kinetózaCestovanie môže znepríjemniť ochorenie nazývané kinetóza (morská choroba). Nepríjemná je aj choroba vznikajúca zmenami časových pásiem. Problémy bývajú našťastie len krátkodobé. Točenie hlavy a závrate mávajú dlhšie trvanie, ale prírodné prostriedky môžu priniesť úľavu.

Väčšina z nás zažila pocity závratov alebo nevoľnosť pri cestovaní autom, lietadlom alebo loďou. A kto zažil naozaj dlhý let, pozná dôverne pocit únavy a poruchy spánkového rytmu vyvolané zmenou časového pásma. Riedka, vodnatá stolica je spôsob, ktorým sa telo zbavuje škodlivých látok a trvá obvykle len niekoľko dní. Pocity neistoty a niekedy aj mdloby alebo závraty, kedy máte dojem, že sa okolo vás točí celý svet, môžu byť vyvolané aj inými faktormi.

Príčiny kinetózy


Kinetóza vzniká, keď sa oči snažia zaostriť na pohybujúcu sa scenériu a vnútorné ucho, ktoré pomáha orientácii v priestore, vysiela do mozgu protichodné signály. Pásmovú chorobu pocítite, keď váš prirodzený denný rytmus nie je synchronizovaný s aktuálnym časom. Epifýza (žľaza s vnútornou sekréciou) vylučuje melatonín regulujúci náš cyklus bdenia a spánku podľa striedania svetla a tmy. Zmena časového pásma tento cyklus narúša. Hnačka býva spôsobená vírusovou alebo bakteriálnou infekciou z kontaminovanej stravy alebo vody.

Príznaky kinetózy

Cestovné ťažkosti sprevádza nevoľnosť a vracanie, závraty, slabosť, pocit neistoty v priestore alebo pocity na odpadnutie, zívanie, únava a ospalosť.

Liečba kinetózy

Čerstvý aj konzervovaný zázvor je veľmi účinný v prevencii a liečbe nevoľnosti spojenej s kinetózou. Pôsobí prakticky okamžite a nemá vedľajšie účinky predpisovaných liekov, ako je ospalosť a neostré videnie. Horčík je dobrý, celkovo tonizujúci prostriedok na upokojenie nervov, ktorý dokáže zmierniť cestovnú nevoľnosť, a tiež vitamín B6 pomáha zmierňovať nauzeu. Mäta pieporná je vo všetkých formách dobrým prostriedkom proti kinetózám. Skúste sa napiť mätového čaju, kvapnúť si mätový olej na jazyk alebo vdychovať jeho vôňu z papierovej vreckovky.

Zvládnuť únavu vyvolanú zmenou časového pásma vám pomôže čínsky ženšen svojimi posilňujúcimi a protistresovými účinkami. Môžete ho užívať súčasne s inými liekmi.

Ak pretrváva kinetóza dlhšiu dobu, vyhľadajte radšej lekársku pomoc na vylúčenie inej, vážnejšie príčiny. Podľa jednej štúdie pomohlo ginko dvojlaločné (gingko biloba), ktoré zvyšuje prietok krvi mozgom, takmer polovici chorých s chronickými závratmi. Je však nutné užívať ho 8 až 12 týždňov, než je patrný účinok. Tiež horčík pôsobí preventívne pri závratoch a morskej chorobe. Vitamín B6, ktorý je nevyhnutný pre normálnu funkciu mozgu a nervov, môže v určitých prípadoch pomáhať pri zmierňovaní chronických závratoch.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri kinetóze

  • zázvor proti kinetóze: 100 až 200 mg štandardizovaného výťažku v tobolkách tri až štyri hodiny pred odchodom, potom každú hodinu podľa potreby (kapsuly dobre zapite)
  • horčík proti kinetóze: 500 mg hodinu pred cestou (užívajte s jedlom)
  • vitamín B6 proti kinetóze: 100 mg hodinu pred cestou, 100 mg o dve hodiny neskôr
  • ginko dvojlaločné (gingko biloba) pri závratoch 80 mg výťažku trikrát denne

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak pociťujete pretrvávajúcu nevoľnosť – môže ísť o ochorenie pečene. Ak sú závraty spojené s pocitom otupenosti, zrýchleným tepom, mdlobami, rozmazaným videním alebo poruchou reči. Taktiež  ak sú závraty čoraz častejšie alebo trvalé.

Kinetóza – zaujímavosti a rady

Kinetóze možno síce predchádzať, ale je ťažké ju liečiť. Vždy radšej použite niektorý prostriedok skôr, než sa objavia prvé príznaky. Sedenie v lietadle po dobu dlhšiu ako štyri hodiny dramaticky zvyšuje riziko vzniku trombov v dolných končatinách, pretože sa okrem spomaleného prietoku krvi uplatňuje i znížená vlhkosť vzduchu. Toto riziko znižuje pravidelné užívanie rybieho tuku. Počas letu sa častejšie prechádzajte a pite veľa tekutín. Ak máte bolesti alebo opuchy na dolných končatinách, vyhľadajte lekára.

Ak ste veľmi unavení, zdriemnite si. Môže vám to pomôcť zvládnuť pásmovú chorobu. Príliš dlhý spánok však prispôsobovanie zhoršuje. Ak sa zdržíte v novom časovom pásme len krátko, prispôsobovanie nie je nutné. Pri morskej chorobe udržujte hlavu pokiaľ možno v pokoji a obmedzte zrakovú stimuláciu. Pomôcť môže aj hlboké dýchanie a čerstvý vzduch. Jedzte len ľahkú netučnú stravu, vynechajte všetko, čo by mohlo zaťažovať žalúdok. K upokojeniu žalúdka pite harmančekový čaj.

Pri pásmovej únave pomáha zmierniť príznaky inhalácia rozmarínového oleja. Hneď po štarte si nastavte hodinky a prispôsobte všetky rutinné úkony – spánok a čas jedla – času v cieľovom mieste. Nepite alkohol a nezvyšujte množstvo vody a iných tekutín, ktoré pijete. Pokúste sa vyhnúť kofeínu. Pri točení hlavy a závratoch sa vyhýbajte rýchlym zmenám polohy tela, zvlášť rýchlemu vstávaniu z polohy ležmo, a prudkým pohybom hlavy. Môžu vám pomôcť techniky k zníženiu citlivosti. Pohybujte niekoľkokrát za sebou hlavou spôsobom, ktorý vám vyvoláva točenie hlavy, a opakujte to denne po niekoľko týždňov.