Význam horčíka (magnézia) sa trochu preceňuje, ale napriek tomu môže byť pre zdravie jedným z najdôležitejších minerálov. Štúdie svedčia pre to, že rovnako ako podporuje asi 300 procesov viazaných na enzýmy v organizme, môže horčík pomáhať v prevencii mnohých chronických chorôb.
Ľudské telo obsahuje necelých 30 g horčíka, ale toto malé množstvo je životne dôležité pre rad telesných funkcií. Mnoho ľudí má nedostatok tohto minerálu, často preto, že sú príliš zvyknutí na priemyselne upravované potraviny, ktoré ho obsahujú veľmi málo.
Navyše sa množstvo horčíka ľahko vyčerpá pri strese, niektorých chorobách, užívaním určitých liekov a pri intenzívnej telesnej aktivite. Z tohto dôvodu sú potravinové doplnky obsahujúce horčík vhodné na udržanie optimálneho zdravotného stavu. Horčík existuje v niekoľkých formách, ku ktorým patrí magnézium citrát, magnézium glukonát, magnézium sulfát a magnézium oxid.
Funkcia horčíka
Tento minerál pomáha srdcu v prevencii srdcových chorôb a arytmií, zmierňuje príznaky chronickej únavy a fibromyalgiu. Tento minerál ďalej znižuje krvný tlak, môže zmierňovať astmatické záchvaty. Upravuje menštruačné problémy a pomáha v prevencii komplikácií cukrovky.
Účinky horčíka
Horčík, jeden z najvšestrannejších minerálov, sa zúčastňuje na tvorbe energie, nervových funkcií, svalovej relaxácie a tvorby zubov a kostí. Spoločne s vápnikom a draslíkom reguluje srdcový rytmus a krvnú zrážanlivosť a pomáha pri tvorbe a využití inzulínu.
Súčasné výskumy ukazujú, že tento minerál pôsobí priaznivo v prevencii a liečbe srdcových chorôb. Podľa výsledkov niektorých štúdií je riziko úmrtia na srdcovú príhodu nižšia v oblastiach s tvrdou vodou, ktorá obsahuje dostatok horčíka. Niektorí vedci sa domnievajú, že ak by každý pil tvrdú vodu, mohol by počet srdcových chorôb klesnúť o 19 percent. Horčík pravdepodobne znižuje krvný tlak a po prebehnutej srdcovej príhode pomáha v uzdravovaní rozširovaním tepien a obmedzovaním arytmií.
Horčík v primeranom príjme môže pomáhať v prevencii cukrovky II. typu (tj. nezávislej na podávaní inzulínu). Vedeckí pracovníci z americkej Hopkinsovej univerzity zmerali hodnoty horčíka u viac ako 12 000 ľudí, ktorí nemali cukrovku, a sledovali ich po dobu šiestich rokov, aby zistili, u koho z nich sa vyvinie. U ľudí s najnižšími hodnotami horčíka bolo riziko vzniku cukrovky o 94 percent vyššie ako u jedincov s najvyššími hodnotami tohto minerálu. Sú však potrebné ďalšie vedecké štúdie, aby sme mohli povedať, či horčík môže alebo nemôže vzniku cukrovky zabrániť.
Ďalšie priaznivé účinky
Príjem horčíka uvoľňuje svaly, takže je vhodným doplnkom pri športových poraneniach, chronickej únave a fibromyalgii. Zdá sa tiež, že zmierňuje menštruačné ťažkosti a kŕče a u žien po menopauze zvyšuje hustotu kostného tkaniva, je teda dôležitým faktorom prevencie osteoporózy. Horčík tiež rozširuje dolné dýchacie cesty, čo pomáha pri liečení astmy a bronchitídy. Vplyv na migrénu nebol zatiaľ dokázaný, ale podľa jedného štúdia zvyšuje tento minerál účinok sumatriptanu, bežne predpisovaného lieku proti migréne.
Nedostatok horčíka
Aj mierny nedostatok horčíka môže zvýšiť riziko srdcových ochorení a cukrovky. Závažnejší nedostatok môže spôsobiť nepravidelné búšenie srdca, únavu, svalové kŕče, podráždenie, nervozitu až zmätenosť.
Nadbytok horčíka
Nadbytok horčíka môže spôsobiť hnačku a nevoľnosť. Závažnejšie vedľajšie účinky ako svalová slabosť, letargia, zmätenosť a dýchacie ťažkosti sa môžu vyvinúť, ak nedokáže organizmus vysoké dávky tohto minerálu spracovať. Nadbytok horčíka znižuje krvný tlak, môže byť preto aj príčinou závratov.
Predávkovanie horčíkom je však veľmi zriedkavé, pretože jeho vstrebávanie klesá, keď stúpa príjem, a obličky väčšinou dokážu nadbytočné množstvo vylúčiť.
Zdroje horčíka
Horčík je obsiahnutý v celých zrnách, orechoch, strukovinách, tmavo zelenej listovej zelenine,v kôrovcoch a mäkkýšoch.
Užívanie
Odporúčané denné množstvo horčíka je 300 mg pre mužov a 280 mg pre ženy. Pre dospievajúce dievčatá sú nutné dávky vyššie (300 mg), podobne ako na liečenie a prevenciu niektorých ochorení.
Pre prevenciu ochorení užívajte 300 mg horčíka denne. Pri liečbe arytmií, astme a v rekonvalescencii po srdcovom zlyhaní užívajte dvakrát denne 300 mg. Pri chronickej únave užívajte horčík dvakrát po 150 mg denne. Pri cukrovke a vysokom krvnom tlaku 500 mg horčíka denne. Horčík sa najlepšie vstrebáva pri jedle. Ak potravinové doplnky vyvolávajú hnačku, znížte dávkovanie alebo skúste brať magnézium glukonát, ktorý má menšie účinky na zažívanie.
Zaujímavosti a rady
Ak užívate tento minerál vo forme potravinových doplnkov, dbajte na to, aby ste súčasne brali aj vápnik. Nerovnováha v množstve oboch minerálov môže znížiť ich priaznivé účinky. Magnézium citrát je forma horčíka, ktorá sa v tele najlepšie vstrebáva. Oxid horečnatý býva najlacnejší, ale najhoršie sa vstrebáva.Jedna bohatá porcia divokej ryže dodá dospelému človeku tretinu potrebnej dennej dávky horčíka.
Buďte opatrní
Pacienti s obličkovými chorobami sa pred užívaním horčíka musia poradiť s lekárom, pretože jeho príjem môže znižovať účinnosť tetracyklínových antibiotík. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.