aloe veraStarí Egypťania objavili liečivú silu aloe vera už dávno predtým, ako sa dostala k vláde kráľová Kleopatra. Chladivý, upokojujúci gél z vnútornej časti listov aloe vera bol používaný pri liečení popálenín a na hojenie menších rán. Je tiež základom šťavy utišujúcej zažívacie ťažkosti. Aloe patrí medzi sukulenty z čeľade ľaliovitých.

Má dužinaté listy, ktoré poskytujú gél hojne používaný pri liečení kožných chorôb. Bol známy už v dobe 1 500 rokov pred Kristom, kedy ho popísali egyptskí lekári. Rastlina pôvodne pochádza od Mysu dobrej nádeje a divoko rastie v Afrike a na Madagaskare. Komerčne sa pestuje v Karibiku, v Stredomorí, v Japonsku a v USA.

Využitie aloe vera


Aloe vera hojí spáleniny (aj spálenie od slnka), rezné ranky a odreniny, bodnutia hmyzom, menšie vriedky a omrzliny. Táto rastlina ďalej zmierňuje svrbenie pri pásovom opare a môže pomôcť pri odstránení bradavíc. Pri vnútornom použití aloe upokojuje vredy a zlepšuje poruchy zažívania.

Účinky aloe vera

Vedci ešte úplne presne nevedia, akým spôsobom aloe vera pôsobí, ale identifikovali už niekoľko jeho účinných zložiek. Gél z tejto rastliny je bohatý na protizápalové látky, obsahuje gumovitú hmotu pôsobiacu na koži ako zmäkčovadlo, rovnako ako bradykináza, zložka, ktorá pomáha znižovať bolesť a opuchy. Obsahuje tiež látku zmierňujúcu svrbenie. Táto rastlina tiež rozširuje krvné vlásočnice a umožňuje proces hojenia. Niektoré štúdie dokázali, že ničí alebo tlmí rast niektorých baktérií, vírusov a plesní.

Hoci je aloe vera vhodné na liečenie odrenín a malých rán, nehodí sa pre liečbu väčších a infikovaných rán. V štúdii 21 žien v nemocnici v Los Angeles, u ktorých došlo k infekcii v rane po cisárskom reze, sa pri aplikácii gélu z tejto rastliny predĺžila doba hojenia z 53 na 83 dní.

Gél z aloe vera silne pôsobí na poškodenú kožu. Pomáha pri liečení ľahších popálenín, slnečných spálenín, menších rán a zmierňuje bolesti a svrbenie pri pásovom opare. Gél z tejto rastliny tiež vytvára nepriedušný zvlhčujúci film, takže rany nevysychajú. Svojou schopnosťou rozširovať vlásočnice zvyšuje prítok krvi a urýchľuje hojenie a regeneráciu kože. Prináša tiež úľavu pri ľahších omrzlinách a svojím antivírusovým pôsobením podporuje liečenie bradavíc.

Gél z aloe vera sa tiež používa na prípravu roztoku na liečenie zápalových ťažkostí vrátane vredového ochorenia. Jeho vnútorné použitie je však pomerne málo preskúmané. V Japonsku zistili, že purifikované zložky aloe vera potláčajú žalúdočnú sekréciu a zabraňujú poškodeniu sliznice.

Podľa jednej štúdie so šťavou z tejto rastliny sa podarilo úspešne vyliečiť 17 z 18 pacientov s peptickým vredom. Chýbalo však porovnanie so skupinou ktorá by užívala placebo. Jedno komerčné laboratórium v USA vykonáva pokusy s liečením pacientov s ulceróznou kolitídou (bežným typom zápalu hrubého čreva) zmesou látok z tejto rastliny. Iné vedecké práce skúmajú účinnosť tejto rastliny ako možného protivírusového a imunitného prostriedku pri liečbe AIDS, ako terapiu pri leukémií a iných zhubných ochoreniach a aj ako podpornú liečbu pri cukrovke.

Nežiadúce účinky

Aloe vera je veľmi bezpečné a nevyvoláva žiadne vedľajšie účinky, len ojedinele môže dôjsť k alergickej reakcii so svrbením a začervenaním kože. V tomto prípade prerušte liečbu. Pri vnútornom užívaní šťavy z tejto rastliny môžu nastať kŕče alebo hnačky, tento jav nastane v prípade nedokonalého spracovania šťavy. Nikdy neužívajte šťavu z tejto rastliny v tehotenstve alebo pri dojčení.

Užívanie aloe vera

Lokálne je možné užívať gél z aloe vera opakovane, zvlášť pri spáleninách. Votrite ho do postihnutej kože a opakujte podľa potreby. Najúčinnejší a najekonomickejší je čerstvý gél zo živých listov tejto rastliny. Ak máte túto rastlinu doma, vyrežte z nej niekoľko listov a pozdĺžne ich prerežte. Vytekajúcim gélom potrite postihnuté miesto. Pre vnútorné použitie užívajte pol až tri štvrte šálky šťavy z tejto rastliny.

Tiež môžete brať každý deň pol kapsuly podľa návodu na etikete. Vnútorne užívajte šťavu z tejto rastliny medzi jedlami. Inou liečivou formou je tzv. latex, žltý výťažok z vnútorných listov, ktorý je silným preháňadlom, a preto sa musí užívať šetrne a pod dohľadom lekára.

Zaujímavosti a rady

Dužinaté, gélom naplnené listy tejto rastliny slúžia na výrobu liečivých piluliek a šťavy. Nepomýľte si aloe vera s horkým latexom z aloe, ktorý sa predáva ako preháňadlo a môže spôsobiť kŕče a hnačky. Zvlášť tehotné a dojčiace ženy nesmú latex nikdy používať. Ak máte zdravotné problémy poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Aloe vera
5 (99.2%) 25 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Ploštičník Ploštičník, používaný už dlho na liečenie ženských ťažkostí, dorastá do výšky až 2,5 metra a je nápadný svojimi bielymi chlpatými kvetmi. Jeho domovom...
Vitamín B12 Aj ľahký nedostatok vitamínu B12 môže zvyšovať riziko srdcových ochorení, depresie a možno aj Alzheimerovej choroby. Vitamín B12, inak tiež nazývaný k...
Lupienka (psoriáza) Lupienka (psoriáza) je ochorenie kože, pri ktorom sa cyklicky striedajú vzplanutia a obdobia pokoja, život síce neohrozuje, ale je nepríjemné a nieked...
Žlčové kamene Asi u desiatich percent dospelých dochádza v žlčníku k tvorbe kamienkov, ktoré vyvolávajú bolestivé kŕče. Diéta s vysokým obsahom vlákniny a s potravi...
Aminokyseliny Každá bunka v tele potrebuje k svojmu využitiu aminokyseliny. Sú to bielkoviny obsiahnuté v potrave aj ľudskom organizme. Potravinové doplnky pomáhajú...
Pau d´arco Liečivé substancie sa získavajú z vnútornej časti kôry stromu Lapacho - Tababuia impetiginosa. Ten je domovom v dažďových lesoch južnej Ameriky. Miest...
Choroby kože Koža je najväčší telesný orgán zodpovedný za množstvo funkcií. Je tiež zraniteľná najrôznejšími chorobami, ktorých príčina nemusí byť vždy jasná. Chor...
Rosacea Červená tvár ľudí so svetlou pleťou nemusí byť známkou zdravia, ale príznakom choroby zvanej acne rosacea (niekedy len rosacea). Liečba zatiaľ vlastne...