GlukozamínGlukozamín (nazývaný aj glukosamín) je úplne jednoduchá molekula obsahujúca glukózu. V pomerne vysokých koncentráciách je obsiahnutá v kĺboch a väzivových tkanivách, kde ju organizmus využíva k tvorbe väčších molekúl nutných k opravám a udržiavaniu chrupavky. Bojuje proti poškodeniu kĺbov. Pomáha vytvárať chrupavku, ktorá pokrýva konce kostí a tvorí kĺbovú výstelku – tým pomáha kĺby chrániť, zmierňuje ich bolestivosť a stuhnutosť.

Aj keď si telo vytvára svoj vlastný glukozamín, doplnky s jeho obsahom môžu byť veľmi užitočné. V posledných rokoch ho možnodostať ako potravinový doplnok. Predáva sa v rôznych formách – ako glukozamín sulfát a N-acetylglukozamin (NAG). Pri artritíde je najlepšou formou prvý z nich, pretože sa v tele rýchlo využíva (z čreva sa ho vstrebáva 90 až 98 percent) a účinne zmierňuje bolestivé stavy.

Využitie glukozamínu


Tento doplnok zmierňuje bolesti, stuhnutosť a opuchy kolien, prstov a iných kĺbov postihnutých artrózou alebo reumatoidnou artritídou. Pomáha zmenšovať spondylotické ťažkosti v oblasti krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice. Taktiež môže urýchľovať hojenie po výronoch, posilňovať kĺby a preventívne pôsobiť proti ich možnému neskoršiemu poškodeniu. Aj keď ho niektorí lekári vítajú ako zázračný liek kĺbových ochorení, žiadny jednotlivý doplnok ani ich kombinácie si nemôžu robiť na tento titul nároky.

Glukozamín poskytuje však významnú úľavu pri bolestiach kĺbov asi u polovice postihnutých – zvlášť u chorých artrózou, ktorá je spojená s vyšším vekom (tzv. osteoartrózou). Môže tiež pomáhať chorým so zápalovým postihnutím, napríklad s artritídou a inými chorobami kĺbov.

Účinky glukozamínu

Glukozamín sa používa na liečenie kĺbových ochorení asi v 70 krajinách sveta, dokáže zmierniť bolesti i zápal, zväčšiť rozsah hybnosti a pomáhať pri hojení starnúcich a poškodených kĺbov. Niektoré štúdie ukazujú, že niekedy môže byť účinnejší ako nesteroidné protizápalové lieky – napr. acylpyrín, ibuprofén a i., ktoré sa pri týchto ochoreniach bežne predpisujú. Navyše nemá ich často škodlivé vedľajšie účinky. Tieto bežne predpisované lieky síce odstraňujú bolesti, ale nijako neovplyvňujú schopnosť organizmu vytvárať a liečiť poškodenú chrupavku.

Naproti tomu tento doplnok pomáha chrupavku vytvárať a tým hojiť postihnuté kĺby. Nemôže však toho urobiť veľa pre ľudí s ťažkým a pokročilým kĺbovým postihnutím, kedy je chrupavka už silne poškodená, zatiaľ čo pri ľahších formách prospieva. Ako prostriedok všeobecne spevňujúci kĺby môže byť prospešný v prevencii artrózy a všetkých foriem degeneratívnych ochorení kĺbov spojených s vekom. Môže tiež urýchľovať hojenie akútnych poškodení, ako je výron v členku či v kĺboch prstov.

Nežiadúce účinky

Zdá sa že glukosaminové doplnky – prírodné substancie vytvárané v tele – sú naozaj úplne bez vedľajších účinkov. Veľmi zriedkavé sú poruchy trávenia alebo nevoľnosť. Ak by ste podobné príznaky spozorovali, skúste užívať tento doplnok zásadne len pri jedle.

Užívanie glukozamínu

Zvyčajná dávka pri artróze a iných chorobných stavoch je 500 mg trikrát denne. Toto množstvo je pre všetkých úplne bezpečné a u väčšiny pacientov aj účinné. Pre glukozamín je typické dlhodobé užívanie, ktoré sa zdá byť úplne bezpečné. Úľavu nemusí prinášať tak rýchlo ako bežné lieky proti bolesti alebo silnejšie protizápalové lieky, väčšinou účinkuje za 2 až 8 týždňov, jeho priaznivé účinky však sú oveľa väčšie a trvalejšie.

Doplnok užívajte pri jedle, aby ste obmedzili možnosť zažívacích ťažkostí. Glukozaminové doplnky obsahujú navyše zložku príbuznú chrupavke, nazývanú chondroitín sulfát a niekedy aj iné látky ako niacín alebo S-adenosylmetionín (SAM). Tieto látky údajne zvyšujú schopnosť tvoriť novú chrupavku. Medzi ďalšie doplnky, ktoré sa niekedy podávajú s glukozamínom na zmiernenie kĺbových ťažkostí, patrí boswellia – výťažok z jedného indického stromu – a “Diablov pazúr” (Devils Claw) z Namíbie. Užíva sa tiež výťažok z celerových semien a lokálne kajenský krém.

Zaujímavosti a rady

Štúdie pekinskej univerzitnej nemocnice vykonané u 178 chorých s artrózou kolenných kĺbov ukazujú, že dávka 1500 mg tohto doplnku denne znižovala príznaky rovnako účinne ako 1200 mg ibuprofénu. Navyše pacienti túto liečbu znášali oveľa lepšie.

Odborníci v San Diegu sa domnievajú, že podávanie glukozamínu niekoľko dní pred chirurgickým zákrokom môže tiež zmenšovať pooperačné jazvy, zmeny a komplikácie z nich vzniknuté – to ponúka ďalšiu možnosť využitia tohto doplnku.

Potravinové doplnky sú najlepším zdrojom vyššieho príjmu glukozamínu, pretože zdroje z potravy nie sú celkom jasné. Zdrojom môžu byť hlavne kraby, ustrice a ulity kreviet. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov s vaším lekárom.

Glukozamín sulfát
5 (99.17%) 24 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Angelika čínska Angelika čínska (archangelika) je prísadou mnohých ženských potravinových doplnkov. Je tradičným tonikum používaným v Ázii na posilnenie ženského repr...
Bolesť hrdla Stres a únava rovnako ako prechladnutie a virózy zvyšujú našu náchylnosť k bolestiam v hrdle. Našťastie ide o ochorenie, ktoré veľmi dobre odpovedá na...
Poruchy trávenia V mnohých prípadoch je možné poruchám trávenia predísť jednoduchými úpravami jedálnička a životného štýlu. Ak pocítite však - rovnako ako milióny inýc...
Vitamín B12 Aj ľahký nedostatok vitamínu B12 môže zvyšovať riziko srdcových ochorení, depresie a možno aj Alzheimerovej choroby. Vitamín B12, inak tiež nazývaný k...
Vitamín B1 Vitamín B1 dôležitým spôsobom prispieva k zdravému metabolizmu správnu funkciu nervového systému. Vitamín B1 je kľúčovým členom skupiny vitamínov B. A...
Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) Liečivý výťažok z vejárovitých listov starobylého ginka biloba - ginka dvojlaločného, stromu, ktorý prežíva v Číne už viac ako 200 miliónov rokov, sa ...
Makulárna degenerácia Makulárna degenerácia je ochorenie, spôsobené degeneráciou časti sietnice, je najčastejšou príčinou slepoty u ľudí nad 50 rokov. Zdá sa, že kľúčom k p...
Draslík Pravdepodobne ste dosť opatrní a príliš nesolíte, zvlášť ak máte vyšší krvný tlak. Mali by ste dbať na zvýšený prísun draslíka. U niektorých ľudí môže...