zväčšenie prostatyFytoterapia a užívanie niektorých doplnkov môže ťažkosti zmierniť a oddialiť a takisto aj použitie klasických liekov alebo operačný výkon. Zväčšenie prostaty (žľazy predstojnej) vyvoláva typické ťažkosti s močením, pretože táto žľaza v tvare gaštanu nasadá priamo na močovú trubicu odvádzajúcu moč z močového mechúra. U mužov nad 50 rokov je viac ako päťdesiatpercentná pravdepodobnosť zväčšenia prostaty. Väčšinou ide o nezhubné zväčšenie tejto žľazy.

Najčastejšie ide o benígne, nezhubné zväčšenie (hypertrofiu), ktoré sa vyskytuje u viac ako 50 percent mužov nad 50 rokov. Ochorenie môže niekoľko rokov zvoľna progradovat bez toho, aby vyvolalo nejaké príznaky. Prostá hypertrofia nezvyšuje riziko rakoviny prostaty, ale lekár musí toto ochorenie vylúčiť, rovnako ako zápal prostaty: to sú už skutočne vážne ochorenia.

Príčiny zväčšenia prostaty


Ako muži starnú, prostata sa zvoľna zväčšuje; nikto doteraz nevie, prečo k tomu dochádza, ale hlavnú úlohu iste hrajú pohlavné hormóny. Zväčšená prostata môže stláčať močovú trubicu a brániť tým odtoku moču. Menej častou príčinou zväčšenia je zápal prostaty, vyvolaný zvyčajne bakteriálnou infekciou, alebo rakovinou. V týchto prípadoch je takisto prerušený odtok moču z močového mechúra.

Príznaky zväčšenia prostaty

Zväčšenie prostaty sprevádza časté urgentné nutkanie na moč, najmä v noci, neľahké, prerušované močenie, neschopnosť vyprázdniť celý mechúr, slabý prúd moču alebo len odkvapkávanie, pálenie počas močenia, horúčka, zimnica, bolesť za mieškom alebo bolestivá ejakulácia.

Liečba zväčšenej prostaty

Odporúčané doplnky sú najúčinnejšie pri ľahkej až miernej hypertrofii prostaty, ktorá môže trvať mesiace aj dlhšie, než sa ich priaznivé pôsobenie prejaví. Možno ich bezpečne užívať dlhodobo s klasickými liekmi, ktoré vám predpísal lekár. Navštevujte urológa raz za šesť mesiacov, aby skontroloval ich účinok. Doplnky môžu pomôcť pri miernom zápale prostaty, ale liečenie aj diagnózu musí určiť lekár.

Zinok, jedna z kľúčových látok pre priaznivý stav prostaty, zmenšuje pravdepodobne jej veľkosť a zmierňuje príznaky zväčšenej prostaty.

Zinok obmedzuje vstrebávanie medi, preto ju užívajte súčasne. Doplnky vitamínu E pomáhajú udržiavať zdravú prostatu; odstraňujú voľné radikály, ktoré môžu poškodzovať DNA a viesť k vývoju rakoviny.

Liečivky takisto môžu príznaky hypertrofie prostaty zmenšovať a spomaľovať jej rast. Serenoa (Saw palmero) je v tomto ohľade najlepšie preskúmaná a veľmi účinná. Mení do určitej miery hormonálne hladiny a zmierňuje zápalové reakcie a opuchy pri chronickej prostatitíde. Serenou môžete kombinovať s koreňom žihľavy, ktorý podporuje jej schopnosť spomaľovať progresiu zhrubnutia a mierniť zápal.

Jedna z účinných zložiek oboch liečiviek je beta-sitosterol. Býva k dostaniu v čistej forme ako potravinový doplnok. Ďalej sa odporúčajú tieto doplnky: esenciálne mastné kyseliny rybieho tuku alebo ľanové oleja na prevenciu opuchov a zápalu u benígnej hyperplázie aj zápalu prostaty. Aminokyseliny glycín, alanín a glutamín, užívané spoločne vždy ráno nalačno, môžu zmierňovať príznaky, ale nespomalia rast prostaty.

Čo je vhodné užívať na zväčšenie prostaty

  • Zinok 30 mg denne (ak užívate ho dlhšie ako mesiac, pridajte aj 2 mg medi)
  • Vitamín E 250 mg denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi poraďte sa s lekárom)
  • Serenoa 160 mg výťažku dvakrát denne medzi jedlami
  • Beta-sitosterol 20 mg trikrát denne (je tiež obsiahnutý v koreni žihľavy a v Serenoe)
  • Rybí tuk 2 kapsuly dodajú 2 g omega-3 mastných kyselín denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • Koreň žihľavy 250 mg výťažku dvakrát denne
  • Aminokyseliny po 500 mg glycínu, alanínu a glutamínu denne (po mesiaci pridajte zmiešaný komplex aminokyselín)

Kedy navštíviť lekára so zväčšenou prostatou

Ak máte niektoré príznaky ochorenia prostaty; jednoduché vyšetrenie a krvný test pomôže odlíšiť bežné zväčšenie prostaty od rakoviny. Ak máte v moči krv alebo spermie. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o zväčšení prostaty

Potrava bohatá na sóju môže byť mužom s problémami prostaty veľmi prospešná. Tofu, miso a ostatné sójové výrobky obsahujú izoflavóny – liečivé látky, ktoré pomáhajú proti zväčšeniu aj rakovine prostaty. (Pozor však na možnú alergiu)! Ak užívate súčasne so Serenou tekvicové semienka (bohaté na zinok a aminokyseliny), podporujete liečbu zväčšenej prostaty.

Serenoa (Saw palmero), druh zakrpatenej plazivej palmy, patrí medzi liečivky, ktoré sú pri liečení prostatických ťažkostí najužívanejšie.

Neužívajte dekongestívne (spľasnutiu pôsobiacie) látky alebo iné voľnopredajné lieky – môžu príznaky zhoršovať. Pre zmiernenie ťažkostí s močením nepite kofeínové a alkoholické nápoje, najmä večer.