Vitamín HVitamín H má životne dôležitú úlohu pri normálnych metabolických funkciách, potravinové doplnky obsahujúce biotín môžu pomôcť pri liečení rôznych porúch a prospieť tým, ktorých strava obsahuje upravované potraviny.

Biotín produkujú tiež črevné baktérie, ale v tejto forme je pre organizmus ťažko využiteľný. Hlavnou formou biotínu je D-biotín. Nedostatok biotínu môže vyvolať zmeny na pokožke a nervové poruchy.

Iné názvy: Biotín

Rozpustnosť vitamínu: vo vode

Funkcia vitamínu H


Vitamín H udržiava zdravé nechty a vlasy, pomáha telu využívať sacharidy, tuky a bielkoviny, diabetikom pomáha biotín udržiavať hladinu krvného cukru. Vitamín H patrí do skupiny takzvaných vitagénov. Vitagény sú látky, ktoré nášmu telu slúžia ako zdroj energie a stavebného materiálu. Je súčasťou mnohých živých buniek, odtiaľ je teda odvodený aj jeho názov (biotín).

Účinky vitamínu H

Vitamín H sa zúčastňuje tvorby rôznych enzýmov a štiepenia sacharidov, tukov a bielkovín z potravy, len tak ich môže organizmus využiť. Biotín má osobitný význam pre využitie glukózy, základného paliva pre organizmus, a pre udržiavanie zdravých nechtov a vlasov.

Ďalšie hlavné priaznivé účinky sú: biotín upravuje kvalitu lámavých a krehkých nechtov a môže spomaľovať vypadávanie vlasov, pokiaľ je však pôsobené jeho nedostatkom. Vo veľmi vysokých dávkach môže biotín pomáhať pri cukrovke, takže hladina krvného cukru (glukózy) zostáva nízka. Navyše môže chrániť pred diabetickýcm poškodením nervov, ktorému pri cukrovke často dochádza. Diabetici sa však musí poradiť s lekárom.

Nedostatok vitamínu H

Nedostatok biotínu rovnako ako kyseliny pantoténovej nebol u dospelých ľudí prakticky nikdy zistený. Dlhodobé podávanie antibiotík však môže viesť k poklesu optimálnej hladiny biotínu. Nedostatok biotínu brzdí rast detí a ich vývoj. Je možné spozorovať šedivenie a šupinatenie kože, spavosť a zníženú odolnosť voči chorobám.

Nadbytok

Pri predávkovaní sa môže objaviť nevoľnosť, vracanie, bolesti v oblasti brušnej a niekedy aj bolesti hlavy. Opatrnosť je potrebná pri precitlivenosti na vitamín H a v tehotenstve.

Zdroje vitamínu H

Biotín je obsiahnutý v pečeni, sójových výrobkoch, orechoch, ovsených vločkách, ryži, jačmeni, strukovinách, karfiolu a nebrúsené pšeničnom zrne. Hlavnými dodávateľmi biotínu pre náš organizmus sú však baktérie, osídlujúce črevo. V kvasničných bunkách sa vyskytuje v osobitnej forme.

Pre organizmus človeka je však biotín dostupný iba v prípade, že dôjde k rozkladu kvasničných buniek. Bohužiaľ, viac ako 90% kvasničných buniek prechádza tráviacim ústrojenstvom nerozložených, pretože náš organizmus nemá dostatočne účinný mechanizmus rozkladu bunkových membrán živých buniek kvasiniek.

Užívanie vitamínu H

Pre biotín rovnako ako pre kyselinu pantoténovú nie sú stanovené presné dávky, ale 30 až 10 mcg biotínu je asi dostatočné množstvo na jeden deň. Toto množstvo stačí na udržanie normálnych telesných funkcií; na liečenie už vzniknutých chorôb sú nutné vyššie dávky.

Zaujímavosti a rady

Biotín udržiava vlasy zdravé, ale nemôže odstrániť plešatosť, pokiaľ nejde o vzácny prípad ťažkého nedostatku biotínu. Rovnako tak nemôže kyselina pantoténová odstrániť šedivenie vlasov spôsobené vekom. Dobrým doplňujúcim zdrojom biotínu sú aj gaštany.