infekcia-močových-ciestModerná veda potvrdila správnosť dlhodobého presvedčenie ľudových liečiteľov: bylinky a iné prírodné prostriedky môžu skutočne zmierniť nepríjemné a potenciálne závažné príznaky zápalu močových ciest – bežného problému mnohých žien. Ako sa infekcia močových ciest prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať?

Infekcia močových ciest (cystitída) je zápal močového mechúra a močovej trubice, odvádzajúcich z močového mechúra moč. Toto ochorenie postihuje oveľa častejšie ženy – jedna z piatich žien ním trpí aspoň raz ročne. Liečenie má byť okamžité a väčšinou si vyžaduje antibiotiká, pretože recidívy týchto infekcií môžu viesť k závažným ochoreniam obličiek.

Príčiny infekcie močových ciest


Infekcia močových ciest je dôsledkom bakteriálnej infekcie. Normálny moč je sterilný – neobsahuje žiadne baktérie. Iba cestou z močového mechúra zmýva malé množstvo baktérií zo sliznice močovej trubice. Niekedy však baktérie v močových cestách premôžu imunitnú obranu organizmu, rozmnožia sa a vyvolajú zápal. Ak sa častejšie potláča nutkanie na močenie, môže sa zvyšovať pravdepodobnosť močových infekcií. K ich vzniku môže tiež prispievať nedostatok osobnej hygieny a tehotenstvo, pri ktorom je močový mechúr stláčaný plodom a nemôže sa dobre vyprázdňovať.

Príznaky infekcie močových ciest

Infekciu močových ciest sprevádza časté nutkanie na močenie, vymočenie len nepatrného množstva moču cez silné nutkanie, pálčivé pocity alebo bolesť pri močení, zapáchajúci, zakalený alebo nezvyčajne tmavý moč a taktiež kŕče či pocit tiaže v podbrušku.

Liečba infekcie močových ciest

Doplnky uvedené na tejto stránke užívajte pri prvých známkach pálenia pri močení. Začnite vitamínom C a brusnicami. Vitamín C pomáha okysličovať moč, takže sa močový mechúr stáva menej priaznivým prostredím pre patogénne baktérie. Zároveň tiež posilňuje imunitný systém. Brusnice takisto okysličujú moč, ale oveľa dôležitejšie je, že bránia infekčným baktériám udržať sa na sliznici močových ciest. Doplnky možno užívať spoločne s echinaceou, bylinou, ktorá zvyšuje obranyschopnosť imunitného systému.

Pite veľa tekutín, aby sa odplavovali baktérie a toxíny pri infekcii močových ciest. Fytoterapeuti používajú pri liečení močových infekcií mnoho rôznych byliniek či už jednotlivo alebo v zmesiach, aj keď ich účinok nie je vždy celkom jasný. Patrí medzi ne bazový kvet, pýr plazivý, praslička, buchu (Agathosma) a mrkva obyčajná. Môžu sa užívať ako tinktúra alebo čaj. Ak je moč alkalický (ako tomu býva u vegetariánov), odporúčajú bylinu medvedicu (Arctostaphyllos).

Infekcia močových ciest môže prejsť v závažnejšie obličkové infekcie, preto je dôležité skúšať tieto prírodné prostriedky iba 24 až 36 hodín. Ak ťažkosti nezmiznú, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Ak je infekcia močových ciest potvrdená, lekár vám pravdepodobne predpíše antibiotiká. Tie však zničia aj užitočné baktérie v črevách, ktoré pomáhajú chrániť zažívacie ústrojenstvo. Probiotiká (kultúry užitočných baktérií) sú prospešné všetkým pacientom, ktorí užívajú antibiotiká, pretože dopĺňajú užitočné baktérie. Ostatné odporúčané doplnky možno užívať ďalej zároveň s antibiotikami.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri infekcii močových ciest

  • vitamín C 250 mg každú druhú hodinu, kým to budete znášať (ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
  • brusnice 400 mg výťažku dvakrát denne (môžete striedať s pitím nesladenej brusnicovej štavy)
  • echinacea šálku čaju z echinacey niekoľkokrát denne (echinaceu môžete zmiešať s voduľkou alebo žihľavou)
  • probiotiká dve kapsuly trikrát denne nalačno alebo dva až tri poháriky biojogurtu denne (kupujte kultúry acidofila alebo bifida alebo zmes obidvoch)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak trvajú pocity pálenia, bolesti a iné príznaky dlhšie ako 24 až 36 hodín počas domácej liečby, ak je pálenie sprevádzané výtokom z pošvy alebo penisu. Taktiež ak sú horeuvedené príznaky sprevádzané bolesťou v chrbte, zimnicou a horúčkou alebo ak máte v moči krv.

Infekcia močových ciest – zaujímavosti a rady

Proti-infekčný bylinkový čaj si pripravíte preliatím dvoch lyžičiek zmesi buchu, kukuričných fúzov a mrkvy obyčajnej (Daucus Carrot) šálkou horúcej vody, necháte 15 minút lúhovať a scedíte. Oslaďte medom. Okrem toho, že je možné z nich variť čaj, môžu sa echinacea aj buchu používať ako prostriedok na omývanie, aby sa zabránilo recidívam zápalov u žien, ktoré k tomu majú sklon. Pripravte si šálku čaju jednej alebo niekoľkých bylín a ochlaďte ho. Roztokom si potom umývajte oblasť genitálií.

Nepoužívajte parfumované výplachy a intimspreje, môžu dráždiť močové cesty. Pite pohár vody každú hodinu. Zvýši to prietok moču, ktorá vyplaví škodlivé látky z močových ciest. Vymočte sa vždy hneď, keď pocítite nutkanie. Udržujte vonkajšie pohlavné ústrojenstvo a oblasť okolo konečníka čisté a suché. Pred pohlavným stykom a po ňom sa umyte. Oblasť konečníka umývajte vždy spredu dozadu, aby ste zabránili zavlečeniu baktérií do močových ciest. Noste bavlnené prádlo, ktoré umožňuje telu dýchať, a po cvičení alebo plávaní sa rýchlo prezlečte do suchej bielizne.