Pau d´arcoLiečivé substancie sa získavajú z vnútornej časti kôry stromu Lapacho – Tababuia impetiginosa. Ten je domovom v dažďových lesoch južnej Ameriky. Miestne domorodé kmene poznajú liečivé vlastnosti po celé stáročia.Traduje sa, že Inkovia túto rastlinu užívali na liečenie vážnych ochorení. Preto je aj dnes skúmaná ako možný liek pri infekčných chorobách a rakovine.

Jej protirakovinové účinky síce neboli potvrdené, ale v boji proti niektorým infekciám môže byť naozaj užitočná. V Anglicku a USA je táto liečivka predávaná ako Pau d´arco. Ale takisto je známa aj pod menom lapacho, Taheebo alebo ipe Roxo. Medzi liečivé zložky tejto rastliny patrí mnoho veľmi účinných fotochemických látok nazývaných naftochinony. Z nich je najintenzívnejšie študovaný lapacholu.

Využitie Pau d´arca


Lapacho lieči afty pomáha k odstráneniu bradavíc. Zmierňuje zápalové príznaky pri bronchitíde. Môže byť prospešný pri chorobách z porúch imunitného systému, ako je astma, ekzém, psoriáza (lupienka) či pásový opar a pri bakteriálnych a vírusových infekciách.

Účinky Pau d´arca

Lapacholu a ostatné zložky, ktoré obsahuje Pau d´arco pomáhajú ničiť mikroorganizmy. Tie vyvolávajú infekčné choroby – od malárie po bežné afty. Najväčší záujem je však o možné protirakovinové účinky.

Hlavné priaznivé účinky,ktoré má Pau d´arco: Zdá sa, že pau d`arco ničí baktérie, upokojuje zápaly a podporuje imunitný systém. Jedno z najlepšie zdokumentovaných uplatnení tejto rastliny je liečenie áft. Liečitelia tiež odporúčajú výplachy pošvy odvarom tejto liečivky k obnoveniu normálneho prostredia. V tobolkách, tabletách, tinktúre aj čaji môže Pau d`arco účinne posilňovať imunitu pri chronickom únavovom syndróme, chronickej bronchitíde alebo AIDS. Protizápalové účinky tejto rastliny pomáhajú pri svalových bolestiach a lokálne aplikovaná tinktúra vás môže zbaviť bradavíc.

Pau d`arco a ďalšie priaznivé účinky: Protirakovinový účinok Pau d´arca je predmetom ďalších diskusií. Na overenie tejto vlastnosti bola liečivka skúmaná v Spojených štátoch, kde bola objavená jej najúčinnejšia zložka – lapacholu. Pri pokusoch na zvieratách dochádzalo ku sľubnému zmenšovaniu nádorov, a preto sa v roku 1970 začal lapacholu pokusne užívať vo veľkých dávkach aj u ľudí. Aj v týchto prípadoch dochádzalo k určitej deštrukcii rakovinových buniek, ale chorí pri užívaní liečebných dávok trpeli závažnými vedľajšími príznakmi – nevoľnosťou, zvracaním a poruchami zrážania krvi. Výsledkom bolo, že sa od ďalších výskumov upustilo.

Kritici tohto výskumu sa domnievajú, že používanie terapeutických dávok Pau d´arca miesto izolovaného lapacholu bude mať rovnako priaznivé účinky, ale bez nebezpečného zníženia zrážanlivosti krvi. Je dosť možné, že lapacholu znižuje účinnosť vitamínu K, ktorý je nevyhnutný pre správne zrážanie krvi. Niektorí vedci sa domnievajú, že ďalšie zložky Pau d`arca môžu dodávať práve vitamín K, takže použitie celej liečivky nepovedie k zmenám zrážanlivosti.

Iní zasa majú za to, že užívanie lapacholu v kombinácii s vitamínom K umožní podávanie dostatočne vysokých dávok lapacholu, takže výskum jeho účinnosti by mohol pokračovať. Napriek týmto sporným otázkam sa mnohí liečitelia v liečení rakoviny týmto prírodným liekom spoliehajú na historické skúsenosti a často ho svojim pacientom odporúčajú ako doplnok klasickej onkologickej liečby.

Užívanie Pau d´arca

Dávkovanie: Ak je liečivka pau d`arco používaná v tobolkách alebo tabletách, odporúča sa dávka prášku rozdrvenej kôry 250 mg dvakrát denne. Rovnaká dávka je často doporučovaná pri chronickom únavovom syndróme alebo AIDS striedavo s inými liečivkami zvyšujúcimi imunitu, ako je echinacea a voduľka. Častejšie sa táto rastlina užíva ako čaj. Pripravuje sa sparením dvoch až troch lyžičiek sušenej kôry pol litrom vody a pije sa niekoľkokrát počas dňa.

Návod na užívanie: Fytoterapeuti odporúčajú užívať prípravky z celej kôry a nie iba z časti obsahujúcej lapacholu, pretože liečivé vlastnosti rastliny sú závislé na celom komplexe fotochemických látok vnútornej časti kôry.

Pri kvasinkových infekciách pošvy: Čaj pripravený podľa vyššie uvedeného receptu schlaďte a vlažným čajom vykonajte výplach.

Na bradavice: Obklad nasiaknutý tinktúrou priložte večer na postihnuté miesto a nechajte celú noc pôsobiť. Opakujte tak dlho, až bradavice zmiznú. Bradavice na genitálií je nutné liečiť po porade s lekárom.

Zaujímavosti a rady o Pau d´arce

Potravinové doplnky sú vyrobené z kôry Tabebuia impetiginosa, ale v niektorých krajinách sa cení aj liečebný účinok listov tohto stromu. Napríklad v Karibiku sa užívajú listy aj kôra pri bolestiach zubov.Niektoré juhoamerické domorodé kmene (napríklad Guaraní a Tupí) pokladajú pau d`arco za tajy, čo znamená, že má „silu a moc“.

V tehotenstve ani pri dojčení pau d`arco neužívajte. Užívanie pau d`arca môže až zdvojnásobiť účinok protizrážacích liekov. Ak máte zdravotné problémy poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Vedľajšie účinky

Výťažky z kôry Tababuia impetiginosa sú celkom bezpečné, nevyvolávajú vedľajšie účinky ako vysoké dávky čistého lapacholu. Ak sa po čaji alebo potravinových doplnkoch z Pau d`arco objaví žalúdočná nevoľnosť, užívajte ho zásadne pri jedle.