vitex-jahňací-účinkyStarí grécki lekári vrátane Hippokrata odporúčali vitex jahňací (nazývaný aj Drmek obecný, alebo Vitex agnus castus) na liečenie najrôznejších chorôb. Teraz je to jeden z najčastejšie predpisovaných rastlinných liekov pre zmiernenie predmenštruačného syndrómu a iných menštruačných ťažkostí.

Vitex jahňací je malý krík s klasmi fialových kvietkov a dlhými štíhlymi listami. Jeho domovinou je pobrežie Stredozemného mora, ale rastie aj v subtropickom podnebí po celom svete. Jeho červené bobuľky sa zberajú na jeseň a sušia sa. Pripomínajú zrnká čierneho korenia a šálka liečivého čaju má výraznú piepornú chuť.

Využitie vitexu jahňacieho


Používanie bobuliek z drmku pri “ženských problémoch” sa datuje od doby Hippokratovej, teda od 4. storočia pred Kristom. Táto rastlina zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu a upravuje menštruáciu. Nemecké štúdie ukazujú, že bylinka prináša aspoň čiastočnú úľavu u 90 percent postihnutých žien, z toho u tretiny ťažkosti úplne vymiznú.

Taktiež podporuje otehotnenie a prináša úľavu pri návaloch v menopauze. Či už je užívaný samostatne alebo v kombinácii s inými bylinkami ako angelika alebo ploštičník, môže zmierniť návaly aj potenie. Niekedy sa bobuľky vitexu odporúčajú aj na liečenie akné, vyskytujúceho sa občas v čase menštruácie.

Aký si vybrať? Najlepšie výsledky je možné dosiahnuť výživovým doplnkom Vitex FemmeCalm, ktorý obsahuje extrakt tejto rastliny. Alternatívne je možné používať ho vo forme čaju.

Účinky vitexu jahňacieho

Hoci bobule neobsahujú žiadne hormóny alebo látky hormónom podobné, povzbudzujú hypofýzu k tvorbe ženského hormónu progesterónu. Vitex jahňací teda potláča nadmernú tvorbu plolaktínu, hormónu, ktorý predovšetkým reguluje tvorbu mlieka v prsných žľazách, ale má aj iné, menej známe účinky. Niektorí odborníci sa domnievajú, že ženy trpiace predmenstruačným syndrómom produkujú v posledných dvoch týždňoch pred menštruáciou príliš málo progesterónu.

Tento nedostatok spôsobuje nerovnováhu v prirodzenom pomere estrogénu a progesterónu. Bobuľky vitexu obnovujú túto hormonálnu rovnováhu a miernia tým ťažkosti spojené s predmenstruačným syndrómom, ako je podráždenosť, pocit nadúvania a depresie. Účinok týchto bobuliek na zníženie prolaktínu pomáha zmierňovať bolesti a citlivosť prsníkov, ktoré niektoré ženy pociťujú pred menštruáciou.

Pretože vysoká hladina prolaktínu a nízka hladina progesterónu môže potláčať ovuláciu, môžu byť vitexové bobuľky užitočné pri liečení niektorých druhov neplodnosti. Najlepšie pôsobí u žien s mierne zníženou hladinou progesterónu. Ak príliš vysoká hladina prolaktínu spôsobí amenoreu (zástavu menštruácie), môže táto bylinka pomôcť obnoviť menštruačný cyklus. Návaly v prechode sú takisto výsledkom hormonálnych zmien riadených hypofýzou, takže ženy trpiace týmito ťažkosťami by ho mali vyskúšať.

Nežiadúce účinky

U väčšiny pacientov sa vedľajšie účinky nevyskytujú, ale podľa niektorých štúdií sa môže u určitého počtu chorých objaviť podráždenie žalúdka alebo svrbivé vyrážky. Navyše môžu niektoré ženy počas užívania tohto prostriedku pozorovať silnejšie menštruačné krvácanie.

Užívanie vitexu jahňacieho

Dospelým sa odporúča denne jednu až dve tablety Vitexu FemmeCalm, najlepšie nalačno. Aby ste pocítili celú škálu pozitívnych účinkov Vitexu FemmeCalm, odporúčame dlhodobé užívanie, t.j. minimálne 3 mesiace.

Vitex FemmeCalm nie je vhodné užívať počas tehotenstva či pri kojení. Taktiež ak užívate hormonálne lieky, ktoré obsahujú progesterón, alebo sa radia medzi orálne kontraceptíva.

Vitex jahňací – zaujímavosti a rady

Vitex ovplyvňuje tvorbu hormónov, takže ho nemajú užívať ženy pri hormonálnej liečbe ani pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Najjednoduchší spôsob, ako využiť priaznivé účinky vitexu, je užívať výťažok vo forme kapsúl alebo tabliet. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Vitex jahňací
4.2 (84.14%) 58 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Chrápanie Hlasné dýchanie, tzv. chrápanie je spôsobené vibráciami mäkkého podnebia. Ide o chorobu, konkrétne ide o poruchu spánku. Ľudia, ktorí trpia chrápaním ...
Vitamín B1 Vitamín B1 dôležitým spôsobom prispieva k zdravému metabolizmu správnu funkciu nervového systému. Vitamín B1 je kľúčovým členom skupiny vitamínov B. A...
Afty Afty sú drobné vriedky v ústach alebo na jazyku, menej často aj na slizniciach genitálií. Väčšinou majú bielu až ľahko žltkastú farbu spodiny s červen...
Bradavice Bradavice sú nákazlivé nezhubné kožné výrastky obsahujúce odumreté kožné bunky. Na ich vzniku sa podieľajú vírusy. Sú prenášané buď priamo kontaktom k...
Syndróm karpálneho tunela Ak vás prebudí v noci bolesť v zápästí alebo ak budete pri riadení cítiť v ruke bolesť ako bodanie ihličiek, máte pravdepodobne syndróm karpálneho tun...
Selén V súčasnej dobe získal selén dôležité miesto ako možná účinná zbraň proti rakovine. Mnohí vedci sa domnievajú, že by mohol byť jednou z najdôležitejší...
Zápcha Aké sú príčiny vzniku, prečo zápcha vzniká a ako sa jej účinne zbaviť? Pravidelné cvičenie a strava bohatá na vlákninu a tekutiny sú nevyhnutne potreb...
Nevoľnosť a vracanie Nevoľnosť a vracanie, aj keď traumatizujúce a nepríjemné, sú prirodzené, možno život zachraňujúce reakcie v prípadoch, keď zjete niečo nezdravé alebo ...