boreliózaBorelióza, presnejšie lymská borelióza, je komplexné bakteriálne ochorenie spôsobené baktériami Borrelia burgdorferi. Táto baktéria patrí ku spirochétam – baktériám špirálovitého tvaru. Zrejmá je spojitosť medzi jej prítomnosťou v organizme, zápalmi orgánov a stykom pacienta s jej typickým prenášačom kliešťom (v niektorých prípadoch aj s inými krv sajúcimi druhmi hmyzu, napr. komáre, blchy muchničky).

Skupina baktérií Borrelia burgdorferi je rozdelená do niekoľkých rôznych druhov. U nás sú najčastejšie izolovanými Boreliami Borrelia Afzelia a Borrelia garinii. Najväčšia pravdepodobnosť stretnutia sa s kliešťom alebo rovnako infikovaným hmyzom je dlhodobý pobyt v listnatých lesoch. Avšak iba malá časť nakazených ľudí je ohrozená klinickými príznakmi boreliózy.

Príčiny boreliózy


Príčinou lymskej boreliózy je baktéria Borrelia burgdorferi. Boreliózu prenášajú predovšetkým kliešte (Ixodes ricinus). Kliešť po prisatí začne vypúšťať do krvi látky proti zrážaniu krvi a tým aj Borreliu. Prítomnosť týchto baktérií bola preukázaná aj u niekoľkých ďalších článkonožcov. Čo sa týka prenosu z človeka na človeka, je možný len z matky na dieťa počas prenatálneho vývoja.

Príznaky boreliózy

Nákaza a ochorenie boreliózou sa delí do troch štádií. Prvé ťažkosti sa začínajú objavovať až za niekoľko dní alebo dokonca mesiacov. V mieste, kde bol kliešť prisatý sa pomaly šíri červená škvrna (Erythema migrant), môže sa premiestniť aj na iné miesta. Niekedy býva ohraničená tmavším lemom (cca 5cm). Môžu sa objaviť aj ďalšie menšie kožné lézie.

K ďalším príznakom prvej fázy patria podobné príznaky ako pri chrípke, zvýšené pečeňové testy, zápal spojiviek, zväčšená slezina, žihľavka a opuch okolo očí alebo semenníkov. U detí sa môže objaviť až 5cm modročervený uzlík na koži ušného lalôčika, nosa, na prsnej bradavke alebo na miešku po prisatí kliešťa, ktorý môže byť sprevádzaný zdurením príslušných lymfatických uzlín.

Druhé štádium sa prejavuje po niekoľkých týždňoch až mesiacoch. Príznaky sú skôr nervového charakteru – bolesť hlavy, stuhnutie šije, poruchy citlivosti a hybnosti (hlavne lícneho nervu), bolesti chrbta a končatín. Často nastávajú tiež srdcové ťažkosti ako dýchavičnosť, bolesť hrudníka, kašeľ alebo nepravidelný srdcový rytmus.

Tretie a posledné štádium sa rozvíja po mesiacoch až rokoch od prisatia kliešťa. Prejavuje sa zápalom mozgu a miechy, atrofiou kože, zápalmi kĺbov, najmä veľkých (kolenných), môže dôjsť aj k erózii chrupaviek a kostí.

Liečba boreliózy

Liečba sa rieši antibiotikami, najčastejšie je to doxycyklín, amoxicilín, azitromycín, erytromycín alebo ceftriaxon. Ďalej potom, ak má nakazený pacient neurologické ťažkosti, užívajú sa vhodné prostriedky proti bolesti a zápalom. Niekedy sa stáva, že pacienti mávajú bolesti kĺbov a pozitívne výsledky testov ešte niekoľko rokov po samotnej liečbe. Liečba pomocou antibiotík v skorom štádiu je veľmi účinná a často predchádza väčším komplikáciám a horším následkom.

K najúčinnejším prírodným antibiotikám patrí cesnak, alebo aspoň cesnakové doplnky. Je to jeden z najznámejších prostriedkov na posilnenie imunity. Ďalej je vhodný včelí peľ, alebo tzv. materská kašička. Nie je na zahodenie uvariť si čas od času „zelené nápoje“ na doplnenie chlorofylu (detoxikácia). Pri bolestiach kĺbov sa odporúča rybie mäso a omega 3 kyseliny.

Borelióza – zaujímavosti a rady

Vyvarujte sa miestam, kde sa prenášače boreliózy najviac vyskytujú. Ako u iných infekčných ochoreniach, aj u boreliózy je kladený najväčší dôraz na prevenciu. Tzn. pri výlete do prírody majte vždy ochranné oblečenie, repelentné prostriedky a po návrate domov sa ihneď prezlečte, prípadne prezrite celé telo. Ak zistíte, že máte niekde na tele prisatého kliešťa, je potrebné sa ho okamžite zbaviť.

Kliešťa odstraňujte šetrne napríklad pinzetou. Pred manipuláciou s kliešťom je dôležité miesto dezinfikovať. Kliešťa uchopte pri hlavičke, nie pri zadočku. Pinzetou kývajte do strán, netočte. Nikdy kliešťa nestláčajte ani nepolievajte olejom. Opäť dezinfikujte. Majte na pamäti, že prekonaním lymskej boreliózy nevzniká imunita proti borelióze. Je možné sa ňou znovu nakaziť a ochorieť.