Cysta je dutý, patologický útvar, ktorý je ohraničený vlastnou, väčšinou ale atrofovanou (ubúdajúcou), epitelovou výstelkou. Niektoré útvary sa cystám podobajú, ako pseudocysty. Je to útvar vzniknutý rozostupom tkanív a je ohraničený len tenkou väzivovou membránou. Ďalším podobným útvarom je absces, dutina v tkanive vyplnená hnisom, spôsobená miestnym hnisavým zápalom.
Cysty sa delia podľa početnosti na solitárne a multiplicitné (cystóza), ďalej potom podľa členitosti vnútornej dutiny na jednoduché, primárne a multilokulárne. Ďalej sa delia podľa obsahu vnútornej dutiny – seriózne, hlienové, koloidné, mazové, rohové, hemoragické a iné. A nakoniec podľa spôsobu vzniku – retenčné, implantačné, hyperplastické, fetálne a nádorové.
Príčiny vzniku cysty
Príčiny vzniku cysty sú rôzne, najčastejšie však vzniká po uzávere žľazového vývodu, inou príčinou môže byť aj jeho rozšírenie. Niektoré cysty sú dôsledkom vývojovej anomálie alebo nádorového pôvodu. Existuje osobitný druh cýst tzv. cysty parazitické, tvorené samotným parazitom. Ďalšími druhmi sú pseudocysty a absces. Najčastejšie cysty vznikajú na vaječníkoch. Tu sú umiestnené pod povrchovou blanou, len vo výnimočných prípadoch sa vyskytujú vo vnútri alebo na stopke. Vo väčšine prípadoch sú nezhubné a často miznú bez liečby. Ženy, ktoré fajčia sú viac ohrozené.
Príznaky cysty
Malé cysty sú väčšinou bez príznakov, tie väčšie sprevádza viac či menej tlak v mieste, kde sa cysta nachádza (u cysty na vaječníkoch je zrejmý tlak v bruchu). Príznakom cysty na vaječníkoch môže byť tiež tlak na močový mechúr a črevá, bolesť pri pohlavnom styku, zosilnená alebo naopak slabšia až vynechaná menštruácia, neplodnosť, akné, zvýšené ochlpenie na tvári a tele, priberanie na váhe, bolesti v panve a depresie. Zvýšené komplikácie môžu nastať ak cysta spontánne praskne. Nasleduje zápal sprevádzaný charakteristickou silnou bolesťou, vracaním alebo horúčkou. Zriedkavo sa môže vyvinúť rakovina.
Liečba cysty
Podľa niektorých odborníkov sú cysty prirodzenou súčasťou ľudského tela. Vznikajú ako reakcia na nedostatočnú obranu tela.
Ak je pečeň oslabená a nie je schopná netoxikovať organizmus, potom si telo vytvorí akési „náhradné“ pečene vo forme cýst, do ktorých sa ukladajú všetky pečeňou nespracované látky. Tak sa udrží rovnováha organizmu. Preto je dôležité podporiť funkciu pečene a tým prečistiť organizmus.
Základom je upraviť stravu, tak aby zbytočne nezaťažovala organizmus. Odporúča sa diéta s nízkym obsahom estrogénov – málo tukov, mäsa, vajec, syra a mliečnych výrobkov. Samozrejmé je obmedzenie cukru, alkoholu a kávy. Na druhú stranu je treba jesť dostatok celozrnnej potravy, zelenú listovú zeleninu, ryby, prírodne kŕmená kurčatá, čerstvé ovocie a piť bylinné čaje na podporu pečene.
Cysta – zaujímavosti a rady
Okrem vynechania rizikovej stravy a podpory organizmu pomocou vhodných potravín sa ďalej odporúčajú tzv. jednodňové pôsty. V tieto dni pite čerstvo vylisované ovocné alebo zeleninové šťavy. Ak cysty nie sú príliš veľké alebo viacpočetné, často pri konštitučnej homeopatickej liečbe tzv. vyschnú. Kým teda nie je nájdený konštitučný liek, môžete vyskúšať užívanie príslušných homeopatík.