľajšie účinky. Iba zriedkavo môže v prvých dňoch užívania spôsobiť mierne laxatívne účinky.

Pestrec mariánsky – zaujímavosti a rady

Zložky pestreca mariánskeho nie sú dobre rozpustné vo vode, takže v čaji pripraveného z jeho semien je zvyčajne málo látok chrániacich pečeň. Aby ste si boli istí, že dávkovanie je správne, kupujte výrobky len z výťažku štandardizovaného na obsah 70 až 80 percent silymarínu – aktívnej zložky tejto byliny.

Podľa štúdií sa táto bylina vstrebáva lepšie, ak je viazaný na fosfatidylcholín, prirodzenú súčasť tukovej zlúčeniny lecitínu. Ak užívate pestrec k zmierneniu škôd po nadmernom požívaní alkoholu, vyhnite sa alkoholovým tinkturám, pretože môžu oslabiť vaše rozhodnutie skoncovať s alkoholom.

Pestrec môže byť zbraňou v boji proti rakovine kože. Vedci z univerzity v Clevelande totiž zistili, že keď bola aktívna zložka tejto byliny – silymarín – aplikovaná na kožu myši, vyskytlo sa o 75 percent menej nádorov vyvolaných pokusne ožiareným lúčom. Ak bude mať rovnaký efekt aj u ľudí, preukážu to až ďalšie štúdia.

Každé ochorenie pečene musí starostlivo zhodnotiť a liečiť lekár. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekáromPráškový výťažok zo semien pestreca mariánskeho, ponúkaný väčšinou v tobolkách, obsahuje silymarín, účinnú látku chrániacu pečeň.

Ďalšie odporúčané články:

Syndróm karpálneho tunela Ak vás prebudí v noci bolesť v zápästí alebo ak budete pri riadení cítiť v ruke bolesť ako bodanie ihličiek, máte pravdepodobne syndróm karpálneho tun...
Hloh obyčajný Hloh je buď ker, alebo strom dorastajúci až do výšky 9 metrov. Celé stáročia je vysádzaný a orezávaný ako živý plot okolo záhrad a polí. Spĺňa tak dve...
Dráždivé črevo Hoci asi 20 percent dospelých trpí príznakmi dráždivého čreva (inak nazývaného aj syndróm dráždivého čreva), pri vyšetrení sa často nenájdu organické ...
Impotencia Každý štvrtý muž nad 50 rokov máva problémy s erekciou, rovnaká nedostatočnosť však postihuje i mnoho mladších mužov. Vo väčšine prípadoch je príčina ...
Fosfor Fosfor sa spolu s vápnikom zúčastňuje výstavby a udržiavania zdravých a silných kostí a zubov, okrem toho hrá významnú úlohu pri zásobovaní telesných ...
Chlamýdie Ide o bakteriálne ochorenie, ktoré sa vo väčšine prípadoch prenáša pohlavným stykom. Chlamydia trachomatis sérotypu D-K sú pôvodcami zápalov urogenitá...
Dna (pakostnica) Dnou trpí asi jedno percento mužov nad 40 rokov, ale choroba sa môže vyskytnúť aj u žien, hlavne po prechode. Ľudia s touto chorobou sa väčšinu času c...
Serenoa plazivá (saw palmetto) Serenoa repens (serenoa plazivá alebo Saw Palmetto) je malá plazivá palma, rastie divoko v južných štátoch USA. Americkí indiáni jedli listy tejto mal...