ochorenia kožeKoža pokrýva ľudské telo a súčasne oddeľuje vnútorné prostredie od vonkajšieho. Z väčšej časti je pokrytá ochlpením. Je to najväčší orgán ľudského tela, u dospelého človeka dosahuje až 1,8 m2. Hmotnosť kože môže dosahovať až sedem percent váhy celého tela. Najsilnejšia vrstva kože je na chrbte, naopak najtenšia sa nachádza na očných viečkach, penise a na vlasovej časti hlavy. Ako sa ochorenia kože prejavujú, aké sú príčiny vzniku týchto ochorení a ako ich úspešne liečiť?

Vrásky sú potom estetické nedokonalostí kože. Prvé vrásky sú najčastejšou známkou stresu alebo únavy. V pokročilom veku sa im dá len ťažko vyhnúť. Rozdeľujú sa na vrásky plytké, hlboké a mimické. Koža vytvára ochrannú bariéru medzi vonkajším a vnútorným prostredím, proti škodlivým látkam,mikroorganizmom a UV žiarením.

Sú v nej uložené receptory, ktoré reagujú na teplo, chlad, poranenia kože. Dôležitou funkciou je termoregulácia. Vďaka nej je udržiavaná stála teplota tela. Ukladá tuk, kde sú okrem iného uložené aj vitamíny rozpustné v tukoch. Plní tiež vylučovaciu funkciu. Pomocou mazových a potných žliaz odstraňuje z tela škodlivé chemické látky. V neposlednom rade plní koža funkciu estetickú a komunikačnú (červenanie – možno odhadnúť psychické rozpoloženie).

Rozdelenie kože


Kožu možno rozdeliť na tri základné časti – pokožku (epidermis), zamšu (corium) a podkožné väzivo (tela subcutanea). Farbu kože určujú farbivá melanín, karotén a hemoglobín. Ľudia s tmavšou pleťou majú viac melanínu, pretože melanín má červenohnedú až čiernu farbu. Karotén je oranžové farbivo a hemoglobín je ukrývajúci sa v kožných cievach a vytvára ružovkastú zložku.

Druhy ochorení kože a vrásky

K najznámejším problémom z koží patrí bezpochybne akné, bradavice a ekzémy. Závažnejšie ochorenia kožedermatitída, žihľavka, lupienka alebo dokonca rakovina kože. Z estetického hľadiska (najmä u žien) môže byť problém najmä tvorba vrások.

Liečba ochorení kože, vrások

Liečba akné je vo väčšine prípadov beh na dlhú trať. Nejaký ten pupienok v pubertálnom veku je úplne normálne, nemusí ísť o akné. Akné vzniká zanietením zmesi mazu a rohoviny, najčastejšie na tvári, krku a hrudníka. Ak sa včas nelieči, môže dôjsť k nepeknému zjazveniu. Liečia sa za pomoci kožného lekára, u žien niekedy postačí len vhodná antikoncepcia. Pri vysokom stupni zápalovosti je naporúdzi liečba laserom.

Vo všeobecnosti sa na zlepšenie kvality pokožky považuje za základ užívať B komplex.

V prípade ekzémov je najvhodnejšia liečba bylinná. U dermatitídy sa najčastejšie podávajú antibiotiká. Žihľavku možno liečiť masťou s kortikoidmi, prípadne inými preparátmi proti svrbeniu. Na lupienku zaberá liečba vonkajšia – masti, krémy, roztoky, gély alebo svetloliečba ultrafialovým svetlom.

V súvislosti s plytkými (počiatočnými) vráskami je najdôležitejšia hydratácia a tonizácia pleti a používanie vhodných prípravkov k okysličeniu pleti, tzv. vyrovnanie kyslíkového dlhu a spomalenie vzniku vrások. Na trhu existuje viacero prostriedkov vhodných pre použitie v tomto počiatočnom štádiu tvorby vrások.

Fungujú ako prevencia pred tvorbou hlbokých vrások. V prípade hlbokých vrások možno využiť prostriedky estetickej medicíny – najrôznejšia laserová liečba, kožné implantáty atď. Laserový lúč je zameraný na vrchnú vrstvu kože (epidermis). Dochádza k odstráneniu vody a scelenie všetkých raniek. Môže sa objaviť krátkodobý opuch.

Čo používať na ochorenia kože a na vrásky

Aplikácia kožných implantátov je vhodná v oblasti očí a pier. Vyrovnáva nerovnosti kože a vyhladzuje vrásky. Mimické vrásky robia tvár staršiu a zamračenejšiu než v skutočnosti je. Sú to vrásky na čele, medzi obočím a okolo očí a drobné asymetrie v tvári. Tieto vrásky rieši dnes veľmi obľúbená metóda injekčná aplikácia butulotoxinu.

Vhodný je dostatok vlákniny, klíčkový olej, aloe vera, vitamín E a C, bylinné čaje – púpava, žihľava, nechtík.

Kedy navštíviť lekára s chorobami kože,vráskami

Pri zápalovom akné, ekzéme, psoriáze alebo bradaviciach je vždy nutnosťou navštíviť svojho lekára. V súvislosti s vráskami je veľmi dôležitá prevencia. Ten, kto ich ešte nemá, si s nimi hlavu neláme, ale v každom prípade je vhodné, začať tento problém riešiť, čo najskôr.

Niečo viac k ochoreniam kože a k vráskam

Ochorenia kože ako je napr. akné má vo väčšine prípadov počiatky už v mladosti. Ak sa nelieči, dochádza k zhoršeniu stavu. Ostatné ochorenia kože sú relatívne, môžu postihnúť pacienta už v ranom veku alebo kedykoľvek v priebehu života. Tvorba vrások je u každého individuálna, ale prvé vrásky prichádza spravidla okolo tridsiateho veku. Začínajú sa objavovať náznaky a ak sa na ne nereaguje, zhoršujú sa.