dráždivé-črevoHoci asi 20 percent dospelých trpí príznakmi dráždivého čreva (inak nazývaného aj syndróm dráždivého čreva), pri vyšetrení sa často nenájdu organické známky ochorenia. Aj keď ste už rezignovali na možnosť zbaviť sa týchto nepríjemností, zistíte, že vám prírodné prostriedky môžu priniesť úľavu.

Potrava je posúvaná tráviacou trubicou rytmickými kontrakciami črevných svalov – pohyb známy ako peristaltika. Pri syndróme dráždivého čreva sa objavujú svalové kŕče a kontrakcie začnú byť nekoordinované. To spôsobuje, že sa črevný obsah pohybuje príliš rýchlo alebo naopak príliš pomaly, čo vedie k bolestiam v bruchu, hnačkám alebo zápche.

Príčiny dráždivého čreva


Vedci už mnoho rokov uvádzajú najrôznejšie príčiny poruchy známej ako dráždivé črevo, ale doteraz žiadna z nich nebola preukázaná. Medzi podozrivé patria bakteriálne, vírusové a parazitické infekcie, nadmerné užívanie antibiotík, laktózová intolerancia alebo nepriaznivé reakcie na určité potraviny, ako je pšenica a brokolica. Niektorí vedci sa domnievajú, že ľudia postihnutí ochorením dráždivého čreva majú vysoko citlivé tkanivo hladkého svalstva nielen v zažívacom trakte, ale aj inde v tele. Iní sú toho názoru, že tento stav je dôsledkom zápalu črevnej sliznice.

Jedným zo skrytých faktorov pri syndróme dráždivého čreva je takmer vo všetkých prípadoch stres, ktorý ťažkosti zhoršuje. Pretože nikto s istotou nevie, čo vlastne porušilo normálnu funkciu hrubého čreva, lekári hovoria o tejto diagnóze, keď vylúčia všetky ochorenia s podobnými príznakmi, akým je divertikulitída alebo zápal hrubého čreva.

Príznaky dráždivého čreva

Dráždivé črevo sprevádza niekoľko mesiacov trvajúca zápcha, hnačka alebo striedavé záchvaty oboch faktorov (obvykle po jedle), kŕče v bruchu, ktoré sa často zmiernia pri pohybe čriev, hlien v stolici, črevné plyny a nadúvanie.

Liečba dráždivého čreva

Prírodné doplnky sú účinné pri zvládaní mnohých príznakov dráždivého čreva. Tie, ktoré sú tu uvedené, môžete navzájom kombinovať alebo ich užívať s klasickými liekmi predpísanými lekárom. Enterálne kapsuly s olejom z mäty piepornej prejdú zažívacím ústrojenstvom až do čreva, kde sa ešte len rozpustia a veľmi účinne potláčajú kŕče vyvolávajúce bolesti brucha a zmierňujú aj ostatné príznaky. V štúdii u 110 ľudí so syndrómom dráždivého čreva zmiernili tieto kapsuly ťažkosti u 79 percent chorých, navyše neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky.

Skorocel indický (Psyllium) je diétna vláknina, ktorá uľahčuje príznaky tohto ochorenia mnohým postihnutým, aj keď nie všetkým. Vo väčšine prípadoch upravuje zápchu a je užitočný aj pri hnačke, pretože vstrebáva vodu a pridáva stolici na objeme.

Väčší objem stolice potom pravdepodobne zmenšuje intenzitu kŕčov. Ak užívate tento prostriedok, pite viac vody ako normálne. Ak zistíte, že sa vaše príznaky skôr zhoršujú, ihneď ho prestaňte užívať. Odporúča sa vyskladať si svoj prípravok z viacerých druhov mikrovláknin.

Vhodné na dráždivé črevo sú aj probiotiká – kultúry užitočných črevných baktérií, žijúcich v črevách. Pomáhajú pri trávení potravy a zabraňujú nekontrolovateľnému rastu škodlivých baktérií. FOS (frukto-oligosacharidy) – nestráviteľné sacharidy, ktorými sa živia užitočné baktérie – sa niekedy pridávajú do doplnkov s probiotikami, ale je možné ich užívať aj zvlášť. K ostatným účinným bylinkám vhodným na liečenie dráždivého čreva patrí ibiš lekársky (Althea officinalis), americký brest a repík lekárskyadstringentný prostriedok, ktorý povzbudzuje žalúdočnú sekréciu. Vhodné sú aj doplnky s glutamínom.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri dráždivom čreve

  • olej z mäty piepornej jednu až dve kapsuly trikrát denne medzi jedlami
  • skorocel indický (Psyllium) 1 až 3 lyžice prášku rozpusteného vo vode alebo šťave (vypite denne osem pohárov vody)
  • probiotiká 2 kapsuly trikrát denne nalačno alebo 2 až 3 poháriky biojogurtu
  • FOS 2000 mg denne (užívajte s probiotikami, samotné nie sú u dráždivého čreva účinné)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak máte bolesti v bruchu sprevádzané zmenou odchodu stolice alebo zmenou jej koncentrácie, ak je bolesť v bruchu trvalá, silná alebo sprevádzaná horúčkou alebo ak máte v stolici krv. Taktiež ak chudnete bez toho, že ste to zamýšľali.

Dráždivé črevo – zaujímavosti a rady

Príznaky dráždivého čreva môže vyvolať laktózová intolerancia (precitlivenosť na cukry v mlieku a mliečnych výrobkoch). Schopnosť tráviť laktózu často klesá vekom, pretože sa znižuje množstvo enzýmu laktázy v tenkom čreve. Ak chcete zistiť či je to tiež váš problém, odporúča sa spraviť si test na intoleranciu potravín. Ak budete pozorovať počas štyroch hodín plynatosť, bolesti brucha a hnačku, skúste to isté so sójovým mliekom.

Ak sa neobjavia žiadne také príznaky, ste pravdepodobne precitlivení na mlieko a mliečne výrobky. Zaraďte do svojho jedálnička viac vlákniny – ovocie, zeleninu, celozrnné potraviny a strukoviny. Pridávajte ju však postupne, aby ste pokiaľ možno vylúčili nadúvanie a podobné ťažkosti.

Ak budete jesť dostatok vlákniny, môžete vynechať skorocel indický. Jedzte častejšie a v malých dávkach, obmedzte príjem alkoholu, kofeínu a tučných jedál. Skúste zvládnuť stres. Pomôcť vám môžu relaxačné techniky. Každý deň aspoň 20 minút cvičte. S pomocou svojho lekára skúste vylučovaciu diétu – nejedzte potraviny, o ktorých sa domnievate, že vám spôsobujú problémy.