bodnutie-hmyzomAk idete za krásneho letného dňa na prechádzku alebo si vonku urobíte piknik, často za to zaplatíte bodnutím alebo uhryznutím hmyzom. Našťastie nám príroda dáva prostriedky proti nepríjemným následkom – svrbeniu a opuchu. Ako liečiť bodnutie hmyzom a ako mu predchádzať?

Počas letného obdobia a v niektorom podnebí po celý rok, bývajú ľudia často poštípaní komármi, muchami, mravcami alebo kliešťami, prípadne dostanú žihadlo od včiel, ôs či dokonca sršňov. Bodnutie hmyzom a uhryznutie môže svrbieť a značne bolieť, aj keď to nebýva nič vážne, no v niektorých prípadoch je nutná aj lekárska starostlivosť.

Ak sa na vás v neznámej krajine prisaje kliešť, poraďte sa s lekárom, najmä keď sa okolo uhryznutia vytvorí kruhovité začervenanie kože. V niektorých krajoch a regiónoch prenášajú kliešte závažné ochorenia, predovšetkým zápal mozgu (encefalitídu) a boreliózu. Ak patríte k ľuďom (je to asi jeden človek z päťdesiatich), ktorí majú na hmyzí – hlavne včelí – jed alergickú reakciu, ihneď vyhľadať lekársku pomoc, ak vás tento hmyz poštípe.

Príčiny bodnutia hmyzom


Hmyzí jed obsahuje toxíny, ktoré v mieste bodnutia či uhryznutia vyvolávajú pálenie, svrbenie a opuchy. Niektoré druhy hmyzu hryzú preto, aby získali krv pre svoju výživu – napríklad ovady, muchy, komáre a kliešte. Iné druhy hmyzu bodajú väčšinou len vtedy, ak sa cítia ohrozené ako osy, včely a sršne.

Pravdepodobnosť, že dostanete žihadlo, keď okolo vás poletuje včela či osa, zvýšite tým, že mávate a oháňate sa rukami alebo máte pestré šaty, voniate parfumom či práve jete sladké a lepkavé jedlo. Ďalšia dobrá možnosť, ako dostať žihadlo, je byť v blízkosti osieho hniezda, obzvlášť bojovné sú osy z lesov a lúk.

Príznaky bodnutia hmyzom

Bodnutie  hmyzom sprevádza pálenie, svrbenie, začervenanie, opuch postihnutého miesta, taktiež cirkulárne začervenanie okolo postihnutého miesta, ktoré sa vyvinie niekoľko dní po uhryznutí. Objaviť sa môže i alergická reakcia (poprípade nealergická reakcia na mnohopočetné uhryznutie či bodnutia): opuch očí, jazyka, krku a pery, nauzea, búšenie srdca a sťažené dýchanie.

Liečba bodnutia hmyzom

Než použijete akékoľvek doplnky, odstráňte z miesta bodnutia žihadlo (v prípade včelieho bodnutia). Ako prvý prostriedok môžete použiť bromelín, bielkoviny tráviaci enzým z ananásu, ktorý dokáže obmedziť opuch.

Užívajte ho, kým príznaky nezmiznú. Lokálne liečenie rovnako pomáha zahojiť kožu: levanduľový olej upokojuje svrbenie, krém z nechtíka zmierňuje opuchy a pálenie a má aj antiseptický účinok, ktorý pomáha zabrániť infekcii. Rovnako prospešný je olej tea tree.

Ak ste dostali žihadlo od včely alebo osy, budete na zmiernenie opuchu a bolesti potrebovať ešte ďalšie doplnky. Vitamín C a flavonoid kvercetín sú antihistaminiká, ktorá potláčajú uvoľňovanie histamínu, zápalovej látky, ktorá sa v tele tvorí ako reakcia na jed. Oba doplnky začnite brať čo najskôr a pokračujte, kým príznaky nezmiznú. Tinktúry z echinacey, ľubovníka, myrhy, aloe vera alebo nechtíka nanesené priamo na miesto bodnutia či uhryznutia hmyzom tiež môžu zmierniť účinky jedu.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri bodnutí hmyzom

  • bromelín 500 mg trikrát denne nalačno, kým nevymiznú príznaky (má dodať 6000 GDU alebo 9000 MCU denne)
  • levanduľový olej naneste niekoľko kvapiek na postihnuté miesto niekoľkokrát denne (používajte 1 až 2 kvapky každých 15 minút do vymiznutia ťažkostí)
  • nechtíkový krém podľa potreby votrite malé množstvo krému do postihnutého miesta niekoľkokrát denne
  • vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
  • kvercetín – podľa dávkovania na škatulke (najlepšie účinkuje spolu s bromelínom)
  • olej tea tree podľa potreby kvapnite aj kvapku na postihnuté miesto niekoľkokrát denne (pri podráždení kože prestaňte olej používať)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak dostanete väčšie množstvo žihadiel, aj keď nie ste alergický, môže to byť nebezpečné. Rovnako ak sa vyvinie okolo postihnutého miesta okrúhla červená škvrna alebo sa na mieste vpichu vytvorí vred a infikuje sa, ak sa objaví horúčka, sťažené dýchanie, intenzívna bolesť, alebo stuhnutosť končatiny. Ak máte alergickú reakciu na bodnutie hmyzom, vyhľadajte okamžite lekára. Ak ste alergik, noste so sebou vybavenie prvej pomoci, ktoré máte predpísané lekárom.

Bodnutie hmyzom – zaujímavosti a rady

Hoci väčšina éterických olejov sa nemá nanášať priamo na kožu, levanduľový olej je výnimkou. Votrite ho na postihnuté miesta, ale chráňte pred ním oči. Pre rýchlu úľavu pri uhryznutí alebo bodnutí hmyzom použite lokálne namiesto levanduľového oleja bromelín. Otvorte dve kapsuly a prášok premiešajte s malým množstvom vody tak, aby vznikla pasta, ktorú naneste na postihnuté miesto uhryznutia alebo bodnutia hmyzom.

Používajte pred odchodom z domu repelent. Dobrými prírodnými repelentmi sú citronelový a tea tree olej, votrite ich priamo do kože. Nepoužívajte vodu po holení, lak na vlasy, parfumy sladko voňajúce krémy a pleťové vody – to všetko hmyz priťahuje. Nepokúšajte sa hmyz rozpučiť. Ak sa okolo vás rojí hmyz, pokračujte v chôdzi alebo si ľahnite na zem a prikryte si hlavu.