mangánMangán je stopový prvok v organizme a jeho pravidelný prísun v potrave je nevyhnutný pre jeho správnu funkciu. Dlhodobý nedostatok mangánu v potrave vedie predovšetkým k problémom v cievnom systéme, pretože dochádza k nežiaducim zmenám v metabolizme cholesterolu a jeho zvýšenému ukladaniu na cievnu stenu.

Tento jav v dlhodobom meradle značne zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Mangán je dôležitý aj pre správny metabolizmus cukrov a jeho nedostatok môže viesť k nebezpečenstvu ochorenia na cukrovku (diabetes melitus).

Funkcia mangánu


Tento minerál udržiava zdravý cievny systém a zabraňuje ukladaniu cholesterolu na cievne steny. Pri nedostatku mangánu môže dôjsť k ochoreniu cukrovkou. Je nevyhnutnou súčasťou mnohých enzýmov – bielkovín riadiacich chemické reakcie v našom tele. Zasahuje do premeny cukrov, cholesterolu, hormónov štítnej žľazy aj pohlavných hormónov. Pri jeho nedostatku môžeme pocítiť problémy práve na týchto úrovniach.

Účinky

Prebytok mangánu v potrave pôsobí negatívne predovšetkým na nervovú sústavu a pôsobí ťažkosti podobné prejavom Parkinsonovej choroby. Dlhodobé užívanie vysokých dávok mangánu môže podľa niektorých údajov zapríčiniť vznik Parkinsonovej choroby. Mangán nám pomáha strážiť hladinu cholesterolu v krvi. Je vhodný ako prevencia aj doplnok liečby.

Mangán sa podieľa na správnom vývoji našich kostí a chrupaviek. Môže nám poslúžiť ako vhodný doplnok pri liečbe osteoporózy a niektorých kĺbových deformácií. Pokiaľ konzumuje budúca mamička stravu chudobnú na tento minerál, môže dokonca ohroziť vývoj plodu. Ďalej tento minerál ovplyvňuje primeraný rast, vývoj orgánov a správnu funkciu vnútorného ucha, ktoré neskôr zabezpečuje udržiavanie rovnováhy.

Výborný vplyv má mangán tiež na imunitu organizmu, pretože sa významne podieľa na tvorbe základnej protilátky – interferónu, ktorá má schopnosť izolovať a likvidovať niektoré retrovírusy, podporujúce degeneráciu buniek.

Prejavy nedostatku mangánu

Nedostatok väčšinou spôsobuje jeho horšie vstrebávanie, ktoré je častejšia u mužov a osôb, u ktorých sa vyskytuje prebytok železa. Prejavy nedostatku mangánu, ak vynecháme už spomínané kardiovaskulárne problémy spojené s cholesterolom, neboli zatiaľ u ľudí dostatočne opísané. V niektorých prípadoch bolo pozorované narušenie stavby kostí a poruchy rastu, pesimizmus, zhoršenie sluchu, hučanie v ušiach, únavu, nechutenstvo alebo stavy nepokoja.

Nadbytok mangánu

K predávkovaniu z bežnej stravy nemôže dôjsť. Prejavy nadbytku sa tak týkajú skôr prípadov intoxikácie pri ťažbe kovov. Sú charakterizované zvracaním, bolesťami hlavy a poruchou koordinácie pohybovMangán nespôsobuje vo vyšších dávkach akútnu toxicitu.

Nie je však odporúčané užívať extrémne vysoké dávky, či veľmi koncentrované prípravky, pretože mangán vo vyšších dávkach poškodzuje nervovú sústavu. Ak trpíte ochorením pečene, môže vo vašom tele dochádzať k hromadeniu mangánu. Toto nahromadenie má vo svojom dôsledku obdobné prejavy ako Parkinsonova choroba.

Zdroje mangánu

Hlavnými prirodzenými zdrojmi mangánu v potrave je rastlinná strava ako obilniny, hrášok, olivy, čučoriedky, špenát a orechy. V krajinách, kde sa tradične pije veľké množstvo čaju, prijímajú jednu tretinu dennej potreby mangánu práve z tohto nápoja. Ak radi maškrtíte, pokojne si tu a tam doprajte tabuľku čokolády. Kakao, ktoré čokoláda obsahuje, dodá ľudskému organizmu poriadnu dávku mangánu.

Užívanie mangánu

Odporúčaná denná dávka je 2,5-5,0 mg. Dojčiace ženy potrebujú až 9 mg mangánu denne.

Zaujímavosti a rady

Celkový obsah mangánu v našom tele je približne 12-20 mg. Hlavnými zásobárňami sú pečeň a obličky. Množstvo mangánu v tele, hlavne v kostiach, sa však znižuje s vekom. Jeho nedostatok spôsobuje deformáciu kostí a brzdenie rastu.