ŽihľavaMôže sa zdať zvláštne, že pôvodný záujem o liečivé vlastnosti žihľavy bol inšpirovaný schopnosťou tejto rastliny dráždiť kožu v mieste dotyku. Žihľava/pŕhľava má pokryté listy jemnými chĺpkami – v skutočnosti dutými ihličkami. Tie sa pri dotyku zapichujú do kože, ulamujú sa a pália.

Tento účinok žihľavy bol považovaný za blahodárny pri kĺbových bolestiach (šľahať bolestivé kĺby žihľavou je starý ľudový prostriedok) a po stáročia boli na kožu prikladané placky zo žihľavového lístia, aby z nej „vytiahli jed.

Listy mladej žihľavy sú pokladané za výživnú potravinu a majú podobnú chuť ako špenát. Obsahujú veľké množstvo železa a iných minerálov a je bohatá na karotenoidy a vitamín C. (Trhajte zásadne úplne mladé rastliny, ktoré ešte nemajú pichľavé chĺpky.) Pŕhľava dorastá do výšky až 150 cm a rastie ako burina v Európe, USA aj Kanade.

Využitie žihľavy


Žihľava je zdrojom liečivých účinkov, ktoré poznali už v starom Grécku. Spočiatku bola využívaná ako prostriedok proti hadiemu uštipnutiu. Podľa moderných výskumov majú listy tejto rastliny význam pri liečení ekzému a sennej nádchy. Rovnako aj pri tíšení bolestí počas záchvatu dny.

Pŕhľava pomáha zmierňovať zápalové reakcie pri ekzéme a kožných vyrážkach a upokojovať zápalové kĺby. Pomáha tiež pri vylučovaní nadbytku tekutiny z organizmu a upokojuje infekcie močových ciest. Žihľava ďalej zmierňuje alergické príznaky u sennej nádchy a môže zmierňovať prostatické ťažkosti.

Listy žihľavy majú cenné čistiace, detoxikačné a diuretické (močopudné) vlastnosti, za ktoré pravdepodobne vďačí vysokému obsahu flavonoidov a draslíka. Pomáhajú preto pri upokojovaní početných chorobných stavoch, napr. detských ekzémoch a kĺbových ťažkostí u dospelých. Čaj z pŕhľavy je vhodný k príprave obkladov alebo môžeme žihľavu užívať aj vo forme potravinových doplnkov, tieto prostriedky môžu tíšiť bolesť zapálených kĺbov, najmä ak je ich príčinou dna.

Účinky žihľavy

Ako diuretikum pomáha žihľava organizmu zbaviť sa nadbytočnej tekutiny a môže byť užitočná ako pomocný liek pri rôznych ochoreniach. Napríklad chorí so zápalom močových ciest sa môžu presvedčiť, že podporuje tvorbu moču, ktorý potom odplaví chorobné zárodky z tela. Ženy ktoré trpia pred menštruáciou nadúvaním, môžu pri užívaní prhľavových potravinových doplnkov cítiť zreteľnú úľavu. Vyskúšaná a otestovaná je schopnosť žihľavových listov zvládať sennú nádchu.

Upchatý nos a slziace oči sú dôsledkom dráždenia látkou nazývanou histamín, ktorá sa tvorí v tele ako reakcia na peľ a iné alergény. Žihľava je dobrým zdrojom kvercetínu a flavonoidov, ktoré preukázateľne potláčajú uvoľňovanie histamínu. Podľa štúdie uskutočnenej u pacientov trpiacich alergiami hodnotila viac ako polovica účastníkovi pŕhľavu ako mierne až vysoko účinnú pri znižovaní alergických príznakov v porovnaní s placebom.

Pri vnútornom užívaní majú lístky žihľavy sťahujúci, adstringentný účinok a pomáhajú tak zastaviť krv, napríklad pri krvácaní z nosa alebo pri silnej menštruácii. U mužov so zväčšenou prostatou – pokiaľ však nejde o rakovinu – môže byť užitočný skôr koreň než listy. K tzv. benignému zväčšeniu prostaty dochádza, keď sa prostata zväčší a zužuje močovú trubicu. Diagnózu však musí stanoviť lekár. Koreň žihľavy môže spomaliť rast prostaty.

Nežiadúce účinky

Žihľava ako taká sa považuje za veľmi bezpečnú bylinku bez vedľajších účinkov. V niektorých prípadoch však môže vyvolať alergické reakcie príp. dráždiť žalúdok alebo vyvolať poruchy trávenia a hnačku.

Užívanie žihľavy

Pri retencii tekutín, alergiách, ekzéme, silnom krvácaní a dne pite trikrát denne šálku čaju zo žihľavy alebo užívajte trikrát denne 250 mg výťažku zo žihľavy, prípadne trikrát denne lyžičku tinktúry.

Na bolestivé kĺby môžete prikladať obklady z prhľavového čaju. K spomaleniu benígneho zväčšovania postavy užívajte 250 mg výťažku z koreňa (nie listov) v kombinácii so 160 mg výťažku z plazivej palmy Serenoa repens. Listy, výťažok z nich alebo tinktúru užívajte pri jedle aby ste znížili riziko žalúdočnej nevoľnosti. Ak chcete skúsiť mladé lístky žihľavy ako zeleninu, pamätajte, že úplne mladé výhonky môžete jesť ako šalát alebo ich tepelne upraviť ako špenát.

Zaujímavosti a rady

Podľa predbežnej štúdie pomáha žihľava u chorých s ochoreniami kĺbov znížiť užívanie bežných analgetík a zmierniť tak niektoré ich vedľajšie účinky. Medzi pacientmi, ktorí užívali 200 mg protizápalového lieku Diclofenac a tými, ktorí užívali 50 mg tohto lieku a 50 mg žihľavového lístia denne, nebol zistený žiadny rozdiel v bolestiach a stuhnutosti kĺbov alebo v miere fyzického postihnutia.

Pritom v predchádzajúcich štúdiách stačilo zníženie dávky diclofenac o 25 percent, aby chorí pocítili zhoršenie účinku. Ak máte zdravotné problémy poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov obsahujúcich pŕhľavu so svojím lekárom.