unkáriaZ unkárie sa používa kôra alebo koreň. V dažďových lesoch amazonskej kotliny vytvára jedna drevnatá popínavá rastlina na úponu svojich listov dva zahnuté tŕne, ktoré pripomínajú mačacie pazúry. Droga získaná z vnútornej kôry alebo koreňu tejto rastliny je známa pod menom cats claw – tj. „Mačací pazúr“. Hoci existujú početné príbuzné druhy unkárie, k medicínskym účelom sú vhodné len dva úplne špecifické, divoko rastúce druhy, Uncaria tomentosa a Uncaria guianensis, pochádzajúce z Peru a z Brazílie. Veľké kusy kôry unkárie môžete bežne vidieť na juhoamerických vidieckych trhoviskách.

Využitie unkárie


Unkária môže posilňovať imunitu, a preto je vhodná pri liečbe ťažších infekcií, napríklad sinusitídy. Unkária podporuje liečenie rakoviny, môže zmierňovať chronické bolesti, zmierňuje bolesti pri zápaloch kĺbov.

Pôsobenie a účinky unkárie

Moderné vedecké štúdia objavili v tejto rastline niekoľko účinných látok, ktoré zvyšujú aktivitu imunitného systému a potláčajú zápal. Ich prítomnosť vysvetľuje, prečo sa táto rastlina tradične používa proti rakovine, zápalom kĺbov, úplavici, vredom a iným infekčným a zápalovým stavom. Pre potvrdenie týchto účinkov však chýbajú klinické dôkazy.

Unkária a jej hlavné priaznivé účinky

V Nemecku a Rakúsku predpisujú lekári prípravky z tejto rastliny na povzbudenie imunitnej odpovede u chorých s rakovinou, najmä u pacientov oslabených po chemoterapii alebo ožiarení. Niekoľkým zložkám obsiahnutých v unkárii, z ktorých niektoré sa študujú už desiatky rokov, je možné pripísať účinky zvyšujúce imunitu a protinádorové účinky. V roku 1970 opísali vedci látky obsiahnuté vo vnútornej časti kôry a v koreňoch unkárie a nazvali ich prokyanidolické oligoméry, ktoré u zvierat potlačovali rast nádorov. V roku 1980 nemeckí vedci identifikovali v unkárii ďalšie látky posilňujúce imunitný systém a stimulujúce fagocyty, ktoré pohlcujú a ničia vírusy a baktérie.

V roku 1993 odkrylo jedno talianské štúdium inú skupinu látok, nazývanú glykozidy kyseliny quinovej, ktoré majú mnoho priaznivých účinkov. Pôsobia ako antioxidanty, huby, vírusy, zmierňujú zápalové reakcie a potláčajú premenu normálnych buniek na nádorové. Okrem protirakovinových účinkov unkárie pôsobí pravdepodobne aj proti úporným infekciám, ako je zápal vedľajších nosových dutín.

Ďalšie priaznivé účinky

Tradične je unkária pokladaná za účinný prostriedok proti bolestiam. Vzhľadom na svoje vlastnosti môže účinne zmierňovať kĺbové problémy spôsobené artritídou a dnou. K tomu, aby bola presne objasnená úloha, ktorú unkária hrá v liečení artritíd a iných kĺbových ťažkostí, je však potrebný ďalší výskum. Predbežné správy uvádzajú, že ak sa unkária používa v spojení s klasickými liekmi proti AIDS, môže prospievať aj ľuďom infikovaným vírusom HIV, pretože sa zdá, že zosilňuje imunitnú odpoveď.

Niektorí lekári varujú pred užívaním unkárie pri chronických stavoch postihujúcich imunitný systém – predovšetkým pri tbc, roztrúsenej skleróze a reumatickej artritíde. Domnievajú sa, že nadmerné stimulovanie imunitného systému zhoršuje príznaky týchto chorôb. Iní ich však odporúčajú pri autoimúnnych ochoreniach vrátane reumatoidnej artritídy a lupusu. Ďalšie štúdia sú nevyhnutné. Príliš vysoká dávka unkárie môže vyvolať hnačku.

Užívanie unkárie

Dávkovanie unkárie: Užívajte dvakrát denne 1 tabletu obsahujúcu 250mg štandardizovaného extraktu. Alternatívne je možné užívať 1 až 2 ml (20 až 40 kvapiek) tinktúry, takisto dvakrát denne. V surovom stave je táto rastlina (sušená vnútorná časť kôry alebo koreň v nekoncentrovanej forme) k dostaniu vo forme 500 mg alebo 1000 mg kapsúl; tie sa užívajú dvakrát denne do 2000 mg. Čaj zo sušených častí unkárie býva k dostaniu v obchodoch so zdravou výživou; 1 až 2 lyžičky čaju sa sparí šálkou horúcej vody, podľa návodu na balíčku. Dennú dávku tvoria až 3 šálky.

Návod na užívanie unkárie: Unkáriu môžete kombinovať alebo striedať s inými liečivkami, ktoré stimulujú imunitný systém, napríklad s echinaceou. Pre tehotné a dojčiace ženy je unkária nevhodná. U zvierat stimuluje maternicové kontrakcie. Tento účinok unkárie svedčí pre možnosť nebezpečenstva potratu. Takisto sa nemá používať ako antikoncepcia.

Zaujímavosti a rady

Hoci koreň unkárie má vyšší obsah aktívnych látok ako kôra, dáva sa kôre prednosť z ekologických dôvodov. Po odobratí kôry môže rastlina ďalej vegetovať, kdežto odobratím koreňov sa zničia. Ak kúpite štandardizovaný výťažok z kôry, máte zaručenú hladinu aktívnych látok. Výťažok z unkárie je v Nemecku a Rakúsku považovaný za veľmi účinný liek, a preto sa vydáva len na lekársky predpis. Aby ste si boli istí, že užívate správne dávky, kupujte len štandardizované výťažky. Vyhľadajte potravinové doplnky so štandardným obsahom 3 percent alkaloidov a 15 percent polyfenolov.

Kupujte doplnky vyrábané z Uncaria tomentosa alebo Uncaria guianensis. Na trhu je viac bylín, ktoré vyzerajú ako unkárie a môžu mať aj rovnaké meno, ale nie sú to tie pravé. Patria medzi ne prípravky z USA obsahujúce rastlinu Acacia gregii, ktorá má s unkáriou iba zhodné ľudové meno (mačací pazúr).Tablety vyrábané z červenkasto hnedej kôry popínavej unkárie poskytuje prírodný spôsob zvýšenia imunity.

Pri používaní buďte opatrní

Neužívajte unkáriu, ak plánujete tehotenstvo, v tehotenstve, ani pri dojčení. V týchto prípadoch nie je jej bezpečnosť úplne preukázaná a mohlo by dôjsť aj k potratu. Ak máte zdravotné problémy poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.