Mäta pieporná sa pestuje na celom svete ako korenie aj ako bylinka. Je prirodzený kríženec niekoľkých druhov mäty. Má štvorhrannú byľ, zašpicatené zelené alebo purpurové listy a fialové kvietky. Ako bylinka sa mäta žne v lete, tesne pred rozkvetom.
Najúčinnejšou súčasťou tejto byliny je prchavý olej, ktorý sa skladá z viac ako štyridsiatich rôznych zložiek. Jeho liečivý účinok pochádza hlavne z mentolu (35 až 55 percent oleja), mentonu (15 až 30 percent) a metylacetátu (3 až 10 percent). Medicinálne sa mätový olej pripravuje parnou destiláciou nadzemných častí rastliny.
Už po celé stáročia poskytuje mäta pieporná – silne aromatická bylina – úľavu pri zlom trávení, nachladnutí a bolestiach hlavy. Dnes je najviac oceňovaná schopnosť mäty upokojovať zažívacie ústrojenstvo, zmierňovať poruchy trávenia, príznaky dráždivého čreva a iné zažívacie ťažkosti.
Využitie mäty piepornej
Táto bylina zmierňuje príznaky divertikulitídy a syndrómu dráždivého čreva, pomáha rozpúšťať žlčové kamene. Ďalej utišuje svalové bolesti, zmierňuje kašeľ a slizničné hromadenie spôsobené nachladnutím alebo alergiou. Je obzvlášť účinná pri liečení zažívacích porúch, mierni kŕče a napätie svaloviny črevnej steny. Pomáha tiež uvoľňovať upchatý nos a osviežuje dych.
Či už vo forme čaju alebo oleja slúži mäta pieporná ako veľmi mierne anestetikum žalúdočnej sliznice, ktoré pomáha upokojovať nevoľnosť a morskú chorobu. Mätový čaj tiež zmierňuje príznaky divertikulózy (ťažkosti pri vychlípeninách črevných stien), hlavne plynatosť a nadúvanie.
Niektorí ľudia uvádzajú, že inhalácia mäty piepornej pri prechladnutí im uľahčuje dýchanie. Mätový čaj tiež prináša úľavu pri astmatickom zúžení priedušiek. Pri nepríjemnom zápachu z úst si môžete kvapnúť mätový olej priamo na jazyk. Ak votriete mätový olej do kože, utišuje bolesti podráždením nervov, ktoré prenášajú pocity chladu, a zároveň tlmí nervy prenášajúce pocity bolesti. Veľmi účinne preto utišuje svalové bolesti.
Účinky mäty piepornej
Mätový olej zvláčňuje svalovinu zažívacích ciest a pomáha tak uvoľňovať črevné kŕče a plyny. Pre svoj protikŕčový účinok sa priaznivo uplatňuje pri zmierňovaní syndrómu dráždivého čreva, ktorý je charakterizovaný bolesťami brucha, striedavými záchvatmi hnačky a zápchy a poruchami trávenia.
Mentol v mäte podporuje trávenie, pretože stimuluje odtok žlče a ďalších tráviacich štiav. Tento účinok vysvetľuje, prečo je je táto bylina zvyčajne súčasťou voľne predávaných antacíd – liekov proti prekysleniu žalúdka a páleniu záhy.
Podľa niektorých štúdií podporuje mentol obsiahnutý v mäte tiež rozpúšťanie žlčových kameňov a poskytuje tak možnú alternatívu k chirurgickému zákroku. Než však začnete olej na tento účel užívať, poraďte sa s lekárom. Výsledky štúdií, ktoré sa snažia vysvetliť účinky mäty pri prechladnutí, sú dosť rozporuplné.
Podľa niektorých prác je bylinka v týchto prípadoch úplne neúčinná, podľa štúdie známej nemeckej komisie pre výskum liečivých rastlín je zas veľmi účinná v potláčaní slizničného zdurenie a zápalov v horných dýchacích cestách.
Nežiadúce účinky mäty piepornej
Mäta pieporná pri odporúčaných dávkach nemá žiadne vedľajšie účinky ani pri dlhodobom užívaní. Zriedkavo sa objavili pri používaní enterálnych kapsúl s mätovým olejom kožné vyrážky. Pri lokálnom použití môže tento olej vyvolať alergickú vyrážku alebo zažívacie ťažkosti. Podávanie prerušte keď sa takéto účinky objavia.
Užívanie
Pri liečbe dráždivého čreva, nevoľnosti a žlčových kameňov neprehĺtajte samotný mätový olej. Lepšie je užívať ho v enterálnych tobolkách, ktoré sa rozpúšťajú až v črevách, kde je mätový olej najúčinnejší. Berte jednu alebo dve kapsuly (s obsahom 0,2 ml oleja) dvakrát až trikrát denne medzi jedlami.
K osvieženie dychu si kvapnite niekoľko kvapiek oleja na jazyk. K uvoľneniu plynatosti a zmierneniu žalúdočných ťažkostí si pripravte čaj: 1 až 2 lyžičky sušených mätových listov prelejte 250 ml vriacej vody a nechajte 5 až 10 minút stáť v zakrytej šálke.
Pri zdurení nosovej sliznice vypite až štyri šálky čaju denne. K utíšeniu svalových a iných bolestí pridajte niekoľko kvapiek mätového oleja do 45 ml niektorého neutrálneho oleja. Trikrát až štyrikrát denne ho vtierajte do kože nad postihnutými miestami. Enterálne kapsuly užívajte medzi jedlami.
Ak dávate prednosť mätovému čaju, pite trikrát až štyrikrát denne šálku po jedle alebo medzi jedlami. Mätovú tinktúru užívajte tak, že dáte 10 až 20 kvapiek do pohára vody. Ak užívate homeopatické lieky, mätový olej vynechajte. Rovnako tak ho neberte v tehotenstve.
Zaujímavosti a rady
Mätový olej sa objavuje vo väčšom množstve komerčných prípravkov ako ktorákoľvek iná bylina. Je súčasťou liekov proti prekysleniu žalúdka, zubných pást aj zubných vôd, ktorým dodáva príjemnú chuť a vôňu. Ostatné druhy mäty piepornej obsahujú oveľa menej mentolu ako mäta pieporná, takže majú jemnejší účinok na sliznicu zažívacieho ústrojenstva. Upokojujúci účinok tejto rastliny na žalúdok z nej robí populárnu súčasť cukríkov, aj keď máloktorý z nich obsahuje viac mätového oleja.
V štúdii uskutočnenej v taiwanskej nemocnici pre veteránov uvádzala prevažná väčšina pacientov so syndrómom dráždivého čreva, ktorí užívali kapsuly mätového oleja rozpustné v čreve vždy 15 až 30 minút pred jedlom, významné zlepšenie príznakov ochorenia. Bolesti brucha sa značne zmiernili alebo úplne vymizli, nadúvanie sa zmenšilo, stolica a „škvŕkanie“ v žalúdku boli menej časté.
Pri výskume účinku mätového oleja na bolesti hlavy vykonaného na univerzite v Kieli sa zistilo, že zmes mätového a eukalyptového oleja s etanolom, aplikovaná na čelo a spánky, bolesti hlavy preukázateľne zmiernila. Mäta pieporná a najmä olej z nej sa nemá užívať priamo na nosnú sliznicu a na hrudník dojčiat a batoliat. Môže u nich vyvolať šokujúce pocity. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.