Mozgová porážka (mŕtvica) je cievne ochorenie. Sú pri nej poškodené tepny zaisťujúce prekrvenie a výživu mozgu. Väčšinou ide o ischemickú príhodu spôsobenú tým, že sa mozgové tepny uzavrú trombom (krvnou zrazeninou) alebo embolom.
Následne dochádza k prerušeniu prívodu krvi a kyslíka do niektorej oblasti mozgu. V prípade hemorágia, tj. krvácanie do mozgu v dôsledku cievnej malformácie, vydutia alebo tumoru.
Príznaky mozgovej porážky
Pred skutočnou mozgovou mŕtvicou sa niekedy môže objaviť tzv. TIA, tj. Hroziaca mozgová mŕtvica. Táto „mini“ mozgová porážka sa môže objaviť dni alebo týždne až mesiace pred tou skutočnou. TIA je takým varujúcim príznakom. Tieto príznaky sa objavujú veľmi náhle a väčšinou sú krátke. Asi z jednej tretiny trvajú príznaky TIA menej ako päť minút. To, ako sa mŕtvica prejavuje, záleží predovšetkým na jej rozsahu a lokalite. K najčastejším príznakom patria tzv. neurologické prejavy – poruchy vedomia, reči, pamäti, hybnosti (ochrnutie).
Príčiny mozgovej porážky
Najbežnejšou príčinou mozgovej mŕtvice je upchatie prívodovej mozgovej tepny, ktoré vzniká trombózou (krvnou zrazeninou). Trombóza sa vyvíja na sklerotickom plátu cievnej steny. Významným podielom na vzniku ochorenia mozgovej mŕtvice majú tiež rizikové faktory. Patrí sem cukrovka, vysoký krvný tlak, porucha tukového metabolizmu, choroby srdca (najmä tie, pri ktorých dochádza k poruche srdcového rytmu), fajčenie, nadváha, nedostatok pohybu alebo neprimeraná konzumácia alkoholu.
Liečba mozgovej porážky
Pri prvom varovnom signálu (TIA), je viac než dôležité navštíviť svojho lekára, potom je väčšia možnosť predísť skutočnej mozgovej mŕtvici. Veľká mozgová mŕtvica si vyžaduje hospitalizáciu, následnú liečbu a potom je veľmi dôležitá rehabilitácia. Rehabilitácia má zásadný význam pre obnovenie funkcií mozgu. Hemoragická forma mozgovej mŕtvice, tj. krvácanie do mozgu vždy vyžaduje chirurgickú liečbu.
Čo používať na mozgovú porážku
Korolen, Omega 3 mastné kyseliny, Ginkgo biloba, Lecitín, cesnak.
Kedy navštíviť lekára s mozgovou porážkou
Vždy po prekonaní TIA mozgovej mŕtvice je nevyhnutne nutné navštíviť lekára. Za krátku dobu sa môže prejaviť mŕtvica skutočná. Po prekonaní veľkej mŕtvice je nutná hospitalizácia a následná liečba, inak môže dôjsť k odumretiu buniek a trvalému poškodeniu mozgu.
Rady ohľadom mozgovej porážky
Dôležité opatrenia, ktoré významne znižujú riziko vzniku mozgovej porážky je prevencia, teda predchádzanie rizikových faktorov, tj. fajčenie, nadváha, nedostatok pohybu a nadmerná konzumácia alkoholu. V prípade, že sa u vás vyskytuje niektoré z vyššie uvedených ochorení, poraďte so svojím lekárom o možných rizikách.