Rosacea-účinkyČervená tvár ľudí so svetlou pleťou nemusí byť známkou zdravia, ale príznakom choroby zvanej acne rosacea (niekedy len rosacea). Liečba zatiaľ vlastne neexistuje, ale je možné zvládnuť príznaky tohto chronického ochorenia a predísť vážnejšiemu poškodeniu kože.

Prvými zmienkami acne rosacea sú recidivujúce začervenané škvrnky na lícach, nose, čele a brade a objavenie maličkých cievok priamo pod kožou.

Ak ochorenie postupuje, koža na tvári sa stáva červenšia a neskôr aj trvalo zapálená, môžu sa tvoriť aj hrbolčeky. Niekedy sú postihnuté aj oči, objavuje sa svrbenie a pálenie. Pri ťažkej forme sa na nose vytvára prebujnené tkanivo (len u mužov).

Odhaduje sa, že asi každý dvadsiaty človek trpí rosaceou, najväčšie riziko je u ľudí so svetlou pleťou. U žien býva ochorenie trikrát častejšie ako u mužov, ale muži mávajú vážnejšie príznaky. Zvlášť zraniteľní sú fajčiari, pretože fajčenie zhoršuje krvný obeh. Bez liečenia sa rosacea zhoršuje, ku klasickej liečbe patrí dlhodobé podávanie antibiotík.

Príčiny choroby Rosacea


K ochoreniu acne rosacea dochádza na podklade neznámych genetických alebo ekologických faktorov, ktoré spôsobujú, že cievky v koži stratia svoju pružnosť, ľahko sa rozširujú a niekedy zostanú roztiahnuté trvalo. Jednou z možných príčin acne rosacea sú aj abnormality krvných ciev.

Záchvaty ochorenia môžu byť vyvolané akýmkoľvek podmetom, ktorý spôsobí začervenanie, patria medzi ne ostré alebo korenené jedlá a nápoje, alkohol, kofeín, chlad alebo sálavé teplo, nadmerné cvičenie, hormonálne zmeny (najmä v čase prechodu), stres a niektoré lieky – napr. kyselina nikotínová, predpisovaná pri chorobách srdca, alebo lieky na vysoký krvný tlak.

Príznaky choroby Rosacea

Rosacea je sprevádzaná častými, dlho trvajúcimi začervenaniami kože tváre, nosa, brady a čela. Pocitom pevne napätej kože tváre, malými červenými škvrnami a uzlíkmi na postihnutých miestach, hrboľatým, začervenaným a zväčšeným nosom. Krvou podliate, páliace oči.

Liečba choroby Rosacea

Acne rosacea je chronické ochorenie, preto je nutné užívať doplnky dlhší čas alebo natrvalo. Môže trvať mesiac, než sa objavia prvé známky zlepšenia. Začnite vitamínmi skupiny B, potom pridajte vitamín C, minerály a esenciálne mastné kyseliny omega-3 obsiahnuté v rybom tuku, ak je to nutné. Všetko môžete brať spoločne s antibiotikami, ktoré patria ku klasickej liečbe.

Je dôležité užívať ešte zvlášť dávku riboflavínu navyše, pretože zlepšuje sekréciu hlienu a podporuje odstraňovanie bunkového odpadu. Vitamín C posilňuje cievy a väzivové tkanivo medzi kožnými bunkami. Okrem toho znižuje vylučovanie histamínu, látky, ktorá rozširuje cievy ako odpoveď na alergizujúce podnety.

Zinok pomáha hojiť horné vrstvy kože (epidermis) a reguluje hodnoty vitamínu A v krvi. (Pri dlhšom užívaní pridajte meď.) Esenciálne mastné kyseliny v rybom tuku alebo ľanovom oleji tlmia zápal, kontrolujú využitie živín v bunkách a tvorbu prostaglandínov – látok podobných hormónom.

Čo používať na chorobu Rosacea

  • Vitamín B komplex jednu tabletu ráno pri jedle
  • riboflavín 50 mg denne navyše k B komplexu (sfarbuje tmavo moč)
  • vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
  • zinok 30 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako mesiac, pridajte 2 mg medi)
  • rybí tuk 2 kapsuly denne

Kedy navštíviť lekára s chorobou Rosacea

Ak sa objavia u vás nejaké prejavy. Ak nedostane po začervenaní vaša tvár rýchlo opäť normálnu farbu. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o chorobe Rosacea

Ľudia používajúci make-up si môžu poradiť s pretrvávajúcim začervenaním kože nanesením tenkej vrstvičky základného zeleného make-upu pod obvyklé líčidlo. Muži s acne rosacea môžu obmedziť zápalové vzplanutia, ak budú užívať elektrický holiaci strojček miesto žiletky.

Zapálenú kožu môžete upokojiť umývaním silným harmančekovým a nechtíkovým čajom; po jednej lyžici od oboch liečiviek prelejte 500 ml horúcej vody a nechajte 20 minút lúhovať, potom sceďte a použite na umývanie tváre.

U niektorých pacientov s rosaceou možno nájsť veľké množstvo drobných roztočov v ľudských vlasových folikuloch. Príčinou je pravdepodobne zlyhanie imunitného systému. Riboflavín a B vitamíny môžu obmedziť ich rast. Používajte nemastný make-up bez vône a čistiace pleťové vody. Nikdy neužívajte na tvár adstringentné látky. Po umytí sa osušte ľahkými dotykmi, nikdy kožu netrite. Na slnku používajte ochranný krém s faktorom najmenej 15. Rybí tuk dokáže účinne zmierniť zápal a obmedziť zápalové vzplanutia choroby rosacea.

Rosacea
4.9 (98.33%) 24 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Vysoký krvný tlak (hypertenzia) Pre vážne zdravotné problémy, ktoré pôsobia, a pre nedostatok zjavných príznakov získal vysoký krvný tlak - hypertenzia - povesť tichého zabijaka. Zme...
Osýpky Choroba je výsledkom infekcie vírusom osýpok. Ide o jedno z najčastejších detských ochorení na celom svete. Jeho existencia pretrváva v rozvojových kr...
Zápcha Aké sú príčiny vzniku, prečo zápcha vzniká a ako sa jej účinne zbaviť? Pravidelné cvičenie a strava bohatá na vlákninu a tekutiny sú nevyhnutne potreb...
Ľubovník bodkovaný Dnes je liečivá rastlina ľubovník bodkovaný populárna ako prírodný liek proti depresiám. Je to šetrnejšia alternatíva klasickej liečby a má oveľa mene...
Serenoa plazivá (saw palmetto) Serenoa repens (serenoa plazivá alebo Saw Palmetto) je malá plazivá palma, rastie divoko v južných štátoch USA. Americkí indiáni jedli listy tejto mal...
Hnačka Aj keď je hnačka vysoko nepríjemná, má hnačka značný význam: je to spôsob ako zbaviť organizmus škodlivých toxínov. Táto celkom častá (a veľmi znepoko...
Vitamín K V roku 1930 zaznamenali dánski bádatelia, že sa u malých kurčiat kŕmených potravou bez tuku vyvinuli krvácavé stavy. Problém nakoniec vyriešili použív...
Chróm Chróm je stopový prvok pôsobiaci ako odtučňovací prostriedok, staviteľ orgánov, liek pri cukrovke a zbraň proti srdcovým chorobám. Je nevyhnutný pre r...