serenoa repensSerenoa repens (serenoa plazivá alebo Saw Palmetto) je malá plazivá palma, rastie divoko v južných štátoch USA. Americkí indiáni jedli listy tejto malej plazivej palmy, takže pravdepodobne nevedeli, čo to sú prostatické ťažkosti. Európski lekári túto liečivku teraz často predpisujú práve pre ťažkosti spojené so zväčšením prostaty.

Svojím životným rozpätím 700 rokov sa zdá táto rastlina takmer nezničiteľná, odolná suchu, hmyzu aj ohňu. Jej liečivé vlastnosti sú skryté predovšetkým v modročiernych bobuliach, zbieraných zvyčajne v auguste a septembri. Úroda je niekedy nebezpečná, pri trhaní plodov sa môžu ľudia ľahko porezať o pílkovité stopky listov, ktoré sú ostré ako žiletky a navyše risk je štrkáč diamantový, ktorý býva ukrytý v tieni tejto rastliny.

Využitie serenoy repens


Saw Palmetto zmierňuje časté nutkanie na moč a ostatné príznaky zväčšenej prostaty, upokojuje zápal prostaty, môže zvyšovať imunitu a liečiť infekcie močových ciest.

Účinky

Dejiny ľudového používania Saw Palmetto sú veľmi dlhé. Domorodí obyvatelia Ameriky si ju cenili pre jej schopnosť liečiť ochorenia močového ústrojenstva. Novo prisťahovaní si všimli životaschopnosti živočíchov, ktorí sa živili bobuľami palmy Serenoa repens, a dávali tieto plody ľuďom s chatrným zdravím ako posilňujúci liek. Postupom času ich často používali aj na utíšenie kašľa a k úprave trávenia.

Dnes je táto drobná palma známa predovšetkým svojou schopnosťou zmierňovať ťažkosti pri zväčšení prostaty, čo dokazuje aj mnoho výskumných prác.

Hlavné priaznivé účinky

V Taliansku, Nemecku a vo Francúzsku predpisujú lekári bežne Saw Palmetto pri ťažkostiach spôsobených benígnym zväčšením prostaty, označovaným ako BPH – benígna prostatická hypertrofia. Keď sa prostata zväčší (pôvodne je veľká asi ako vlašský orech), môže stláčať močovú trubicu a zmenšovať objem močového mechúra. K tomu dochádza asi u polovice mužov vo veku nad 50 rokov.

Nasledujúce nepríjemné príznaky, medzi ktoré patrí časté nutkanie na moč (najmä v noci), slabý prúd moču a nedokonalé vyprázdňovanie močového mechúra. Vedci sa domnievajú, že Saw Palmetto zmierňuje ťažkosti vyvolané zväčšením prostaty rôznymi spôsobmi. Hlavné je asi schopnosť úpravy hladiny niektorých hormónov, ktoré vyvolávajú množenie buniek prostaty a zmenšovať opuch tkaniva.

Podľa niektorých štúdií má serenoa menej vedľajších účinkov (napríklad možnosť impotencie) a pôsobí rýchlejšie ako klasické lieky proti zväčšeniu prostaty. Účinok sa prejavuje už po 30 dňoch v porovnaní so šiestimi mesiacmi pri liečbe klasickými liekmi.

Ďalšie priaznivé účinky Serenoa repens

Účinok tejto rastliny na zväčšenú prostatu je preukázaný spoľahlivými výskumami, ale ostatné možné priaznivé účinky sú skôr len teoretické. Serenoa sa tiež používa pri liečení niektorých zápalov prostaty.

Laboratórne sa preukázalo, že môže zvyšovať schopnosť imunitného systému ničiť baktérie, takže by snáď mohla byť liekom pri infekciách prostaty a močových ciest. Saw Palmetto tiež ovplyvňuje hladiny hormónov podporujúcich rakovinové bujnenie. Skúma sa aj jej možná úloha v prevencii rakoviny prostaty.

Užívanie serenoy repens

Dávkovanie: Zvyčajná dávka Saw Palmetto je 160 mg dvakrát denne. Vyššie dávky radšej neužívajte, vedecké štúdia účinkov dávok väčších ako 320 mg denne sa neuskutočnili. Vyberajte potravinové doplnky štandardizované na obsah 85 až 95 percent mastných kyselín a sterolov, aktívnych zložiek bobúľ, z ktorých sa liečivá substancia získava.

Návod na užívanie: Vzhľadom na to, že zväčšenie prostaty môže byť dôsledkom nádorového bujnenia, musí vám lekár stanoviť presnú diagnózu, skôr ako začnete Serenou užívať. Rovnako sa poraďte so svojím lekárom, ak začnete užívať túto liečivku pri zápale prostaty.

Serenoa je veľmi horká, preto ak ju užívate v tekutej forme, musí sa zriediť malým množstvom vody. Užívať sa môže kedykoľvek – s jedlom alebo nalačno. Niektorí liečitelia odporúčajú užívať Serenou vo forme čaju. Ten však nemusí obsahovať dostatočné množstvo liečivých zložiek a liečebný efekt je potom malý.

Serenoa repens – vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky nie sú časté. Patrí k nim bolesť brucha, nevoľnosť, závraty a bolesti hlavy. Ak sa objavia podobné ťažkosti, znížte dávku alebo prestaňte Serenou užívať.

Zaujímavosti a rady

Podľa jedného medzinárodného štúdia u 1000 mužov s benígnou hyreptrofiou prostaty boli u dvoch tretín zistené priaznivé účinky, či užívali Serenou alebo niektorý klasický liek proti zväčšeniu prostaty po dobu šiestich mesiacov. Tí chorí, ktorí užívali Serenou, mali menej problémov s vedľajšími účinkami (hlavne so znížením libida a impotenciou). Autori štúdia uzatvárajú, že použitie rastlinného lieku je najvhodnejšie u pacientov s ľahko až mierne zväčšenou prostatou.

Ak nájdete v moči krv alebo máte problémy s močením, vyhľadajte svojho lekára, skôr ako začnete užívať Saw Palmetto. Tieto príznaky by mohli byť spôsobené aj rakovinou prostaty. Serenoa repens ovplyvňuje hladiny hormónov, takže muži s rakovinou prostaty a každý, kto užíva nejaké hormóny, sa musia o užívaní tohto prostriedku najprv poradiť s lekárom.

Ak máte zdravotné problémy poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom. Sušené plody palmy Serenoa repens sa väčšinou spracovávajú na tablety, ktoré sú účinným liekom pri prostatických ťažkostiach.