Žltačka je patologický stav, ktorý sa klinicky prejavuje zožltnutím kože, očného bielka, slizníc a ostatných tkanív. Táto choroba je spôsobená zvýšením koncentrácie bilirubínu (žltého žlčového farbiva) v krvi. Bilirubín vzniká ako odpadový produkt degradácie hemoglobínu. V tele zdravého dospelého človeka vzniká denne 250-350 mg bilirubínu.
Žltačka sa delí do troch skupín, podľa toho z akej príčiny vznikli: 1) prehepatálna žltačka (hemolytická) je spôsobená zvýšeným rozpadom červených krviniek, a preto aj zvýšenou hladinou bilirubínu. 2) Hepatálna žltačka (hepatocelulárna) je spôsobená neschopnosťou pečene bilirubín z krvi prijať, alebo vylúčiť do žlče. 3) Posthepatálna žltačka je spôsobená upchatím žlčových ciest.
Ďalej potom ochorenie-žltačka delíme na typy A, B a C. Žltačka A a B sú infekčné ochorenia, zdroje nákazy týchto typov môžu byť rôzne. Kým žltačka A nepríjemne zasiahne do vášho života len hospitalizáciou a dlhodobou rekonvalescenciou, žltačka B vedie často k poškodeniu pečene.
Žltačka a jej príčiny vzniku
Ako už bolo spomenuté vyššie, príčinou ochorenia žltačky je zvýšená koncentrácia bilirubínu v krvnej plazme. Za normálnych okolností je väčšina bilirubínu v krvi naviazaná na albumín. Keď jeho koncentrácia v krvi presiahne typických 20-25 mg / l, všetky väzobné miesta na albumíne sú už obsadené a tak prebytočný bilirubín preniká do tkanív. Vzhľadom na to, že bilirubín je žlté farbivo, tkanivá tým zožltnú.
Žltačka a jej príznaky
Táto choroba môže mať nepríjemné príznaky. K typickým príznakom žltačky typu A patria najmä únava sprevádzaná zvýšenou teplotou a svalovými bolesťami. Niekedy sa môže prejaviť nechutenstvom, bolesťami brucha a vracaním alebo zožltnutím kože a očných bielkov. Žltačka typu A môže však často prebiehať bez viditeľných príznakov.
Žltačka typu B sa vyznačuje príznakmi podobnými chrípke. Cítite sa slabí, unavení, je vám nevoľno. Ďalej sa môže objaviť tmavý moč. Žlté sfarbenie kože a očných bielkov je rovnaké, ako u predchádzajúceho typu, rovnako tak jej príznaky môžu prebiehať bez nápadných príznakov. A nakoniec u žltačky typu C sa stretávame s únavou, stratou chuti do jedla, alebo s tráviacimi ťažkosťami. Často sa vyskytuje svrbenie kože. Je možné cítiť napätie pod pravým rebrom.
Žltačka a jej liečba
Liečebný režim žltačky typu A je pre pacienta väčšinou psychicky a fyzicky veľmi náročná záležitosť. Liečbu sprevádza niekoľkotýždňová hospitalizácia a izolácia, súčasne početné odbery krvi a ďalej potom niekoľkomesačné prerušenie športového vyžitia, alebo profesionálnych aktivít.
Žltačka typu je B je navyše náročná po finančnej stránke a úspešnosť liečby nie je vždy istá. Liečebné prípravky sú podávané injekčne, majú značné vedľajšie účinky a nízku účinnosť (50%). Najúčinnejšou prevenciou proti žltačke je očkovanie – proti obom typom žltačky existuje dlhodobo účinná očkovacia látka.
Žltačka-zaujímavosti a rady
U tohto ochorenia je veľmi dôležitá prevencia. Najúčinnejšou prevenciou je v tomto prípade očkovanie. Táto choroba môže stretnúť každého z nás, vírus žltačky nosí vo svojom tele asi 400 miliónov ľudí. Chronická žltačka často končí rakovinou alebo cirhózou pečene. Jednoduchým riešením očkovania proti žltačke je kombinovaná vakcína účinná proti typom A aj B, ktorú môže predpísať každý praktický lekár.