Predstavte si, že v zime vyjdete von a prsty vám znecitlivejú, to isté sa vám môže prihodiť v lete, keď sa napijete studeného nápoja. Práve to sa stáva ľuďom trpiacim Raynaudovou chorobou, doteraz málo objasnená obehová porucha. Raynaudova choroba bola prvýkrát popísaná francúzskym lekárom Mauricom RAYNAUD v roku 1862.
Postihuje drobné tepničky (arterioly), ktoré privádzajú krv do kože prstov, nosa a ušníc. U niektorých ľudí vyvolá nižšia teplota okamžitý spazmus týchto tepienok, tým sa zníži prietok krvi a postihnutá oblasť je zbavená kyslíka. Výsledkom je zmena farby kože, brnivé a pálčivé pocity a znecitlivenie. Napriek tomu že je to nepríjemné a znepokojujúce, vo väčšine prípadov nie je Raynaudova choroba spojená so závažnejšími obehovými problémami.
Príčiny Raynaudovej choroby
Príčina Raynaudovej choroby nie je známa. Niektorí odborníci sa domnievajú, že krvné cievy ľudí s Raynaudovou chorobou prehnane reagujú na chlad, snáď ako výsledok nervovej nestability v postihnutých oblastiach. Častejšie bývajú postihnuté ženy. Príznaky ochorenia sa vyskytujú buď samostatne, alebo sprevádzajú iné chorobné stavy, ako migrenózne bolesti hlavy, reumatoidnú artritídu, lupus, aterosklerózu či zníženú činnosť štítnej žľazy. (Ak je možné nájsť skrytú príčinu, hovoríme o Raynaudovom syndróme).
Vyjsť v zime von, siahnuť do chladničky alebo len vstúpiť do klimatizovanej miestnosti – to všetko môže vyvolať príznaky pretrvávajúce minúty až hodiny. Vyvolávajúcim momentom môže byť stres. Raynaudov syndróm môže byť vyvolaný liekmi na spľasnutie slizníc a niektorými srdcovými a antimigrenóznymi liekmi.
Príznaky Raynaudovej choroby
Raynaudova choroba je sprevádzaná prechodným sfarbením kože (najprv biela, potom začervenaná až modrastá) na postihnutých miestach ako reakcia na chlad. „mŕtve prsty“, brnenie, páľavu alebo pokles teploty v postihnutých oblastiach. Postupné zmeny vo vzhľade kože, v pokročilých prípadoch drobné trhlinky na končekoch prstov.
Liečba Raynaudovej choroby
Raynaudova choroba býva často chronická, takže doplnky sú najúčinnejšie, ak ich užíváte dlhodobo. Horčík má mnoho blahodarných účinkov na kardiovaskulárny systém. Jedným z nich je schopnosť uvoľňovať stiahnuté cievy, preto je užitočný aj pri Raynaudovej chorobe. Alternatívou je ginko, liečivka obzvlášť účinná pri rozširovaní malých krvných cievok.
Podľa jedného štúdia gama-linolénová kyselina (GLA) v pupalkovom oleji zmierňuje príznaky Raynaudovho syndrómu,ak sa vtiera do končekov prstov. Olej je možné používať samostatne alebo s ostatnými doplnkami. (Dobrou náhradou je borákový olej, obsahuje aj GLA a je menej nákladný.)
Pokiaľ toto liečenie pomáha, skúste rybí tuk. V štúdiu kontrolovanej placebom u 32 pacientov oddialil rybí tuk nástup príznakov o 15 minút. Medzi liečivky, ktoré môžu byť prospešné, patrí cesnak, hloh a zázvor. Všetky pomáhajú uvoľniť drobné krvné cievy v končatinách.
Čo je vhodné používať na Raynaudovu chorobu
- Vitamín E 250 mg denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
- horčík 300 mg dvakrát denne pri jedle (užívajte pri jedle, pri hnačke znížte dávku)
- ginko dvojlaločné (gingko biloba) 40 mg výťažku trikrát denne
- pupalkový olej jednu alebo dve kapsuly použiť lokálne každý deň (možno nahradiť kapsulami brutnákového oleja)
- rybí tuk 2 kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom; vegetariáni môžu)
Kedy navštíviť lekára s Raynaudovou chorobou
Ak sa objavia drobné trhlinky alebo je koža vyhladená a napätá. Ak porušujú záchvaty obratnosť rúk a hmatový zmysel. Ak narastá frekvencia a závažnosť príznakov. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Zaujímavosti a rady o Raynaudovej chorobe
Podľa nedávneho štúdia sa zistilo, že ženy s Raynaudovým syndrómom majú nízku hladinu vitamínu C a selénu v krvi. Hodnoty vitamínu C sú obzvlášť nízke u fajčiarov. Budú však potrebné ďalšie vedecké štúdia, ako bude možné tieto doplnky zaradiť do liečby Raynaudovej choroby.
Ak chcete utíšiť príznaky Raynaudovej choroby, vmasírujte pupalkový olej do postihnutých miest.
Ďalšie rady, ktoré pomáhajú pri tejto chorobe:
- Vyvarujte sa kofeínu a nikotínu, ktoré vyvolávajú stiahnutie ciev.
- Venujte pozornosť relaxačným technikám.
- Chráňte postihnuté oblasti pred úrazom.
- V zime noste palčiaky, chránia prsty pred chladom lepšie ako prstové rukavice a nezabudnite na silné ponožky.
- Ak siahate pre niečo do chladničky alebo mrazničky, navlečte si rukavice.
- Neužívajte dekongestívne lieky na odpuchnutie nosovej sliznice a poraďte sa s lekárom