Botanicky je príbuzný s hrachom a sladkým drievkom. Aj keď sladko voňajúce žlté kvety dodávajú rastline krehký vzhľad, v skutočnosti je to veľmi odolný druh. Kozinec obsahuje množstvo zložiek, ktoré povzbudzujú imunitný systém a v Číne sa používa pri liečení aj v prevencii chorôb.
Z medicínskeho hľadiska je najdôležitejšou časťou koreň, ktorý je nabitý látkami prospešnými zdraviu vrátane polysacharidov, o ktorých je známe, že sú veľmi významné pre zvyšovanie imunity. Najvhodnejšia rastlina je od 4 do 7 rokov stará. Koreň sa reže na plátky, ktoré pripomínajú drevené lyžičky na zmrzlinu.
Využitie kozinca blanitého
Kozinec zvyšuje imunitu, pomáha v boji proti respiračným infekciám. Taktiež posilňuje imunitný systém u pacientov po chemoterapii a ožarovaní pri zhubnom bujnení. Je zvlášť účinný proti chorobám z nachladnutia, chrípke, bronchitíde a infekciám prínosových dutín, pretože bráni uchyteniu vírusov na sliznici dýchacích ciest.
Rovnako ako echinacea dokáže aj kozinec potláčať choroboplodné zárodky pri prvých príznakoch ochorenia. Prebiehajúce ochorenia môže zmierniť a skrátiť ich trvanie. Pravdepodobne má aj schopnosť zmierňovať nepriaznivé účinky stresu na ľudské zdravie.
Účinky kozinca blanitého
Kozinec posilňuje zdravie ako tonikum, zvyšuje odolnosť voči chorobám, dodáva životnú silu a udržuje priaznivý stav organizmu. Je zároveň antioxidantom, ktorý pomáha telu bojovať proti voľným radikálom poškodzujúcim tkanivové bunky. Pravdepodobne má aj vlastnosti protivírusové a protibakteriálne.
Potravinové doplnky, ktoré ho obsahujú sa môžu bez problému užívať s liekmi klasickej medicíny. V Číne sa táto bylina hojne používa k úprave imunitného systému pacientov po chemoterapii alebo ožarovaní pri zhubnom ochorení.
Kozinec je cenný hlavne preto, že v tele zvyšuje tvorbu T-buniek, makrofágov, prirodzených obrancov. Podporuje aj tvorbu interferónu. Do istej miery je tiež schopný chrániť kostnú dreň pred účinkami chemoterapie, ožiarenia, jedov a vírusov, ktoré potláčajú imunitu.
Svojimi stimulačnými vlastnosťami sa môže táto rastlina uplatniť aj pri liečení pacientov infikovaných vírusom HIV, ktorý spôsobuje AIDS. Ďalej rozširuje cievy a zvyšuje prietok krvi tkanivami, takže pomáha obmedzovať nadmerné potenie (hlavne tzv. nočné potenie) a znižovať krvný tlak.
Nežiadúce účinky
Dlhodobé používanie a testovanie preukázalo že kozinec nemá žiadne vedľajšie účinky.
Užívanie kozinca blanitého
Pri bronchitíde užívajte 200 mg štyrikrát denne do zmiernenia príznakov. Vyberte si výrobok so štandardizovaným výťažkom kozinca s 0,5 percenta glykozidov a 70 percentami polysacharidov. Kozinec je možné užívať kedykoľvek počas dňa, s jedlom aj medzi jedlami.
Zaujímavosti a rady
Tehotné a dojčiace ženy sa pred užívaním tejto rastliny musia poradiť so svojím lekárom. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov z kozinca so svojím lekárom. Pre posilnenie jeho liečivých vlastností sa odporúča kombinácia s bylinkami, ako je ženšen, sladké drievko a echinacea.