Liečivý výťažok z vejárovitých listov starobylého ginka biloba – ginka dvojlaločného, stromu, ktorý prežíva v Číne už viac ako 200 miliónov rokov, sa bežne predáva ako liek posilňujúci pamäť. Pomáha bojovať so zlou pamäťou v starobe, ale až ďalší výskum ukáže, či je to „múdra“ pilulka vhodná pre každého.
Koncentrovaná forma známa ako „ginkgo biloba extrakt“ (GBE) sa používa na výrobu potravinových doplnkov. Zvyčajne sa nazýva ginko a získava sa extrakciou sušených a drvených listov acetónom a vodou.
Využitie ginka dvojlaločného
Táto rastlina môže spomaliť priebeh Alzheimerovej choroby a zlepšovať kvalitu sústredenia hlavne u starších ľudí. Zmenšuje depresiu a úzkostné stavy u ľudí vyššieho veku, zmierňuje pocity chladu v končatinách u Raynaudovho syndrómu a znižuje kŕče v lýtkách. Utišuje bolesti hlavy, hučanie v ušiach a závraty, u mužov s impotenciou môže zlepšiť erekciu.
Ginko môže priaznivo pôsobiť na centrálny nervový systém a krvný obeh. Zvyšuje prietok krvi v rukách, lýtkách a mozgu regulovaním pružnosti krvných ciev, od najväčších tepien až po vlásočnice. Pôsobí tiež podobne ako acylpyrín – pomáha znižovať zhlukovanie doštičiek v cievach a znižuje tak riziko vzniku krvných zrazenín.
Okrem toho sa zdá, že má ginko dvojlaločné aj antioxidačné účinky a odpratávaním voľných radikálov prispieva k zachovaniu zdravia krvných buniek. Niektorí vedci uvádzajú, že posilňuje nervový systém podporovaním prívodu kyslíka a glukózy do nervových buniek. V súčasnej dobe sa záujem o túto rastlinu sústreďuje na možný preventívny účinok rastliny na úbytok pamäti spôsobený vekom. Sú aj určité náznaky, že môže zlepšovať pamäť a sústredenie u zdravých ľudí. Až doteraz prospelo užívanie tejto bylinky najviac chorým, ktorí trpeli zníženým prietokom krvi v mozgu.
Účinky ginka dvojlaločného
Skutočnosť, že ginko podporuje prietok krvi mozgom a tým zlepšuje jeho zásobovanie kyslíkom, je zvlášť dôležitá u starších ľudí. Ich cievy môžu byť zúžené cholesterolovými plátmi v stenách. Znížený prietok krvi v mozgu je spájaný s Alzheimerovou chorobou a stratou pamäti. Ďalej s úzkostnými stavmi, bolesťami hlavy, depresiami, hučaním v ušiach a závratmi.
Pri všetkých týchto stavoch môže táto bylinka pomáhať. Ginko podporuje prietok krvi pažami a lýtkami, preto môže byť prospešný pri zmierňovaní bolestí, kŕčov a slabostí, ktoré sú spôsobené zužovaním ciev v lýtkách, ako je tomu pri chorobe nazývanej „prerušované krívanie“ (Claudicatio Intermittens). Existujú správy, že táto rastlina tiež môže upravovať obeh v končatinách u ľudí s Raynadovým syndrómom a pomáhať obetiam sklerodermie, vzácneho autoimunitného ochorenia.
Navyše niektoré výskumy ukazujú, že zvýšený prítok krvi do nervových vlákien zrakových a sluchových nervov by mohol byť cenný pri liečení makulárnej degenerácie alebo iných očných porúch v spojení s cukrovkou a pri niektorých formách straty alebo zníženia sluchu.
Súčasný výskum sa pokúša určiť, či schopnosť tejto bylinky predchádzať krvným zrazeninám môže tiež zabrániť vzniku srdcových a mozgových príhod. Iné štúdie pokračujú v hľadaní možného účinku ginka na rýchlejšie zotavovanie z určitých typov mozgových príhod, zranenia hlavy a iných stavov, ktoré môžu súvisieť s obehovými poruchami nervového systému.
Medzi ne patrí aj impotencia, roztrúsená skleróza a nervové poškodenia pri cukrovke. Pred zavedením výťažku z tejto rastliny užívali čínski liečitelia jeho orechy na liečenie astmy, pretože sa zdalo, že zmierňujú sipoty a iné dychové ťažkosti.
Nežiadúce účinky
V zriedkavých prípadoch môže táto rastlina spôsobiť podráždenie, nepokoj, hnačku, nevoľnosť až zvracanie, ale tieto účinky sú len mierne a prechodné. Ľudia, ktorí začínajú bylinku užívať, môžu mať niekedy bolesti hlavy v priebehu prvého dňa alebo prvé dva dni užívania.
Ak sú tieto vedľajšie účinky nepríjemné, prestaňte radšej doplnok užívať alebo znížte jeho dávky. Nepriaznivé účinky neboli popísané ani u tehotných a ani u dojčiacich ženách.
Užívanie ginka dvojlaločného
Užívajte len prípravky, ktoré obsahujú koncentrovanú formu výťažku z ginka (GBE). K posilneniu pamäte a zlepšeniu obehu užívajte 120 mg GBE denne, rozdelených do dvoch alebo troch dávok. Pri Alzheimerovej chorobe, depresiách, hučaní v ušiach, závratoch, impotencii či iných stavoch spôsobených nedostatočným obehom krvi užívajte až 240 mg denne.
Obyčajne to trvá 4 až 6 týždňov, než je možné pozorovať účinok lieku, v niektorých prípadoch to môže trvať aj 12 týždňov. Bežne je liek v odporúčaných dávkach pokladaný za úplne bezpečný na dlhodobé užívanie. Môže sa užívať s jedlom alebo nalačno.
Zaujímavosti a rady
Neužívajte žiadnu formu nespracovaných listov tejto ratliny vrátane čajov. Môžu obsahovať vysoko účinné chemické látky, ktoré niekedy vyvolávajú alergické reakcie. Vyberajte štandardizovaný výťažok GBE, z ktorého sú možné alergény odstránené. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.