hloh-obyčajný-účinkyHloh je buď ker, alebo strom dorastajúci až do výšky 9 metrov. Celé stáročia je vysádzaný a orezávaný ako živý plot okolo záhrad a polí. Spĺňa tak dve úlohy – pekne vyzerá a odrádza votrelca. Kvitne peknými bielymi kvetmi a rodí jasavo červené malvičky. Má však tiež veľké tŕne (jedna legenda tvrdí, že Kristova koruna bola uvitá z tŕnistých konárov hlohu).

Ak vám váš lekár zistí niektoré srdcové ochorenie, budete chcieť vedieť o hlohu čo najviac. Hloh, používaný po stáročia ako močopudný prostriedok a liek pri obličkových a močových kameňoch, je dnes populárnym liekom pri srdcových ťažkostiach.

Znalosť prospešných účinkov tejto rastliny pri ochrane pred srdcovými chorobami sa veľmi rozšírila medzi ľuďmi v najrôznejších dobách a krajinách – od starých Grékov k americkým Indiánom, ktorí rastlinu považovali za mocne pôsobiaci srdcový liek.

Základ moderného použitia hlohu položil v 19. storočí írsky lekár dr. D. Green z Ennis, ktorý mal veľké úspechy pri liečení srdcových ochorení. Green svoj srdcový liek prísne tajil. Až po jeho smrti v deväťdesiatych rokoch 19. storočia sa prezradilo, že jeho “tajným” liekom bola tinktúra z hlohových plodov.

Využitie hlohu


Táto rastlina utišuje bolesti na hrudi pri angine pectoris, znižuje vysoký krvný tlak, u chorých so srdcovými chorobami zlepšuje výkonnosť srdcového svalu, upravuje arytmiu (nepravidelný srdcový tep). Hloh tiež pravdepodobne blokuje enzýmy oslabujúce srdcový sval a tým posilňuje výkonnosť srdca ako pumpy. Pre túto svoju vlastnosť má obzvlášť priaznivé účinky u ľudí s ľahším srdcovým ochorením, ktorí nepotrebujú silné lieky, ako je napríklad digitalis.

Navyše antioxidačné schopnosti hlohu môžu zabraňovať poškodeniu ciev spojeného s tvorbou tukových plátov vo vencovitých srdcových tepnách. Dejiny tejto rastliny ako lieku iných chorôb sú veľmi dlhé. Ako podporný liek má pravdepodobne upokojujúci účinok u ľudí trpiacich nespavosťou. Niektorí výskumníci sa domnievajú, že hloh tiež chráni kolagén, bielkovinu tvoriacu súčasť spojivového tkaniva, ktorá je poškodená niektorými chorobami, predovšetkým artrózou a artritídou.

Účinky hlohu

Táto rastlina priaznivo ovplyvňuje činnosť srdca a tepien, dokáže rozširovať krvné cievy, zvyšovať zásobu srdcovej energie a zlepšovať funkciu srdcového svalu. Tieto nenápadné, ale cenné účinky na srdce môžu súvisieť s jeho bohatými zásobami rastlinných zlúčenín zvanými flavoidy. Predovšetkým s oligomerickými proantokyanidinovými komplexami (OPK), ktoré majú mocnú antioxidačnú účinnosť.

Ako srdcový liek má široké pole pôsobnosti. Rozširuje tepny tým, že ruší účinok enzýmu ACE enzým (angiotenzín), ktorý tepny naopak zužuje. Tento jeho účinok zlepšuje prietok krvi tepnami, a preto je vhodným liekom pre chorých s anginou pectoris. Chronicky stiahnuté tepny môžu viesť k trvale zvýšenému krvnému tlaku (srdce musí proti nepružným tepnám vyvíjať väčší tlak), takže môže u chorých s miernou formou hypertenzie znižovať krvný tlak.

Nežiadúce účinky

Prípravky z hlohu sú všeobecne považované za jeden z najbezpečnejších prípravkov herbálnej medicíny. Niekedy sa uvádza nevoľnosť, vracanie, potenie, únava a kožné vyrážky, ale tieto prejavy sú veľmi zriedkavé. Hloh sa zdá úplne bezpečný aj pri spoločnom užívaní s klasickými liekmi. Naopak – ak ho budete užívať zároveň s nimi, môže sa ich spotreba znížiť. Než však začnete túto rastlinu užívať, poraďte sa so svojím lekárom a rozhodne neznižujte dávky doteraz užívaných liekov ani ich nevynechávajte.

Užívanie hlohu

Odporúčaná dávka hlohového výťažku sa pohybuje medzi 300 až 400 mg denne vo forme kapsúl alebo tabliet a od 1 lyžičky do 1 lyžice tinktúry – v závislosti od typu srdcového ochorenia.

Ľudia s rizikom srdcového ochorenia by mali užívať preventívne doplnky s obsahom 100 až 150 mg výťažku denne – alebo jednu lyžičku tinktúry. Ak užívate väčšie množstvo, pôsobí táto rastlina najlepšie ak je celkové množstvo rozdelené na niekoľko denných dávok. Priaznivé účinky hlohu na váš organizmus sa však môžu prejaviť až za niekoľko mesiacov.

Zaujímavosti a rady

V nemeckej štúdii u 136 chorých s ľahším a stredne ťažkým srdcovým ochorením uvádzali tí pacienti, ktorí užívali výťažok z hlohu, menšiu dýchavičnosť, menšie opuchy členkov a lepšiu fyzickú výkonnosť ako chorí užívajúci placebo. Fyzikálne vyšetrenie aj laboratórne testy potvrdili, že sa stav chorých, ktorí užívali túto rastlinu, sa zlepšil. Avšak u druhej skupiny bol nález nezmenený alebo horší.

V staroveku sa verilo, že hloh chráni domy pred bleskom a ľudí pred diablami, ktorí sa potulovali po zemi pri večerných oslavách prvého mája, keď ste však priniesli jeho kvety do domu, prinášali smolu.

Hloh obyčajný
4.8 (95.71%) 28 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Zápal ďasien Ak ste doteraz nemali problémy s ďasnami, tak je veľmi pravdepodobné, že ich v budúcnosti mať budete. Traja zo štyroch dospelých nad 35 rokov spoznajú...
Vitamín B9 Vitamín B9 je nevyhnutný pre telesné funkcie, ktoré vyžadujú bunkové delenie. Zvlášť dôležitý je pre vývoj plodu a pomáha pri tvorbe kľúčových chemick...
Bolesť hrdla Stres a únava rovnako ako prechladnutie a virózy zvyšujú našu náchylnosť k bolestiam v hrdle. Našťastie ide o ochorenie, ktoré veľmi dobre odpovedá na...
Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) Liečivý výťažok z vejárovitých listov starobylého ginka biloba - ginka dvojlaločného, stromu, ktorý prežíva v Číne už viac ako 200 miliónov rokov, sa ...
Bolesť ucha Bolesť ucha je nepríjemná, či už ide o zápal stredného ucha alebo o zápal zvukovodu (tzv. plavecké ucho). Zápaly stredného ucha sú najčastejšie u malý...
Opuch (edém) Iný názov pre opuch je tzv. Edém. Vznikajú nadmerným hromadením tekutiny v bunkách, tkanivách alebo orgánoch. Môže viesť k ich zväčšeniu a funkcia jed...
Zápal dutín (Sinusitída) Zápal dutín (sinusitída) je zápal vedľajších nosových dutín. Paransálne dutiny (vedľajšie nosové dutiny) sú priestory v lebke. Nachádzajú sa za tvárou...
Depresia Depresia ako ochorenie sa objavuje čoraz častejšie. Vedľa klasickej liečby je možné užívať aj potravinové doplnky, s ktorými možno dosiahnuť výborné v...