čučoriedkaPočas druhej svetovej vojny zistili piloti RAF kurióznu skutočnosť, že sa ich nočné videnie zlepšilo, keď jedli čučoriedkový džem. Ich takmer anekdotické správy podmienili výskum čučoriedky, ktorá sa dnes používa pri liečení širokej palety zrakových porúch a iných ťažkostí.

Hoci plody čučoriedkového kríku sú obľúbenou potravou od prehistorických čias, správy o ich liečebnom využití pochádzajú až zo 16. storočia. Po stáročia sa používali sušené plody čučoriedky alebo listy pri rôznych chorobách vrátane skorbutu (ochorenie z nedostatku vitamínu C), infekcií močových ciest a pri obličkových kamienkoch.

Čučoriedka je nízka kríkovitá trvalka, ktorá rastie v lesoch a na lesnatých lúkach strednej a severnej Európy. Kríčky s týmito sladkými tmavomodrými plodmi – čučoriedkami – možno nájsť aj v západnej Ázii a v skalnatých horách v Severnej Amerike. Liečivou zložkou sú predovšetkým zlúčeniny flavonoidov, známe ako antokyanosidy. Preto je modernou terapeutickou formou čučoriedkový extrakt s vysoko koncentrovaným obsahom týchto látok.

Využitie čučoriedky


Čučoriedka udržuje zdravý zrak, zlepšuje nočné videnie a zlú adaptáciu na ostré svetlo. Plody tejto rastliny liečia mnoho zrakových porúch vrátane diabetickej retinopatie, katarakty a makulárnej degenerácie. Čučoriedkový výťažok posilňuje očné kapilárne cievy a uľahčuje tak prísun okysličenej krvi do sietnice.

Táto rastlina hrá tak významnú úlohu v prevencii a liečbe degeneratívnych ochorení sietnice (retinopatií). Pretože čučoriedky upravujú prietok krvi v kapilárach a väčších cievach, môže byť štandardizovaný čučoriedkový výťažok cenný pre ľudí s nedostatočným krvným obehom v končatinách.

Je vhodný aj na liečenie kŕčových žíl a pri bolestiach a pálení pri hemoroidoch, najmä počas tehotenstva. Liečebný účinok čučoriedkového extraktu na kapiláry môže prospievať ľuďom, ktorým sa ľahko tvoria modriny. Vzhľadom k tomu, že zvyšuje pevnosť kolagénu – bohatého proteínu, ktorý vytvára „chrbticu“ zdravého väzivového tkaniva, môže byť čučoriedka cenná aj v liečbe a prevencii glaukómu (zeleného zákalu), ochorenia spôsobeného vysokým vnútroočným tlakom.

Účinky čučoriedok

Mnohé liečivé hodnoty čučoriedky sa odvodzujú od ich hlavných zložiek, antokyanosidov, ktoré majú silné antioxidačné účinky. Tieto zlúčeniny pomáhajú pôsobiť proti poškodeniu buniek nestabilnými molekulami kyslíka, nazývanými voľné radikály.

Výťažok z čučoriedok je dôležitý rastlinný prostriedok na udržanie zdravého zraku, liečiaci aj iné očné poruchy. Zvlášť dôležitý je jeho účinok na očnej sietnici, čo je časť citlivá na svetlo, nutná k adaptácii na svetlo a tmu. Užíva sa na liečenie šerosleposti rovnako ako zlého videnia, vznikajúceho ako reakcia na prudké denné svetlo.

V jednej štúdii bolo 31 pacientov liečených denným podávaním čučoriedkového výťažku počas 4 týždňov. Užívanie výťažku posilnilo kapiláry a znížilo vnútroočné krvácanie zvlášť v prípadoch diabetických retinopatií (ochorenia sietnice pri ťažkej cukrovke). Ďalej je tento výťažok účinný aj v prevencii makulárnej degenerácie (postihnutie miesta najlepšieho videnia na očnú sietnicu) a katarakty – zákalu očnej šošovky.

Tieto ochorenia sú hlavnými príčinami straty zraku u starších ľudí. V jednej štúdii bolo u 50 pacientov s kataraktou súvisiacou s vekom zistené, že čučoriedkový výťažok v kombinácii s vitamínom E bránil tvorbe katarakty takmer u všetkých sledovaných pacientov.

Aj keď sú nevyhnutné ďalšie štúdie, doterajšie údaje naznačujú, že čučoriedka môže mať ešte ďalšie využitie. V jednej práci sa uvádza, že dlhodobé užívanie tohto extraktu upravilo zrak u krátkozrakých ľudí, hoci nie je jasné, ako k tomuto účinku došlo. Predbežné štúdie u žien ukazujú, že plody tejto rastliny pomáhajú zmierňovať menštruačné kŕče, pretože antokyanosidy uvoľňujú svaly vrátane svalstva krčka. V pokusoch na zvieratách sa prejavilo, že čučoriedkové antokyanosidy môžu vyliečiť aj žalúdočné vredy.

Nežiadúce účinky

V liečebných dávkach sa javí čučoriedka ako veľmi bezpečná a nie sú známe žiadne vedľajšie účinky ani pri dlhodobom podávaní. Pri užívaní tejto rastliny neboli zistené žiadne nepriaznivé účinky u tehotných a dojčiacich žien.

Užívanie čučoriedky

Normálne dávky čučoriedkového výťažku sa pohybujú od 40 do 160 mg dvakrát denne. Nižšia dávka sa väčšinou odporúča pre dlhodobé užívanie vrátane prevencie makulárnej degenerácie, vyššie dávky až do 320 mg denne môžu byť vhodné u chorých s cukrovkou. Plody môžete užívať pri jedle alebo nalačno.

Čučoriedka – zaujímavosti a rady

V Európe sú čučoriedky bežne odporúčané ako súčasť klasickej liečby pri očných chorobách. Nemeckí lekári predpisujú čaj zo sušených čučoriedok ako pomocný liek pri hnačkách. Pri príprave tohto čaju zalejte jednu alebo dve lyžičky sušených plodov (alebo 2/3 lyžičky rozdrvených čučoriedok) šálkou vriacej vody, nechajte asi 10 minút stáť a sceďte. Môžete vypiť až tri šálky čaju denne. Tento čaj možno tiež vychladiť a použiť na kloktanie pri liečení zápalu v ústnej dutine a v krku.

Čučoriedkový výťažok obsahuje 100 až 250-krát väčšie množstvo účinných látok, než koľko ich je obsiahnuté v čerstvých plodoch tejto rastliny. Čučoriedky, ktoré je možné zakúpiť aj vo forme kapsúl, sú populárnym rastlinným liekom rôznych očných ochorení.