aloe veraStarí Egypťania objavili liečivú silu aloe vera už dávno predtým, ako sa dostala k vláde kráľová Kleopatra. Chladivý, upokojujúci gél z vnútornej časti listov aloe vera bol používaný pri liečení popálenín a na hojenie menších rán. Je tiež základom šťavy utišujúcej zažívacie ťažkosti. Aloe patrí medzi sukulenty z čeľade ľaliovitých.

Má dužinaté listy, ktoré poskytujú gél hojne používaný pri liečení kožných chorôb. Bol známy už v dobe 1 500 rokov pred Kristom, kedy ho popísali egyptskí lekári. Rastlina pôvodne pochádza od Mysu dobrej nádeje a divoko rastie v Afrike a na Madagaskare. Komerčne sa pestuje v Karibiku, v Stredomorí, v Japonsku a v USA.

Využitie aloe vera


Aloe vera hojí spáleniny (aj spálenie od slnka), rezné ranky a odreniny, bodnutia hmyzom, menšie vriedky a omrzliny. Táto rastlina ďalej zmierňuje svrbenie pri pásovom opare a môže pomôcť pri odstránení bradavíc. Pri vnútornom použití aloe upokojuje vredy a zlepšuje poruchy zažívania.

Účinky aloe vera

Vedci ešte úplne presne nevedia, akým spôsobom aloe vera pôsobí, ale identifikovali už niekoľko jeho účinných zložiek. Gél z tejto rastliny je bohatý na protizápalové látky, obsahuje gumovitú hmotu pôsobiacu na koži ako zmäkčovadlo, rovnako ako bradykináza, zložka, ktorá pomáha znižovať bolesť a opuchy. Obsahuje tiež látku zmierňujúcu svrbenie. Táto rastlina tiež rozširuje krvné vlásočnice a umožňuje proces hojenia. Niektoré štúdie dokázali, že ničí alebo tlmí rast niektorých baktérií, vírusov a plesní.

Hoci je aloe vera vhodné na liečenie odrenín a malých rán, nehodí sa pre liečbu väčších a infikovaných rán. V štúdii 21 žien v nemocnici v Los Angeles, u ktorých došlo k infekcii v rane po cisárskom reze, sa pri aplikácii gélu z tejto rastliny predĺžila doba hojenia z 53 na 83 dní.

Gél z aloe vera silne pôsobí na poškodenú kožu. Pomáha pri liečení ľahších popálenín, slnečných spálenín, menších rán a zmierňuje bolesti a svrbenie pri pásovom opare. Gél z tejto rastliny tiež vytvára nepriedušný zvlhčujúci film, takže rany nevysychajú. Svojou schopnosťou rozširovať vlásočnice zvyšuje prítok krvi a urýchľuje hojenie a regeneráciu kože. Prináša tiež úľavu pri ľahších omrzlinách a svojím antivírusovým pôsobením podporuje liečenie bradavíc.

Gél z aloe vera sa tiež používa na prípravu roztoku na liečenie zápalových ťažkostí vrátane vredového ochorenia. Jeho vnútorné použitie je však pomerne málo preskúmané. V Japonsku zistili, že purifikované zložky aloe vera potláčajú žalúdočnú sekréciu a zabraňujú poškodeniu sliznice.

Podľa jednej štúdie so šťavou z tejto rastliny sa podarilo úspešne vyliečiť 17 z 18 pacientov s peptickým vredom. Chýbalo však porovnanie so skupinou ktorá by užívala placebo. Jedno komerčné laboratórium v USA vykonáva pokusy s liečením pacientov s ulceróznou kolitídou (bežným typom zápalu hrubého čreva) zmesou látok z tejto rastliny. Iné vedecké práce skúmajú účinnosť tejto rastliny ako možného protivírusového a imunitného prostriedku pri liečbe AIDS, ako terapiu pri leukémií a iných zhubných ochoreniach a aj ako podpornú liečbu pri cukrovke.

Nežiadúce účinky

Aloe vera je veľmi bezpečné a nevyvoláva žiadne vedľajšie účinky, len ojedinele môže dôjsť k alergickej reakcii so svrbením a začervenaním kože. V tomto prípade prerušte liečbu. Pri vnútornom užívaní šťavy z tejto rastliny môžu nastať kŕče alebo hnačky, tento jav nastane v prípade nedokonalého spracovania šťavy. Nikdy neužívajte šťavu z tejto rastliny v tehotenstve alebo pri dojčení.

Užívanie aloe vera

Lokálne je možné užívať gél z aloe vera opakovane, zvlášť pri spáleninách. Votrite ho do postihnutej kože a opakujte podľa potreby. Najúčinnejší a najekonomickejší je čerstvý gél zo živých listov tejto rastliny. Ak máte túto rastlinu doma, vyrežte z nej niekoľko listov a pozdĺžne ich prerežte. Vytekajúcim gélom potrite postihnuté miesto. Pre vnútorné použitie užívajte pol až tri štvrte šálky šťavy z tejto rastliny.

Tiež môžete brať každý deň pol kapsuly podľa návodu na etikete. Vnútorne užívajte šťavu z tejto rastliny medzi jedlami. Inou liečivou formou je tzv. latex, žltý výťažok z vnútorných listov, ktorý je silným preháňadlom, a preto sa musí užívať šetrne a pod dohľadom lekára.

Zaujímavosti a rady

Dužinaté, gélom naplnené listy tejto rastliny slúžia na výrobu liečivých piluliek a šťavy. Nepomýľte si aloe vera s horkým latexom z aloe, ktorý sa predáva ako preháňadlo a môže spôsobiť kŕče a hnačky. Zvlášť tehotné a dojčiace ženy nesmú latex nikdy používať. Ak máte zdravotné problémy poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.