Paradentóza, čiže parodontitída je súčasne so zubným kazom najčastejšou príčinou poškodenia chrupu. Ide o zápalové ochorenie ďasien spôsobené poškodením väzivového a kostného závesného aparátu zubov. Pri tomto bolestivom ochorení dochádza k ustupovaní ďasien a k odhaľovaniu zubných krčkov sprevádzané krvácaním.
V tých najhorších prípadoch sa zuby začínajú vyviklávat a vypadávať. Najčastejšie sú paradentózou postihnutí ľudia od 30. roku veku, avšak vysoké percento ochorenia ďasien postihuje už školákov. Paradentóza sa vyskytuje u 80 – 90% populácie.
Príčiny paradentózy
Na zápaloch ďasien sa môže podieľať niekoľko rôznych faktorov. Najčastejším z nich je zubný plak. V plaku sa nachádzajú baktérie, ktoré vylučujú sírne kyseliny rozpúšťajúce tvrdú vápnikovú a fosfátovú minerálnu matricu zubnej skloviny. Ďasno potom reaguje zápalom.
Ďalšou príčinou tvorby zápalu v ústnej dutine je nedostatočná ústna hygiena. Preto plak zasahuje až do ďasnového žliabku. Dochádza k zahnisaniu, ktoré spôsobuje nepríjemný zápach z úst. Nedostatočná ústna hygiena vedie tiež k tvorbe zubného kameňa. V niektorých prípadoch môžu paradentózu zapríčiniť tiež hormonálne zmeny v tehotenstve.
Príznaky paradentózy
Paradentóza je nebezpečné ochorenie zvlášť preto, že jej príznaky sú spočiatku veľmi nenápadné. Niekoľko rokov prebieha bezbolestne. Z toho dôvodu nebýva ošetrená v prvých štádiách. Ako prvé vás môže varovať krvácanie ďasien, najčastejšie pri ústnej hygiene alebo pri jedle.
Choré ďasno je väčšinou tmavšie ako zdravé. Obvyklým sprievodným javom je zvýšená citlivosť zubov na teplo a chlad. Ak sa toto ochorenie nediagnostikuje včas, dochádza do pokročilého štádia. Toto štádium je charakteristické tvorbou medzier medzi zubami, tie sa potom uvoľňujú a odhaľujú sa zubné krčky.
Liečba paradentózy
Najúčinnejšou liečbou paradentózy je odstránenie hlavných príčin jej vzniku. Je teda potrebné prísne dodržiavať potrebnú ústnu hygienu. Zubný plak je nutné odstraňovať najmenej dvakrát denne, pokiaľ možno, po každom jedle. Mnohí zabúdajú na čistenie zubov, ale práve to je najdôležitejšie.
Vhodný je nácvik správnej techniky čistenia zubov. V počiatočnej fáze zápalu, je totiž ústna hygiena postačujúca. Ak už však došlo k vytvoreniu zubného kameňa, je nutné navštíviť lekára, pretože tu je potrebné ho odborne odstrániť. Vzhľadom na to, že paradentózu spôsobujú predovšetkým baktérie, je dôležité zistiť o aké baktérie sa jedná a potom nasadiť liečbu príslušnými antibiotikami.
V najťažších prípadoch, v pokročilom štádiu paradentózy nastupuje nevyhnutne nutná operačná liečba. V neposlednom rade sa ponúka dodržiavanie správnej životosprávy a odstránenie stresu.
Čo používať na paradentózu
Významnú úlohu pri prevencii vzniku paradentózy hrá správna výživa. Vhodné sú celozrnné a mliečne výrobky, surová zelenina a ovocie, prípadne multivitamín. Nevhodný je cukor, živočíšne tuky atď.
Kedy navštíviť lekára s paradentózou
Zubnú ordináciu by mal každý z nás navštíviť najmenej dvakrát do roka. Ide o pravidelnú preventívnu prehliadku, pri ktorej je možné odhaliť zárodky paradentózy. Ak tak urobíte, je možné predísť bolestivému zápalovému ochoreniu.