nervové poruchy-účinkyVšetci poznáme pálčivý pocit a brnenie v „presedenej“ alebo „preležanej“ nohe, ktoré vznikajú prechodným stlačením nervu; poruchy nervového systému však bývajú veľmi bolestivé a vleklé. Potravinové doplnky môžu pre zdravie nervových buniek urobiť veľa.

Nervové poruchy môžu postihnúť obe časti nervového systému: centrálny nervový systém skladajúci sa z mozgu a miechy a periférny nervový systém, ktorým sú prevádzané vzruchy z mozgu do celého tela – končatín, srdca, čriev, kože, obličiek atď.

Úzkostné stavy a nespavosť môžu byť spôsobené premrštenou reakciou centrálneho nervového systému na stres. Poruchy mentálnych funkcií, charakteristické pre Alzheimerovu chorobu, sú spôsobované závažnou stratou mozgových buniek, podobne ako u Parkinsonovej choroby, kedy je poškodená mozgová komunikácia.

K poruchám priamo spojeným s periférnym nervovým systémom patrí neuralgia, zníženie citlivosti, pocity brnenia až pálčivé bolesti.

Príčiny nervových porúch


Nervy sa zoskupujú do povrazcov a sú chránené tukovým krytom, nazývaným myelínové pošva. Pretrvávajúca znížená citlivosť, mravčenie alebo bolesť sa dostavujú pri poškodení tejto pošvy alebo priamo zápalom, stlačením či poranením nervových vlákien.

Nervové bunky potrebujú k svojej funkcii vhodnú výživu a dostatočné zásobenie krvou. Tvorba tukových usadenín v menších cievach (ateroskleróza) je hlavnou príčinou zníženého krvného obehu v periférnych nervoch. Je to obvykle spôsobené stravou s vysokým obsahom tukov, vysokým krvným tlakom a nadváhou.

Znížená citlivosť a mravčenie pri niektorých nervových poruchách nemáva zrejmú príčinu. Býva to často postupujúce nervové poškodenie, spojené s vysokou hladinou krvného cukru. Tento stav je známy ako diabetická neuropatia a postihuje predovšetkým dolné končatiny.

Zníženie citlivosti a bolesť v rukách môže byť príznakom tzv. syndrómu karpálneho tunela, ku ktorému dochádza pri zápale a pri stlačení nervu (n. Medianus) v zápästí. Znížená citlivosť a bolesť vystreľujúca dole pozdĺž stehna a lýtka býva spôsobená poruchou platničky alebo iným procesom v chrbtici, ktorý stláča hlavný nerv vedúci k dolným končatinám (n. Iscniadicus).

Príznaky nervových porúch

Nervové poruchy sprevádza znížená citlivosť, brnenie a mravčenie až pálčivá bolesť v nohách, lýtkach alebo v rukách, strata citlivosti v končatinách, vystreľujúce bolesti, najčastejšie v dolných končatinách.

Liečba nervových porúch

Na udržanie dobrého stavu nervového systému užívajte B komplex. Vitamín B6 má protizápalové účinky, čo je obzvlášť dôležité pre pacientov trpiacich diabetickou neuropatiou alebo syndrómom karpálneho tunela. Gamalinolenová kyselina v pupalkovom oleji je tiež veľmi prospešná pri liečení diabetickej neuropatie.

Vitamín B12, ktorého nedostatok mávajú ľudia vyššieho veku, udržuje v dobrom stave myelínové pošvy, rovnako ako esenciálne mastné kyseliny rybieho tuku alebo ľanového oleja, ktoré tiež zaisťujú dobrú komunikáciu medzi mozgom a nervovými bunkami. Alfa-lipoová kyselina má silné antioxidačné účinky.

Horčík je nevyhnutný na prenos nervových a svalových vzruchov, jeho nedostatok môže byť príčinou nervozity a zvýšenej podráždenosti. Ginko dvojlaločné (gingko biloba) má pozitívne účinky na centrálny nervový systém; zvyšuje zásobenie mozgu krvou (a teda aj kyslíkom) a zvyšuje aj prítok krvi do končatín. Čučoriedka tiež upravuje cirkuláciu.

Čo používať na nervové poruchy

  • vitamín B komplex jedna tableta dvakrát denne pri jedle
  • pupalkový olej 1000 mg trikrát denne (môžete nahradiť 1000 mg brutnákového oleja denne)
  • vitamín B12 1000 mcg dvakrát denne (užívajte sublingválne tablety, najlepšie sa vstrebávajú)
  • rybí tuk 2 kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom, vegetariáni môžu nahradiť lyžicou ľanového oleja)
  • alfa-lipoová kyselina 200 mg dvakrát denne (môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi, diabetici musia užívať opatrne)
  • horčík 300 mg dvakrát denne (užívajte pri jedle)
  • ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) pri nedostatočnom obehu 120 mg výťažku denne v dvoch až troch dávkach ku zvýšeniu prekrvenia mozgu až 240 mg denne (štandardizovaný na obsah 24 percent flavonovidov)
  • čučoriedka 100 mg výťažku dvakrát denne (môžete tiež jesť čerstvé čučoriedky)

Kedy navštíviť lekára s nervovými poruchami

Ak máte obdobie zníženej citlivosti a mravčenie veľmi často alebo tieto ťažkosti pretrvávajú, môžu byť známkou skrytej choroby. Ak sa objaví zníženie citlivosti, mravčenie až pálčivosť náhle a trvá dlhšie ako pol hodiny, ak je stav sprevádzaný slabosťou na jednej strane tela, môže to byť mŕtvica, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o nervových poruchách

Orechy a ryby sú bohaté na esenciálne kyseliny, ktoré môžu mať liečivý účinok na nervy. Skúste jesť tieto potraviny aspoň dvakrát týždenne. Ovsený výťažok je dobre známy svojím povzbudzujúcim účinkom na nervy, zvlášť pri poruchách spojených s depresiou a vyčerpaním.

Je možné ho užívať vo forme obilnín (ovsená kaša), v džúse vylisovaný z mladých rastlín alebo vo forme tinktúry. Tinktúra z mučenky upokojuje neuralgické bolesti, nervové poruchy a bolestí spojenej s pásovým oparom; možno ju užívať aj vo forme čaju.

Cvičte, aby ste zvýšili krvný obeh a výživu nervov v končatinách. Nečinnosť zvyšuje nervové ťažkosti, preto neseďte príliš dlho. Nervové bolesti môže zmierniť masť s chilli nanášaná trikrát denne. Upokojujúca bylina ľubovník môže zmierniť nervové bolesti a upokojiť zápal.