Angelika čínskaAngelika čínska (archangelika) je prísadou mnohých ženských potravinových doplnkov. Je tradičným tonikum používaným v Ázii na posilnenie ženského reprodukčného ústrojenstva. Jej popularita je len o málo menšia než popularita ženšenu, hlavne v Číne a Japonsku.

Západná veda o účinnosti angeliky zatiaľ nie je príliš presvedčená. Hoci angelika čínska rastie divoko, v Číne sa pestuje vo veľkom rozsahu ako bylinka (druh Angelica sinensis), v Japonsku potom ako Angelica acutiloba.

Mnoho žien ju tam denne užíva na udržiavanie dobrého zdravotného stavu. Najrozšírenejší liek je produktom koreňa Angelica sinensis, rastliny s dutým stvolom, dorastajúca do výšky až 2,5 metra s ozdobenými  bielymi kvietkami. Kvetmi pripomína mrkvu, svoju blízku príbuznú. Rastlina sa tiež nazýva Dong Guai alebo Tang Kuie.

Využitie angeliky čínskej


Archangelika môže priniesť úľavu pri menštruačných kŕčoch, môže zmierňovať návaly horúčavy v období menopauzy – prechodu.

Účinky

Predpokladá sa, že angelika udržuje zdravú maternicu a reguluje menštruačný cyklus. Pravdepodobne tiež rozširuje cievy a zvyšuje prietok krvi rôznymi orgánmi. Ani skúsení fytoterapeuti sa však nezhodujú v názore, ako to s jej priaznivými účinkami v skutočnosti je. Jedným z dôvodov neľahkého hodnotenia tejto rastliny je skutočnosť, že sa väčšinou používa v zmesi s inými bylinkami.

Angelika čínska sa tradične používa na liečenie menštruačných a klimakterických problémov. Predpokladá sa, že upravuje nepravidelný cyklus krvácania, zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS), zmenšuje menštruačné bolesti a znižuje frekvenciu návalov u žien v prechode. Pravdepodobne tiež zmierňuje suchosť vaginálnej sliznice v menopauze.

Existujú dve teórie, akým spôsobom angelika pôsobí. Niektorí fytoterapeuti sa domnievajú, že obsahuje rastlinné estrogény (fytoestrogény), ktoré sú slabšie ako estrogény vytvárané v tele, ale tvoria chemické väzby s receptormi estrogénov v ľudských bunkách. Fytoestrogény dokážu účinne obnoviť hormonálnu rovnováhu, napríklad môžu zabrániť návalom v období menopauzy vyrovnaním zníženej hladiny estrogénov.

Iní odborníci pripisujú účinok angeliky čínskej veľkému množstvu kumarínov, ktoré tiež obsahuje. Táto skupina prírodných chemických látok rozširuje krvné cievy, zvyšuje prietok krvi v maternici a iných orgánoch a stimuluje centrálny nervový systém.

Zdá sa, že kumaríny zmierňujú zápaly a svalové kŕče, čo môže prispievať k schopnosti angeliky tíšiť bolesti. Aj keď sa táto rastlina neužíva cielene k znižovaniu krvného tlaku, tento účinok má tiež, pretože rozšírením ciev uľahčuje činnosť srdcovej pumpy a zlepšuje periférny krvný obeh.

Nežiadúce účinky

Angelika čínska môže mať mierne laxatívne účinky a môže niekedy spôsobiť ťažké menštruačné krvácanie. Pokiaľ ju užívate, chráňte sa pred slnkom, pretože koreň obsahuje látky nazývané psoralény, ktoré môžu u niektorých ľudí vyvolať zvýšenú citlivosť na slnečné žiarenie.

Užívanie angeliky čínskej

Pri predmenštruačnom syndróme, menštruačných bolestiach, nepravidelnej menštruácii a návaloch užívajte denne 600 mg výťažku z angeliky. Rovnakého účinku dosiahnete užívaním tinktúry v dávke trikrát denne 30 kvapiek. Či už je v tobolkách, tabletách alebo v tekutej forme, výťažok má byť štandardizovaný na obsah 0,8 až 1,1 percenta ligustilidu. Taktiež môžete užívať prípravky, v ktorých je táto rastlina kombinovaná s rastlinami s podobnými účinkami, napríklad so sladkým drievkom, vitexom alebo sibírskym ženšenom.

Pri príznakoch predmenštruačného syndrómu užívajte angeliku v dňoch, kedy nemáte menštruáciu. Ak trpíte menštruačnými kŕčmi, pokračujte v užívaní do skončenia krvácania. Ak však trpíte menštruačnými kŕčmi bez predmenštruačného syndrómu, užívajte túto rastlinu deň pred očakávanou menštruáciou. Pri návaloch ju užívajte denne. Až po dvojmesačnej liečbe môžete posúdiť predpokladaný účinok.

Zaujímavosti a rady

Podľa jednej súčasnej štúdie nebola angelika čínska (Dong Guai) účinnejšia pri zmiernení symptómov menopauzy ako placebo. Bylinka aj placebo znížili frekvenciu návalov rovnako o 25 až 30 percent. V tejto štúdii bola však angelika testovaná samostatne, kým v Ázii sa užíva v kombinácii s inými bylinkami.

Ak chcete vyskúšať túto bylinku pri menštruačných kŕčoch alebo pri predmenstruačných syndrómoch, dbajte na to aby ste kúpili buď čínsku, alebo japonskú odrodu (A. sinensis alebo A. acutiloba). Americká i európska odroda sa tradične používa pri dýchacích a žalúdočných problémoch. Ani jedna však nemá vplyv na zmiernenie gynekologických ťažkostí.

Angelika sa nemá používať v tehotenstve a pri dojčení. Pri antikoagulačnej liečbe je nutné sa poradiť s lekárom, či ju môžete užívať. Táto rastlina môže vyvolať menštruačné krvácanie a zvýšiť kožnú citlivosť na slnenie. Ak máte zdravotné problémy poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.