jodJód ako stopový prvok sa zúčastňuje pri tvorbe tyroxínu, hormónu zodpovedného za riadenie látkovej výmeny v celom tele. Napriek tomu že ľudské telo potrebuje len nepatrné množstvo jódu, pridáva sa do soli, ktorú každý používa, týmto opatrením sa eliminovala ťažká forma mentálnej retardácie – kreténizmu.

Okrem soli sú najlepším zdrojom jódu kelp, morské ryby a dary mora, ale aj zelenina a obilniny pestované na pôde bohatej jódom. Aj keď je dôležitosť tohto prvku dostatočne známa, trpí na svete jeho nedostatkom asi 1,6 miliardy ľudí (rozvojové krajiny).

Funkcia jódu


Jód zabezpečuje správnu funkciu štítnej žľazy a taktiež jód  môže pomáhať v liečení fibrocystózy prsných žliaz.

Účinky jódu

Jód ako jediný z minerálov má v ľudskom organizme iba jednu jedinú funkciu, je úplne nevyhnutný pre štítnu žľazu k tvorbe tyroxínu, hormónu, ktorý riadi látkovú výmenu všetkých telesných buniek. Pri dostatočnom prívodu jódu v tehotenstve sa dá predísť určitému typu mentálnej retardácie vyvíjajúceho sa plodu.

Jód hrá kľúčovú úlohu pre zdravý stav štítnej žľazy (motýľovito utváraná žľaza na krku), obklopujúca priedušnicu. Ak je príjem jódu dostačujúci, obsahuje ho telo asi 40 mg, pričom 75 percent tohto množstva je uložených priamo v štítnej žľaze. Odtiaľ je riadený celkový telesný metabolizmus, ktorý určuje, ako rýchlo a účinne budú živiny využívané k tvorbe energie.

Štítna žľaza riadi rast detí, reprodukciu, funkciu nervov a svalov, štiepenie bielkovín a tukov, rast nechtov a vlasov a využitie kyslíka v každej telesnej bunke.

Prejavy nedostatku jódu

V rozvinutých krajinách je nedostatok jódu nesmierne vzácny, ale existuje. Medzi prvé príznaky patrí zväčšená štítna žľaza, známa ako struma. Nedostatok jódu spôsobí zväčšovanie štítnej žľazy smerujúcej k tomu, aby bolo zachytené najnepatrnejšie množstvo tohto prvku z krvi.

Následkom nízkeho prívodu jódu do organizmu vzniká nedostatok hormónov štítnej žľazy (hypotyroidizmus); najpravdepodobnejšou príčinou tohto stavu je však autoimunitné poškodenie organizmu (imunitný systém vytvára protilátky proti vlastnému telu).

Hypotyreóza (nedostatok hormónov štítnej žľazy) sa prejavuje únavou, suchou kožou, vzostupom krvných tukov, chrapľavým hlasom, predĺženou reflexnou dobou a znižovaním mentálnych schopností. Ak spozorujete takéto príznaky, poraďte sa ihneď s lekárom.

Nadbytok jódu

Riziko predávkovania jódom je veľmi malé, a to aj pri desaťkrát či dvadsaťkrát prekročenej dennej dávke. Ak je však dávka ešte vyššia (tridsaťkrát a viac), začnete pravdepodobne pociťovať kovovú chuť v ústach, objavujú sa afty, hnačka a vracanie.

Je iróniou, že sa struma môže vyvinúť aj v prípade, že užívate trvalo extrémne vysoké dávky jódu, čo je jedna z príčin tyreotoxikózy. Táto choroba je spojená s vysokou hladinou hormónov štítnej žľazy, ktorá vedie k prehnanej aktivite, rýchlym reflexom, stavom úzkosti a váhovému úbytku.

Zdroje jódu

Hnedé morské riasy (kelp) bývajú často predávané ako prírodný jódový potravinový doplnok.

Užívanie jódu

Odporúčaná dávka u dospelého muža a ženy je 150 mcg (mikrogramov) jódu denne. Jedna lyžička jodizovanej soli obsahuje asi 300 mcg jódu, ale existuje široká paleta rôznych iných zdrojov jódu v potrave. Potrebnú dávku jódu pravdepodobne získate z dennej stravy, zvlášť ak jete dostatočné množstvo rýb.

Je tiež súčasťou multivitamínov a multiminerálov (potravinových doplnkov). Pacienti, ktorí užívajú tyreoidné hormóny, by sa pred užívaním jódových doplnkov mali poradiť s lekárom. Ak máte jódové doplnky predpísané, môžete ich užívať kedykoľvek, s jedlom alebo nalačno.

Zaujímavosti a rady

Obchody so zdravou výživou a liečitelia často odporúčajú morskú soľ ako zdravšiu, než je bežná stolná soľ. Morská soľ však nie je jodizovaná, a nie je dobrým zdrojom jóduAnalýza desiatich rôznych štúdií uskutočnených v krajinách s tradičným nedostatkom jódu, dokázala, že jeho deficit môže postihnúť motorickú obratnosť, zníženie reakčnej doby, manuálnu zručnosť a svalovú koordináciu a silu.

Analýza vedená odborníkom z UNICEF tiež ukázala, že IQ ľudí s nedostatkom jódu bolo asi o 13 bodov nižšie ako u ľudí s primeranými hodnotami jódu.

Buďte opatrní

Jód používajte len na radu lekára. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Ďalšie odporúčané články:

Kašeľ Často domáce liečenie prírodnými prostriedkami úplne postačí k tomu, aby sa podráždené hrdlo upokojilo, uvoľnili sa svaly v stenách dýchacích ciest a ...
Chrápanie Hlasné dýchanie, tzv. chrápanie je spôsobené vibráciami mäkkého podnebia. Ide o chorobu, konkrétne ide o poruchu spánku. Ľudia, ktorí trpia chrápaním ...
Žlčové kamene Asi u desiatich percent dospelých dochádza v žlčníku k tvorbe kamienkov, ktoré vyvolávajú bolestivé kŕče. Diéta s vysokým obsahom vlákniny a s potravi...
Draslík Pravdepodobne ste dosť opatrní a príliš nesolíte, zvlášť ak máte vyšší krvný tlak. Mali by ste dbať na zvýšený prísun draslíka. U niektorých ľudí môže...
Artróza Artróza (Osteoartróza, osteoartritída) je nezápalové a najčastejšie kĺbové ochorenie, podmienené postupným opotrebovaním chrupavky, ktorá kryje po...
Neplodnosť u žien Ak nemôže žena otehotnieť má stresujúci pocit bezmocnosti a frustrácie. Klasické metódy ako liečiť neplodnosť u žien môže mať niekedy vedľajšie účinky...
Chronický únavový syndróm Na celom svete trpia únavovým syndrómom milióny ľudí. Spory o jeho príčine viedli k vzniku mnohých mien pre toto ochorenie, zvlášť v anglicky hovoriac...
Kinetóza (morská choroba) Cestovanie môže znepríjemniť ochorenie nazývané kinetóza (morská choroba). Nepríjemná je aj choroba vznikajúca zmenami časových pásiem. Problémy bývaj...