Je to šampión v boji s infekciou, olej z rastliny tea tree, Melaleuca alternifolia, má príjemnú vôňu muškátového orieška. Pripravuje sa z listov rastliny melaleuka, nazývaná aj „tea tree“, ktorá rastie len v Austrálii (a vôbec sa nepodobá druhu Camelia, z ktorej sa pripravuje čierny a zelený čaj).
Kvalitný olej, extrahovaný parnou destiláciou, obsahuje najmenej 40 percent aktívnej látky zodpovednej za liečivé účinky – chemický terpineol – a menej ako 5 percent cineolu, látky, ktorá dráždi kožu, ak je jej väčšie množstvo. Od nástupu antibiotík po Druhej svetovej vojne stratil tento olej svoju popularitu.
Nedávne výskumy ho však znovu oživili a ročne sa ho vyrába viac ako 700 ton. V boji proti infekcii sa austrálski domorodci po stáročia spoliehali na listy z rastliny melaleuka, známejší pod názvom tea tree (Melaleuca alternifolia). Dnes je olej z tejto rastliny cenený po celom svete ako účinné antiseptikum pre svoju jedinečnú schopnosť bojovať proti baktériám a plesniam.
Využitie čajovníkového oleja
Olej Tea tree dezinfikuje a podporuje hojenie malých rán a odrenín, minimalizuje zjazvenie rán, urýchľuje hojenie hmyzieho bodnutia a uhryznutia (vrátane včelieho žihadla), lieči plesňové ochorenia nôh a nechtov, je účinný aj na kvasinkové ochorenia.
Účinky
Melaleukový olej sa aj u nás dostane pod názvom tea tree oil v najrôznejších formách. Užíva sa lokálne na liečenie infekčných ochorení kože. Aplikovaný na povrch kože znemožňuje prežitie početným patogénnym plesniam.
Podľa niektorých štúdií pôsobí tiež proti baktériám vrátane niektorých druhov, rezistentných i k veľmi účinným antibiotikám. Lekári popisujú účinnosť oleja tým, že sa rýchlo spája s kožným tukom, čo zase umožňuje rýchly zásah protiinfekčných zložiek.
Tea tree oil a hlavné priaznivé účinky
Antiseptické vlastnosti melaleukového oleja sa uplatňujú predovšetkým v liečení drobných rán a odrenín vrátane uštipnutí či bodnutí hmyzom. Olej podporuje hojenie menších rán, pomáha v prevencii infekcií a na minimum zmenšuje možnosť neskoršieho zjazvenia. Ako protiplesňový prostriedok zdoláva aj pleseň Trichophyton, ktorá je príčinou tzv. Atletickej nohy – plesne medzi prstami a na chodidlách – a spôsobuje tiež infekcie slabín, vonkajšieho pohlavného ústrojenstva a plesňového ochorenie nechtov.
Tea tree môže tiež pôsobiť na plesne Candida albicans a Trichomonas vaginalis, ktoré vyvolávajú nepríjemné vaginálne infekcie. Niekedy sú plesne veľmi odolné a lekár musí skúsiť predpísať klasický liečebný prostriedok.
Ďalšie priaznivé účinky
Olej z melaleuky môže priaznivo pôsobiť pri liečbe akné. Podľa jedného štúdia mal gél obsahujúci 5 percent tohto oleja rovnaký účinok proti akné ako pleťová voda s obsahom 5 percent benzoylperoxidu, aktívnej zložky veľmi rozšíreného lieku.
Olej z Tea tree mal menej vedľajších účinkov – tvorilo sa po ňom menej šupiniek, vyvolával menšie svrbenie a koža sa menej vysúšala. Podľa iného štúdia roztok z obsahom 5 percent tohto oleja chráni proti plesni Pityrosporum ovale, ktorá je obvyklou príčinou tvorby lupín. Niekedy je tento olej doporučovaný na liečenie bradavíc, ktoré sú vírusového pôvodu, ale táto účinnosť nie je vedecky potvrdená.
Užívanie čajovníkového oleja
Pri liečení plesní na nohách (tzv. atletickej nohy): Na postihnuté miesto kože alebo nechta dvakrát až trikrát denne kvapnite jednu alebo dve kvapky neriedeného oleja. Môžete tiež použiť krém alebo masť s týmto olejom.
Pri liečení kvasinkových infekcií pošvy: Zaveďte kupovaný vaginálny čapík alebo vaginálnu kapsulu každých dvanásť hodín; v liečení pokračujte niekoľko dní.
Návod na užívanie
Olej z melaleuky je určený výlučne na lokálne použitie. Nikdy ho neužívajte vnútorne. Ak ho prehltnete omylom vy alebo vaše dieťa, ihneď choďte na pohotovosť v nemocnici. Zriedkavo môže olej vyvolať u niektorých ľudí alergickú kožnú vyrážku.
Než tento olej prvýkrát použijete, naneste nepatrné množstvo vatovým tampónom na koži vnútornej časti predlaktia. Pri alergickej reakcii kože na tomto mieste rýchlo sčervenie. Ak sa objaví takáto reakcia, zrieďte olej pridaním niekoľkých kvapiek niektorého nedráždivého oleja (napríklad mandľového) a test zopakujte na druhej paži. Ak sa nedostaví žiadna reakcia, môžete toto riedenie používať.
Vedľajšie účinky čajovníkového oleja
Aj keď čajovníkový olej môže spôsobiť menšie kožné podráždenie, je v zásade bezpečný aj k miestnemu použitiu. Ako iné liečivé oleja môže v čistej neriedenej podobe dráždiť sliznice dýchacích ciest a očí.
Zaujímavosti a rady
Podľa nedávneho laboratórneho štúdia je olej z tea tree (rovnako ako z mäty, škoricových listov a muškátového orieška) toxický pre voš detskú. Na to aby ho bolo možné odporučiť ako prostriedok na odhmyzenie u človeka, najmä u detí, ktoré sú citlivejšie, budú potrebné ďalšie vedecké štúdie.
Podľa švajčiarskych bádateľov je špeciálny liečebný prípravok z tohto oleja účinný proti baktériám vyvolávajúcim tvorbu zubného kazu; nikdy však neberte do úst čistý olej, mohol by ich dráždiť a je nebezpečné ho prehltnúť. Zubné pasty s týmto olejom sú pravdepodobne bezpečné, pretože ho obsahujú len veľmi malé množstvo. Preto sú však málo účinné.
Veľký počet šampónov mydiel a iných kozmetických prostriedkov na starostlivosť o kožu obsahuje čajovníkový olej (a tiež vždy nesie jeho názov), ale niekedy je v nich tak malé množstvo, že nemôžu mať takmer žiadny antibakteriálny účinok. Ak chcete zistiť, či boli vykonané kontroly účinnosti výrobku, spojte sa s výrobcom.
Olej tea tree je vhodný len na miestne použitie. Nesmie sa prehltnúť, ani prísť do kontaktu s očami. Ak chcete tento olej používať na liečenie otvorených rán, poraďte sa najprv s lekárom. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom. Tento olej sa pre svoje antibakteriálne vlastnosti často pridáva do mydiel a kozmetických výrobkov.