Kedysi sa ženám trpiacim bolesťami a silným krvácaním pri endometrióze hovorilo, že majú „len kŕče“ alebo je to „len hystéria“. Dnes je tento stav posudzovaný oveľa vážnejšie, ale klasická medicína nedokáže vždy priniesť úľavu a zmierniť všetky ťažkosti. Čo je to endometrióza, ako sa prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať?
Pri endometrióze prenikajú čiastočky sliznice maternice (endometria) mimo maternicu a usadzujú sa v brušných tkanivách, najčastejšie vo vaječníkoch, maternicových väzivách alebo v črevách.
Každý mesiac, keď pôsobením estrogénu a iných hormónov sliznica maternice napučí krvou, reagujú rovnako aj bunky, ktoré od nej predtým vycestovali a uchytili sa na iných orgánoch.
Sliznica maternice sa pri menštruácii odlúči, ale „zblúdilé“ bunky nemajú kam uvoľniť krv, ktorou sa naplnili, vznikajú cysty, jazvy a zrasty. Pri nich väzivové tkanivo spojí časti orgánov, ktoré sa za normálneho stavu vzájomne nedotýkajú. V niektorých prípadoch môže takýto stav vyvolať kruté bolesti. Endometrióza je jednou z hlavných príčin ženskej neplodnosti.
Príčiny endometriózy
Nikto dodnes nevie, prečo k endometrióze dochádza. Podľa teórie menštruačného reflexu cestuje menštruačná krv do vajcovodov a rozptyľuje bunky sliznice maternice do iných orgánov, kde ďalej bujnia. Podľa iných hypotéz je endometrióza vrodená, predpokladajú, že niektoré maternicové bunky sú mimo maternice už od narodenia. Ďalšia predstava viní z endometriózy imunitný systém, ktorý nezničil bunky, ktoré sú inde, než by mali byť.
Príznaky endometriózy
Endometriózu sprevádzajú intenzívne menštruačné kŕče začínajúce pred začiatkom menštruácie a vrcholia po jej skončení, abnormálne silné menštruačné krvácanie, často s veľkými kusmi sliznice, nevoľnosť a zvracanie bezprostredne pred menštruáciou, ostré bolesti počas pohlavného styku v ktoromkoľvek období, hnačka, zápcha alebo bolesti sprevádzajúce peristaltiku, krv v stolici alebo v moči počas menštruácie, neplodnosť.
Liečba endometriózy
Odporúčané doplnky možno užívať súčasne aj s inými liekmi, ktoré vám váš lekár predpíše, začnite s užívaním vitexu a ploštičníka. Tieto bylinky pomáhajú vyrovnať hormonálnu nerovnováhu, ktorá môže zhoršovať bolesti spôsobené endometriózou.
Uvoľňujú zároveň maternicu rovnako ako divoký jam. K tomu užívajte lipotropnú zmes, ktorá stimuluje pečeň k vylučovaniu nadbytočného estrogénu z tela.
Aby boli výsledky čo najlepšie, je nutné tieto doplnky užívať počas menštruácie. Ak máte bolestivé menštruačné kŕče, užívajte vápnik a horčík. Tieto minerály pomôžu znížiť menštruačné kŕče. Ak vám nepomôže niekoľkomesačné užívanie týchto doplnkov, skúste pridať vitamín C, vitamín E, rybí tuk a pupalkový olej, ktoré pomáhajú zvládať zápalové reakcie.
Doporučené dávkovanie doplnkov pri endometrióze
- vitex 225 mg štandardizovaného výťažku trikrát denne
- ploštičník 250 mg výťažku alebo 30 kvapiek tinktúry trikrát denne
- divoký jam 500 mg dvakrát denne (užívaním pri jedle sa zmenší riziko žalúdočných problémov)
- lipotropná zmes jednu alebo dve tablety trikrát denne (má obsahovať pestrec mariánsky, cholín, inozitol, metionín, púpavu a iné prísady)
- vápnik 500 mg a 250 mg horčíka raz až dvakrát denne (užívajte počas menštruácie)
- vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka znížte dávku)
- vitamín E 2500 mg dvakrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
- rybí tuk 2 kapsuly dodajú 2 g omega -3 mastných kyselín denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
- pupalkový olej 1000 mg trikrát denne (môžete nahradiť 1000 mg brutnákového oleja raz denne)
Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Kedy vyhľadať lekára
Lekára vyhľadajte ak máte niektoré z uvedených príznakov.
Endometrióza – zaujímavosti a rady
Jedzte sójové výrobky, ktoré obsahujú fytoestrogény (rastlinné estrogény) vyrovnávajúci účinok estrogénu. Pravidelne cvičte. V niekoľkých štúdiách sa ukázalo, že pravidelné cvičenie potláča nepríjemné príznaky a môže brániť vzniku endometriózy.